Wrocław

Wrocław

Nie zostanie jednym z najmłodszych zabytków w Polsce. "Jego wyburzenie będzie niedługo uważane za błąd"

Wrocławscy społecznicy chcieli, by pierwszy dom towarowy nowoczesnego Wrocławia - czyli wybudowany na początku lat 90. XX wieku Solpol - został wpisany do rejestru zabytków. Po kilku latach batalii konserwator zdecydował, że nie ma na to szans. Aktywiści z taką decyzją nie chcieli się pogodzić. Jednak Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu decyzję dolnośląskiego konserwatora zabytków utrzymało w mocy.

"Święta godne, a nie głodne". Żeby ofiarować coś na wigilijny stół nie musisz nawet wychodzić z domu

Nie martwią się o to, czy na wigilijnym stole będzie 12 potraw. Boją się, czy w ogóle jakąś przygotują. Ponad półtora miliona Polaków żyje w skrajnej biedzie. Banki Żywności zbierają produkty, dzięki którym osoby w trudnej sytuacji materialnej, będą mogły godnie przeżyć święta. Zbiórka żywności w sklepach już się skończyła, ale w internecie wciąż trwa.

Wybuch gazu, dom legł w gruzach. Dwóch policjantów uratowało 86-latkę

Dom jednorodzinny w Łukowicach Brzeskich (Opolskie) został niemal całkowicie zniszczony po wybuchu butli z gazem. 50-letni mieszkaniec zdołał wyjść z budynku o własnych siłach. W gruzach została jednak 86-letnia kobieta. Na miejsce jako pierwsi dojechali dwaj policjanci, którzy - mimo pożaru i sporego zadymienia - wyciągnęli starszą panią na zewnątrz.

Zakażona koronawirusem miała osiem godzin czekać na karetkę i kolejne trzy przed szpitalem

Jak relacjonuje pan Tomasz, jego partnerka chorująca na COVID-19, gorączkowała i z trudem łapała oddech. Na karetkę, jak mówi, czekała osiem godzin, ale do szpitala w Wołowie (województwo dolnośląskie) ostatecznie zawiózł ją własnym samochodem. Tam - jak relacjonuje mężczyzna - na przyjęcie chora czekała jeszcze kolejne trzy godziny. Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiedział kontrolę.

Z dnia na dzień szpital musiał uruchomić oddział covidowy. Mieszkańcy miasta ruszyli z pomocą

Szpital w Kłodzku na Dolnym Śląsku, jak wiele innych w kraju, boryka się z problemami finansowymi. Co więcej, w ostatnich dniach uruchomiono w nim, zupełnie od zera, oddział covidowy z ponad 70 dodatkowymi łóżkami. Brakuje niemal wszystkiego - od artykułów pierwszej potrzeby, takich jak środki czystości czy woda, po kołdry, poduszki i szafki. Sprawy w swoje ręce wzięli mieszkańcy miasta. Uruchomiono zbiórkę pieniędzy, przekazywane są dary.

Oskarżeni o usiłowanie zabójstwa, skazani za rozbój. Wyroki uchylone, choć "tak nie wolno pisać kasacji"

Sąd Najwyższy uchylił wyrok w sprawie trzech mężczyzn skazanych za rozbój zagrażający życiu i zdecydował, że sprawie należy się ponownie przyjrzeć. Zdaniem Prokuratora Generalnego, autora jednej z kasacji, oskarżeni powinni odpowiadać za usiłowanie zabójstwa. Mężczyźni swoją ofiarę bili, kopali i ciągnęli za samochodem. Wszystko dlatego, że podejrzewali, że ich znajomy współpracuje z policją.

Powstał, by leczyć ludzi, działała tam "fabryka dzieci Hitlera". Od lat popada w ruinę, odebrano go inwestorowi

Budynek dawnego szpitala, w którym podczas drugiej wojny światowej miała działać tak zwana "wylęgarnia Aryjczyków", od lat popada w ruinę. Z planów inwestora, który chciał w Mokrzeszowie (województwo dolnośląskie) stworzyć hotel, nic nie wyszło. Po trwającej lata batalii i prawnej przepychance gmach przejął Skarb Państwa, a zarządza nim teraz starostwo świdnickie. Czy to oznacza, że los zabytku się odmieni?

Jest rzecznikiem, ma być zastępcą prokuratora okręgowego

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu zostanie nowym zastępcą prokuratora okręgowego - ustaliła "Gazeta Wyborcza". Justyna Pilarczyk, znana głównie z wycofania z sądu aktu oskarżenia przeciwko szefowej dolnośląskiej brygady ONR, szybko wspina się po kolejnych szczeblach kariery.