Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

Jeden z operatorów komórkowych ostrzega przez fałszywymi fakturami, które trafiają do skrzynek poczty elektronicznej wielu internautów. Celem oszustów nie jest skłonienie nas do wpłaty pieniędzy na ich konto, a zainstalowanie groźnego wirusa.

Cyberprzestępcy coraz agresywniejsi. Na całym świecie ludzie stracili przez nich 126 miliardów dolarów. To najnowsze szacunki Norton, jednej z czołowych firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Jak się okazuje najwięcej tracą najmłodsi i najbardziej aktywni użytkownicy sieci, bo równocześnie są oni bardzo niedbali. O szczegółach w programie "24 Godziny" opowiadała Patrycja Stockinger.

Działania w cyberprzestrzeni znalazły się - obok obrony powietrznej, Marynarki Wojennej, wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz obrony terytorialnej - na liście priorytetów nowego planu modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych na najbliższe lata. Ministerstwo Obrony Narodowej chce wydać prawie 1 mld zł na cyberzbrojenia. Zdaniem ekspertów, niektóre wydatki "pozwolą prowadzić działania ofensywne".

5 listopada odbędzie się protest organizacji narodowościowych przeciwko "nasilającej się cenzurze portalu Facebook". Manifestacja to efekt zamknięcia przez portal społecznościowy profili Marszu Niepodległości, Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Ruchu Narodowego. Facebook zaprzeczył i na łamach "Gazety Wyborczej" wyjaśnia, że to użytkownicy zgłaszają treści, które ich zdaniem naruszają standardy społeczności obowiązujące w serwisie.

Fałszywe faktury zalewają skrzynki pocztowe mailowe klientów. Hakerzy wysyłając dokumenty pochodzące rzekomo od operatorów telefonii komórkowej, a nawet Poczty Polskiej wyłudzają w ten sposób pieniądze. Zobacz, jak się przed tym obronić.

Tylko jeden na pięciu użytkowników (21 proc.) uważa, że jest zagrożony online - wynika z globalnego indeksu Kaspersky Cybersecurity Index. O swoim bezpieczeństwie w internecie najmocniej przekonani są Francuzi oraz Australijczycy.

Nie trzeba wiedzy specjalistycznej, aby włamać się do komputera, czy smartfona. Nasze urządzenia są coraz bardziej osobiste, towarzyszą nam wszędzie i to zaczyna być niebezpieczne - mówił Michał Ferdyniok, kierownik Laboratorium Informatyki Śledczej Mediarecovery. - Czasem, aby się zabezpieczyć trzeba zakleić kamerkę - dodał Kamil Śliwowski z fundacji Panoptykon.

Dane setek tysięcy osób wyciekły z popularnego serwisu pornograficznego. To już kolejny tak głośny wyciek w ostatnich tygodniach. Jak korzystać z Internetu, żeby nie wpaść w tarapaty? Czy ludzie w ogóle potrafią korzystać z Internetu? W programie "24 godziny" wyjaśnił to ekspert ds. nowych technologii Artur Kurasiński.

Ashley Madison, czyli portal dla niewiernych małżonków, który w zeszłym roku padł ofiarą ataku hakerów stosował niedostateczne systemy zabezpieczeń - wynika z raportu kanadyjskich i australijskich urzędów ds. ochrony prywatności. Urzędnicy stwierdzili, że serwis używał fałszywych ikon, które miały zwiększać poczucie bezpieczeństwa użytkowników. Ale de facto nie był w stanie dać żadnych gwarancji bezpieczeństwa.

Dwóch cyberprzestępców z Łotwy, zajmujących się okradaniem klientów banków, wpadło w pułapkę policji. Próbowali wypłacić prawie 100 tys. złotych, skradzione z rachunku klienta. Policja apeluje do właścicieli kont e-mailowych, aby pochopnie nie otwierali załączników niewiadomego pochodzenia.

mBank wydał alarmujący komunikat skierowany do klientów. "Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami email, które mają na celu wyłudzenie identyfikatorów i haseł do konta, a także danych karty płatniczej" - czytamy w komunikacie na stronie banku.

Hakerzy na zlecenie chińskiego rządu prawdopodobnie włamali się do amerykańskiej agencji rządowej zajmuje się monitorowaniem systemu bankowego (Federal Deposit Insurance Corp). Do ataków miało dojść w 2010, 2011 oraz 2013 roku - podaje Reuters powołując się na raport Kongresu USA.

Aplikacja Pokemon Go bije rekordy popularności. Jednak nie wszyscy są z jej popularności zadowoleni. Chodzi o naruszanie prywatności i szukanie pokemonów w miejscach pamięci, kościołach, na budowach czy na terenach instytucji publicznych. Przybywa apeli, by nie używać aplikacji.

Piękne zdjęcia za naciśnięciem jednego guzika. Aplikacja, która z każdego uczyni malarza szturmem zdobywa Internet. Ludzie instalują, korzystają i nie zastanawiają się, komu udostępniają praktycznie wszystkie informacje o sobie. Bo jak większość programów także i ten wymaga zgody na warunki regulaminu. Tymczasem rosyjska firma, która zaprojektowała Prismę przejmuje od nas wszelkie prawa do przerobionego zdjęcia. Dlaczego tak łatwo zrzekamy się prywatności? Co ryzykujemy? Gościem programu "24 godziny" był Robert Strzelecki, specjalista ds. bezpieczeństwa IT.

"Informujemy, że kredyt gotówkowy został uruchomiany, środki zostały podstawione do dyspozycji na wskazanych do wniosku rachunku, harmonogram przesyłamy w załączniku. Całkowita kwota należna bankowi ok. 8457 zł, a za to zostanie pobrana prowizja z Twojego konta..." - maile o takiej treści trafiają do klientów Banku Pekao. To groźne oszustwo. Bank ostrzega: nie otwierajcie takich maili.