Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger podkreślił w piątek w Katowicach, że celem działań Unii powinno być wzmacnianie konkurencyjności gospodarki cyfrowej. Dodał, że Komisja Europejska zainwestuje 500 mln euro w innowacje cyfrowe.

Ogromne kłopoty LinkedIn. Do sieci wyciekły dane grubo ponad 100 milionów użytkowników serwisu specjalizującego się w kontaktach zawodowo-biznesowych. I zostały wystawione na sprzedaż. Serwis zaleca użytkownikom zmianę hasła.

Hakerzy wykradli dane z 272 milionów kont na całym świecie. Wśród poszkodowanych są użytkownicy takich popularnych domen jak Yahoo, Microsoft oraz Google, a hasła do nich krążą w rosyjskim podziemiu związanym ze środowiskami przestępczymi. Podpowiadamy, co zrobić, aby uchronić się przed tego typu działaniami cyberprzestępców.

W 2015 roku odnotowano 200 mln zgłoszeń dotyczących zagrożeń w polskich sieciach komputerowych - wynika z raportu zespołu CERT Polska. Najczęstszą metodą cyberprzestępców był phishing, czyli podszywanie się pod osobę lub instytucję w celu wyłudzania informacji.

Nowe ustalenia w sprawie potężnego ataku na Bank Bangladeszu. Według ustaleń brytyjskich specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem w koncernie BAE Systems, cyberprzestępcy, którzy wykradli 81 mln dolarów z tamtejszego banku mieli zhakować oprogramowanie wykorzystywane przez platformę SWIFT - donosi Reuters.

Po doniesieniach IBM, o ataku na polskie systemy dostępu do bankowości elektronicznej, Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega klientów banków, jak powinni się zachowywać. - Nie należy otwierać podejrzanych linków. Warto cyklicznie zmieniać hasło - podaje KNF.

Klienci ponad 200 banków w Polsce zostali zaatakowani przez złośliwe oprogramowanie GozNym, poinformował w poniedziałek popołudniu IBM X-force, czyli zespół najbardziej cenionych na świecie analityków od bezpieczeństwa informatycznego. To najszerzej zakrojony tego typu atak w Polsce, celem było 17 banków komercyjnych oraz ponad 200 banków spółdzielczych.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie nowych rozwiązań prawnych dotyczących przesyłania recept drogą mailową.