Białoruś

Białoruś

Brak obecnie podstaw do zjednoczenia państwowego Rosji i Białorusi. Nie ma obecnie takich planów i nie ma takiego celu - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin. Zastrzegł zarazem, że Rosja i Białoruś mają plan budowy państwa związkowego. Putin poinformował także, iż nie odmawia kontaktów z niedawno wybranym na Ukrainie prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Zarzucił mu jednak, że nazywa Rosję wrogiem, i wyraził opinię, że "powinien określić", co chce osiągnąć.

Prezydent Białorusi nadał ambasadorowi w Rosji Uładzimirowi Siamaszce rangę wicepremiera. Będzie on koordynować działania Białorusi w ramach Państwa Związkowego i relacjach z Rosją oraz "osobiście odpowiadać za realizację interesów narodowych" w tej kwestii.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w wygłoszonym w piątek dorocznym orędziu do narodu i parlamentu oznajmił, że "wybory prezydenckie powinny się odbyć w 2020 roku i wtedy się odbędą". Natomiast w tym roku mają zostać przeprowadzone wybory parlamentarne "w okolicy święta rewolucji październikowej".

Białoruscy śledczy przeprowadzili we wtorek niespodziewaną rewizję w biurze telewizji Biełsat w Mińsku i skonfiskowali trzy laptopy, dwa komputery i przenośne dyski twarde. Pracownicy Biełsatu uznali przeprowadzoną akcję za represje ze stron władz.

Czasami wydaje mi się, że dzisiaj słowo "dyktatura" nabiera pozytywnego zabarwienia – powiedziała Natalia Ejsmant, rzeczniczka prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, w wywiadzie dla telewizji ONT. Wyjaśniła, że w niestabilnych czasach na świecie może wzrosnąć popyt na dyktaturę, rozumianą jako "porządek, dyscyplina i spokojne życie".

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej oświadczył we wtorek, że Mińsk gotowy jest do podpisania porozumienia z Unią Europejską choćby jutro. Wyjaśnił, że podpisanie przez Wspólnotę dokumentu o tak zwanych priorytetach partnerstwa jest blokowane przez jeden kraj.

Władze Białorusi zniosły ograniczenia liczby amerykańskich dyplomatów w ambasadzie USA w Mińsku, które obowiązują od 2008 roku i oficjalnie poinformowały o tym stronę amerykańską - podał w poniedziałek białoruski resort spraw zagranicznych. Może to oznaczać, że na Białoruś powróci amerykański ambasador.

"Decyzja Unii Europejskiej budzi tylko żal" – oświadczył w komunikacie rzecznik MSZ Białorusi Anatol Hłaz w reakcji na decyzję Rady Europejskiej, która w poniedziałek postanowiła przedłużyć embargo na broń wobec Mińska i sankcje wobec czterech osób.

Władimir Putin przyleciał do Soczi w związku z rozpoczynającym się tam w czwartek spotkaniem przywódców Rosji, Iranu i Turcji. Wcześniej rosyjski prezydent znalazł czas, żeby zjechać ze stoku razem z prezydentem Białorusi. Nie obyło się bez rozdawania autografów i robienia pamiątkowych zdjęć.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka przekazał w rozmowie telefonicznej w piątek wieczorem prezydentowi Nicolasowi Maduro wyrazy współczucia z powodu kolejnego wzrostu napięcia w kraju. - Wenezuela może zawsze liczyć na poparcie Białorusi - powiedział.