Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

"Ataki hakerskie mają miejsce na całym świecie" - pisze w oświadczeniu minister Michał Dworczyk. Dotyczą one nie tylko osób publicznych. Dawid Rydzek sprawdził, co należy zrobić, by nie paść ofiarą takiego ataku.

Kto wykradł maile szefa kancelarii premiera? Czy będzie nadzwyczajne posiedzenie komisji służb specjalnych, którego żąda opozycja? Jaki charakter miały skradzione wiadomości? Opozycja pyta, minister Michał Dworczyk milczy. Tłumaczą się za to jego partyjni koledzy. Materiał Dawida Rydzka.

Ktoś od miesięcy włamuje się do maili i na konta w mediach społecznościowych ministrów, posłów, dziennikarzy i żołnierzy. Do sieci trafiają półnagie zdjęcia radnych, sfingowane anonse na portalach z ogłoszeniami prostytutek i newsy o radioaktywnej chmurze znad Litwy. Co łączy te ataki? Tropy - jak ustalili dziennikarze Fundacji Reporterów - wiodą do hakerskiej grupy "Ghostwriters", która realizuje rosyjskie cele. - Przejętych kont są już tysiące. To tykająca bomba - twierdzą nasze źródła w polskich służbach specjalnych.