Białoruś

Białoruś

Obrońcy Kuropat zlikwidowali rano swój obóz, w którym od 20 lutego prowadzili protest przeciwko budowie centrum biznesowego. Miało ono powstać w miejscu, gdzie do 2014 r. istniała strefa ochronna i obowiązywał zakaz budowy.

Uznanie przez Rosję dokumentów wydawanych przez separatystów na wschodzie Ukrainy jest niedopuszczalne oraz stanowi naruszenie porozumień z Mińska w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie - ocenił w poniedziałek rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert. Podobnie w tej kwestii zareagowały władze w Paryżu i Mińsku. Moskwa twierdzi z kolei, że dokumenty nie naruszają prawa międzynarodowego.

Białoruś anulowała zakaz wjazdu do kraju dla ukraińskiego poety Serhija Żadana. W nocy z piątku na sobotę został on zatrzymany przez milicję w związku z obecnością na rosyjskiej "czarnej liście".

Żądana przez Azerbejdżan ekstradycja rosyjsko-izraelskiego blogera Aleksandra Łapszyna z Białorusi została zrealizowana - poinformował azerbejdżański internetowy portal informacyjny haqqin.az. "Samolot specjalny z blogerem Aleksandrem Łapszynem na pokładzie wylądował w Baku" - głosi jego komunikat.

Ustanowienie strefy przygranicznej wzdłuż granicy Rosji i Białorusi nie przewiduje żadnych ograniczeń w jej przekraczaniu – podała rosyjska agencja TASS, powołując się na źródła w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. Wcześniej białoruskie MSZ oświadczyło, że działania Rosji są sprzeczne z dwustronnymi porozumieniami.

Rosja utworzy strefę przygraniczną wzdłuż granicy z Białorusią - wynika z opublikowanego w środę rozporządzenia. W obwodach sąsiadujących z Białorusią mają zostać określone miejsca i pory wjazdu osób i pojazdów do strefy, mają też stanąć znaki ostrzegawcze.

Lider opozycyjnego Młodego Frontu Źmicier Daszkiewicz został wybrany na Białorusina Roku 2016 w ankiecie przeprowadzonej wśród ekspertów przez niezależną agencję BiełaPAN. Na kolejnych miejscach znaleźli się literacka noblistka Swiatłana Aleksijewicz i prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Decyzja prokuratury generalnej o ekstradycji Aleksandra Łapszyna do Azerbejdżanu jest zgodna z prawem - orzekł sąd w Mińsku. Sędziowie odrzucili apelację rosyjsko-izraelskiego blogera i podróżnika - poinformował portal Biełorusskije Nowosti.

Nie będzie na Białorusi "obozów" dla przerzucanych z Unii uchodźców, m.in. z Syrii. Doniesieniom mediów zaprzeczył w piątek prezydent Alaksandr Łukaszenka. - Nie potrzebujemy cudzych migrantów - stwierdził.