Kosmos

Kosmos

Kierunek: Kosmos. Na razie to oferta dla bogaczy

Pewnego dnia podróże kosmiczne będą z pewnością możliwe, już były płatne przeloty do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - powiedzieli szefowie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pytanie, na ile będą one dostępne w przyszłości, bo teraz to atrakcja dla wyjątkowo bogatych - dodali.

Kosmiczny rozkaz Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił zbudowanie rosyjskiej stacji kosmicznej - oświadczył we wtorek wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin.

Start rosyjskiego satelity szpiegowskiego wisi na włosku

Rosyjskie wojsko ma już mniej niż tydzień czasu na stwierdzenie, czy rakieta Sojuz 2.1a jest na tyle godna zaufania, iż można przy jej pomocy wystrzelić w kosmos nowego satelitę Kobalt-M. Ta sama rakieta najprawdopodobniej zawiodła pod koniec kwietnia, transportując w kosmos statek zaopatrzeniowy Progress. Rosjanie starają się ustalić co było przyczyną awarii i mają na to czas do 13 maja.

Historia polskiej astronomii ocalona z... brytyjskiego śmietnika

Opis zniszczenia obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego podczas powstania warszawskiego i m.in. przedwojenne publikacje polskich astronomów kilka lat temu wyrzuciło londyńskie obserwatorium astronomiczne. Ze śmietnika ocalił je jednak polski badacz, którego uwagę przykuł kontener pełen papierów.

Rosjanie wystrzelili w kosmos kopię Sztandaru Zwycięstwa z Reichstagu

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała we wtorek, że z powodu problemów technicznych trzeba było odłożyć cumowanie transportowego statku kosmicznego Progress do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na pokładzie statku znajduje się kopia Sztandaru Zwycięstwa, zawieszonego przez żołnierzy Armii Czerwonej na dachu Reichstagu w Berlinie 30 kwietnia 1945 r.

Tajemniczy wahadłowiec Pentagonu przetestuje "eksperymentalny napęd"

Amerykańskie wojsko oficjalnie potwierdziło, że w drugiej połowie maja po raz czwarty wystrzeli w kosmos swój mały bezzałogowy wahadłowiec X-37B. Po raz pierwszy powiedziano nieco więcej na temat tego, co statek ma robić na orbicie. Otóż ma „sprawdzić efektywność eksperymentalnego napędu”. Szczegółów nie ujawniono.

Rosjanie ujawnili jedną z największych tajemnic wywiadu USA

Naukowcy pracujący w Ałtajskim Centrum Optyki Laserowej opublikowali pracę naukową, w której zamieścili serię zdjęć pokazujących amerykańskie satelity zwiadowcze Lacrosse. Do niedawna wywiad USA w ogóle zaprzeczał ich istnieniu a do dzisiaj nie ujawniono jak wyglądają. Satelity zwiadowcze są w USA otaczane bardzo szczelną tajemnicą. Eksperci amerykańscy zastanawiają się, dlaczego w ogóle doszło do ujawnienia zdjęć.

Jak "umrze" Teleskop Hubble'a?

Kosmiczny Teleskop Hubble'a za jakiś czas przestanie nam dostarczać pięknych zdjęć Kosmosu. Naukowcy obawiają się, że za kilka lat pojawią się poważne awarie, które zakończą pracę tego kosmicznego obserwatorium.

Rosja rezygnuje z podboju kosmosu. Musi zaciskać pasa

Rosja w kolejnych dziesięciu latach zredukuje o ponad jedną trzecią wydatki na swój program kosmiczny z powodu kryzysu gospodarczego, który, jak pisze Reuters, zmusza ją do odłożenia do lamusa planów rozwoju superciężkiej rakiety nośnej.

Ćwierć wieku Hubble'a w Kosmosie. Emerytura zbliża się jednak wielkimi krokami

24 kwietnia 1990 roku w przestrzeń kosmiczną został wysłany Kosmiczny Teleskop Hubble'a. W tym czasie nie było nawet jeszcze ogólnodostępnego internetu, odbyły się piłkarskie Mistrzostwa Świata we Włoszech, a mecze rozgrywane były pomiędzy Czechosłowacją i Republiką Federalną Niemiec. Można było również kibicować drużynie z Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.