Japonia

Japonia

Koniec konfliktu wokół Wysp Kurylskich? Premier Japonii Taro Aso i rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew otworzyli drogę do kompromisu wokół ponad 60-letniego sporu. - Nie ma problemu, który nie może zostać rozwiązany. Mamy tutaj znaczących członków delegacji. Pozwólmy im zrobić coś pożytecznego - mówił uśmiechający się Miedwiediew.

Pomysłów na sposoby rozruszania gospodarki jest wiele. Jednak idea jednego z japońskich gubernatorów przewyższa wszystkie - oryginalnością i kontrowersyjnością. Toshizo Ido zasugerował, że wielkie trzęsienie ziemi w Tokio mogłoby stać się okazją dla Japonii, aby ożywić tamtejszą gospodarkę.

Terroryści zajęli jeden z budynków w Tokio. Negocjacje zawiodły, a jedynym wyjściem było obezwładnienie napastników. Do gry wkroczyły siły specjalne i pies specjalnie wyszkolony do walki z terrorystami. Takie sceny rozgrywały się w piątek w stolicy Japonii. Na szczęście nie był to prawdziwy atak, a jedynie ćwiczenia japońskiej obrony cywilnej oraz policji. Japonia chciała pokazać, że jest najlepszym kandydatem do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2016.

Japońskie miasto Obama zapadło na obamomanię. Choć jego mieszkańcy nie mogą głosować na na kandydata Demokratów, to przynajmniej mu kibicują i - co równie ważne, jeśli nie ważniejsze - mogą na nim zarobić.

Japonia nie była agresorem podczas II Wojny Światowej, w którą została wplątana przez Stany Zjednoczone - taką kuriozalną opinię wygłosił szef sztabu japońskiego lotnictwa gen. Toshio Tamogami.

Komandor podporucznik japońskiej marynarki usłyszał "winny" w sprawie wycieku informacji odnośnie systemu radarowego Aegis, które przekazał swojemu koledze. To pierwszy skazujący wyrok odkąd w 1954 roku uchwalono prawo nadzorujące posługiwanie się wysoce tajnymi informacjami na temat broni i statków przekazywanych przez Stany Zjednoczone.

Mimo międzynarodowych protestów w Japonii powieszono dwóch mężczyzn, skazanych na kary śmierci za zabójstwa. W tym roku Japończycy wykonali już 15 wyroków śmierci.

Pożar kina dla dorosłych w Osace zabił co najmniej piętnaście osób, a kolejne dziesięć z poważnymi obrażeniami trafiło do szpitala. Podpalacz przyznał się do winy – donosi CNN.

Do japońskiego portu w Yokosuce wpłynął amerykański lotniskowiec "George Washington". Jednak z radością witany był tylko przez rodziny marynarzy. W pobliskim parku zebrało się kilkuset przeciwników obecności okrętu na tych wodach. Jednostka ma bowiem napęd nuklearny, protestanci obawiają się, że jego awaria może wywołać katastrofę ekologiczną.

Japonia ma nowego szefa rządu - Partia Liberalno-Demokratyczna przeforsowała swojego kandydata Taro Aso. Izba Reprezentantów, czyli niższa izba japońskiego parlamentu, zatwierdziła w środę jego kandydaturę na następcę Yasuo Fukudy.

Szefem rządzącej w Japonii Partii Liberalno-Demokratycznej został 68-letni polityczny "jastrząb" Taro Aso. Prawie na pewno będzie wybrany nowym premierem i zastąpi na stanowisku Yasuo Fukudę, który w zeszłym miesiącu podał się do dymisji.

Niezidentyfikowana łódź podwodna wpłynęła na japońskie wody terytorialne - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej Japonii.

W piątek w Japonii obchodzone jest święto osób starszych. Mają oni coraz więcej powodów do radości, bo i ich przybywa. Tylko Japończyków w wieku powyżej stu lat jest ponad 36 tys. To dwa razy więcej niż przed sześcioma laty.

Po raz pierwszy w historii Japonii o stanowisko szefa rządu będzie ubiegać się kobieta. Yuriko Koike, była minister obrony, poinformowała, że chce pod koniec miesiąca zostać szefem rządzącej partii PLD, a co za tym idzie, walczyć o urząd premiera, wakujący po dymisji Yasuo Fukudy.

Ginza Tanaka - tak nazywa się tokijski jubiler, u którego można kupić zastawę stołową z czystego złota. Chociaż japońskiej gospodarce grozi recesja, nie brakuje chętnych na sztućce i talerze ze szlachetnego kruszcu.

Następca premiera Japonii Yasuo Fukudy, który w poniedziałek nieoczekiwanie zrezygnował z urzędu, zostanie desygnowany przed końcem września - podano we wtorek w Tokio. Jeden z "jastrzębi" rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej zgłosił już pretensje do schedy po Fukudzie.

63 lata temu Amerykanie zrzucili na Hiroszimę bombę atomową. Tę rocznicę mieszkańcy miasta obchodzą w Parku Pokoju. Oddają hołd zmarłym i protestują przeciwko wojnom.

Japoński premier Yasuo Fukuda nie pójdzie w ślady poprzednika i 15 sierpnia, w rocznicę kapitulacji kończącej II Wojnę Światową, nie odwiedzi świątyni, w której pochowani się m.in. zbrodniarze wojenni.

Japoński rząd w desperackiej próbie odzyskania zaufania społeczeństwa postanowił dogłębnie się zrekonstruować. Cały gabinet kierowany przez premiera Yasuo Fukudę podał się do dymisji.

Okręty japońskiej marynarki wojennej, które wspierają wielonarodowe wojska w Afganistanie, 1 listopada odpłyną do macierzystych portów. Japoński rząd i opozycja nie dogadały się w sprawie przedłużenia ich misji.