Białoruś

Białoruś

Obywatele Białorusi mogą od środy ubiegać się w polskich konsulatach o dwuletnie wizy turystyczne, jeśli w ciągu ostatnich 3 lat otrzymali co najmniej 2 wizy Schengen, w tym jedną polską wydaną w celu turystycznym – poinformowała ambasada RP w Mińsku.

Podczas ćwiczebnego lotu rozbił się samolot Sił Powietrznych Białorusi. Pilot zdążył się katapultować. Śledczy wyjaśniają, co mogło być przyczyną awarii zakończonej roztrzaskaniem się maszyny.

Dziennikarka z Bobrujska na wschodzie Białrousi została ukarana grzywną 4,8 mln rubli białoruskich (1,5 tys. zł) za pracę dla zagranicznych mediów bez akredytacji. Podstawą był artykuł opublikowany na portalu Biełsat TV - podało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ). Jednocześnie stowarzyszenie zażądało od białoruskich władz, by zaprzestano administracyjnego ścigania dziennikarzy i wywierania na nich presji za współpracę z zagranicznymi mediami.

Media na Białorusi nadal stykają się z poważnymi wyzwaniami i władze kraju powinny wykazać wolę wprowadzenia międzynarodowych standardów w sferze wolności słowa – podkreśliła w poniedziałek w Mińsku przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović.

Białoruscy przewoźnicy tracą dochody z powodu wprowadzenia przez Rosję embarga na produkty rolno-spożywcze z UE – podkreślają w czwartek firmy transportowe w niezależnej gazecie internetowej „Biełorusskije Nowosti”.

Kiedy wtorkowym wieczorem użytkownicy Twittera zobaczyli wiadomość o treści #RussiaInvadedUkraine (Rosja zaatakowała Ukrainę), przesłaną z oficjalnego profilu ukraińskiego resortu spraw zagranicznych, w sieci zawrzało. Teraz okazuje się, że za komunikat odpowiada... białoruski student, a ministerstwo jedynie podało go dalej.

W stolicy Białorusi Mińsku rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego, w którym uczestniczą też przedstawiciele prorosyjskich separatystów - poinformowała państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA. Wcześniej prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania z byłym prezydentem Ukrainy Leonidem Kuczmą zapewnił, że "Białoruś będzie robić wszystko dla znormalizowania sytuacji na Ukrainie".