TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

PKW informuje, ile zarejestrowała komitetów wyborczych. Jednemu odmówiła

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
mjz
Źródło:
PAP
Andrzej Duda ponownie zgłoszony jako kandydatTVN24
wideo 2/21
TVN24Andrzej Duda ponownie zgłoszony jako kandydat

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w piątek wieczorem 22 komitety wyborcze kandydatów na prezydenta. Jednemu komitetowi odmówiła rejestracji, a dwa muszą usunąć wady zgłoszenia. Wybory zaplanowane są na 28 czerwca.

W piątek minął termin składania zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego i zawiadomień o uczestnictwie w wyborach, dokonanych przez komitety wyborcze, które zarejestrowały się w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja 2020 roku. Do Państwowej Komisji Wyborczej trafiło 25 zawiadomień.

Do 10 czerwca można zgłosić do PKW nowych kandydatów w wyborach prezydenckich oraz ponownie zgłosić jako kandydatów tych, których komitety zostały zarejestrowane przed wyborami zarządzonymi na 10 maja.

22 komitety zarejestrowane

W piątek PKW zarejestrowała 22 komitety: Andrzeja Dudy, Rafała Trzaskowskiego, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Roberta Biedronia, Szymona Hołowni, Krzysztofa Bosaka, Stanisława Żółtka, Marka Jakubiaka, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajny, Romualda Starosielca, Kazimierza Świtonia, Grzegorza Sowy, Marcina Bugajskiego, Leszka Samborskiego, Rolanda Dubowskiego, Krzysztofa Urbanowicza, Andrzeja Dariusza Placzyńskiego, Jerzego Walkowiaka, Piotra Stanisława Bakuna, Sławomira Grzywy i Wiesława Lewickiego.

Andrzej Duda ponownie zgłoszony jako kandydatTVN24

PKW wezwała do usunięcia wad dwa komitety: Waldemara Włodzimierza Witkowskiego i Zbigniewa Antoniego Wesołowskiego. Komisja odmówiła rejestracji jednemu komitetowi - Andrzeja Voigta.

Wykaz zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego oraz zawiadomień o uczestnictwie w wyborach

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prawie 30 milionów wyborców

Państwowa Komisja Wyborcza wydała też komunikat o liczbie wyborców ujętych w rejestrach wyborców na terenie całego kraju. Według stanu na 31 marca liczba ta wynosi 29 857 988 osób.

W wyborach zarządzonych na 10 maja, które ostatecznie się nie odbyły, zarejestrowano 35 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, z czego tylko 10 kandydatom udało się zebrać wymagane sto tysięcy podpisów poparcia.

Wybory zaplanowane na 28 czerwca

Zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek wybory prezydenckie w 2020 roku odbędą się 28 czerwca. Będą one miały charakter mieszany - wyborcy mogą zdecydować, czy zagłosować w lokalach wyborczych, czy drogą korespondencyjną.

Trzaskowski: na pewno zbierzemy sto tysięcy podpisów TVN24

Autor:mjz

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: