Japonia

Japonia

Najgorsze już za nami - twierdzi Bank Japonii. Według banku, gospodarka kraju osiągnęła dno w pierwszym kwartale tego roku, kiedy to PKB spadł o ponad 15 procent w uśrednionym ujęciu rocznym. Przedstawiciele Banku są zdania, że zarówno eksport, jak i produkcja przemysłowa wykazują już oznaki uzdrowienia.

Rekordowy spadek japońskiego Produktu Krajowego Brutto. Gospodarka kraju Kwitnącej Wiśni w I kwartale 2009 roku skurczyła się o 4 procent wobec poprzedniego kwartału - i aż o 15,2 procent w porównaniu z początkiem 2008 roku. To najgorszy wynik od 1955 roku.

Kryzys światowy targający gospodarką nie szanuje żadnych świętości. Ostatnio dotknął i poniżył nawet dwa słynne okrągłe i słodkie melony.

16 procent na minusie - takiego wyniku japońskiego PKB za pierwszy kwartał spodziewają się analitycy. Powodem tego rekordowego spadku miałaby być przede wszystkim zapaść eksportu. Oficjalne dane o japońskim PKB poznamy 20 maja.

Japoński koncern samochodowy Toyota poinformował w piątek o stratach, jakie poniósł w zakończonym niedawno roku finansowym, a także o nie najlepszych perspektywach przedsiębiorstwa w obecnym roku.

Dzień Śmiechu w Japonii. Około 70 osób zebrało się w jednym z parków w Tokio, żeby "święto" to uczcić stosownie do powagi sytuacji. - Jeśli wszyscy zaśmieliby się „ha ha ha” zmartwienia się oddalą – zagrzewał jeden z uczestników happeningu, 45-letni biznesmen. Zachęcał mówiąc, że na początku sam nie wierzył w działanie takich ćwiczeń.

Między Chinami a Japonią doszło do dyplomatycznej potyczki z historią w tle. Powód: drzewko w doniczce wysłane tokijskiej świątyni Yasukuni. Kraj Środka zarzucił krajowi Kwitnącej Wiśni, że wystawiła na próbę stosunki między oboma krajami.

12-metrowy pająk pluje pianą, dymem i przemierza na swoich nogach z żelastwa ulice portu w Jokohamie. Wygląda paskudnie – jak rasowy bohater japońskich horrorów. Dzieci płakały, a dorośli piszczeli zachwyceni. Mechaniczny potworek uczcił jubileusz otwarcia portu na Zachód 150 lat temu.

Chociaż znaczenie cesarza w Japonii w ciągu ostatnich 50 lat znacznie zmalało, jego miłość do małżonki kwitnie. Cesarska para Akihito i Michiko wydadzą w piątek przyjęcie dla stu par, z okazji 50-tej rocznicy swojego ślubu.

W Japonii ma w trzy lata powstać od 1,4 do dwóch milionów nowych miejsc pracy - to główny punkt przedstawionej przez premiera Taro Aso rządowej strategii walki z kryzysem. Większość nowych miejsc pracy powstać ma w dwóch sektorach: zdrowia i energetyki.

Japoński eksport pikuje: w lutym z Kraju Kwitnącej Wiśni wysłano za granicę o połowę mniej towarów niż rok wcześniej. Druga gospodarka świata jest dobijana spadającym popytem na jej towary.

Jeśli jesteś optymistą powiesz, że to cud. Jeśli pesymistą, że cholerny pech. Jedno jest pewne - Japończyk Tsutomu Yamaguchi przeżył wybuchy dwóch bomb atomowych, w Hiroszimie i Nagasaki.

To może być koniec klątwy ciążącej nad pewną japońską drużyną baseballową. Płetwonurkowie oczyszczający dno rzeki Dotonbori w mieście Osaka, wyłowili posąg pułkownika Sandersa - symbolu sieci restauracji KFC. To właśnie ten posąg 25 lat temu pijani kibice wrzucili do rzeki. I od tego czasu ich drużyna nie zdobyła żadnego trofeum.

Świat nie kupuje japońskich produktów: w lutym Kraj Kwitnącej Wiśni zarobił ze sprzedaży za granicę o 1,8 miliarda dolarów mniej, niż sam wydał na zakupy. Eksport w porównaniu ze styczniem spadł o połowę, a import - tylko o 1/3. Dołuje tokijska giełda.

Ponad 5 tys. mieszkańców japońskiej prefektury Okinawa otrzyma rekompensaty za szkody na zdrowiu wywołane przez samoloty z amerykańskiej bazy wojskowej. Sąd wydał decyzję w tej sprawie i nakazał władzom kraju wypłacenie 5,6 miliarda jenów (około 57,7 miliona dolarów).

Dziesiątki Japończyków taplających się w błocie - tak wygląda tradycyjny festiwal w Kraju Kwitnącej Wiśni. Cel jest standardowy - wyproszenie u bogów dobrego szczęścia.

Fatalne dane z japońskiej gospodarki: eksport tego kraju spadł w styczniu o niemal połowę w porównaniu do stycznia 2008 roku, zwiększając deficyt handlowy Japonii do największych rozmiarów w historii. Załamanie eksportu pogrąża japońską gospodarkę w najgłębszej recesji od 35 lat.

Japoński premier Taro Aso to pierwszy zagraniczny przywódca, który spotka się w Waszyngtonie z prezydentem USA Barackiem Obamą. Rozmowy japońsko-amerykańskie na wysokim szczeblu rozpoczną się we wtorek.

Jeszcze w poniedziałek zapewniał, że jego pozycja w rządzie jest niezachwiana. Następnego dnia Shoichi Nakagawa - minister finansów, którego opozycja i media oskarżają o publiczne pijaństwo - oznajmił jednak, że podaje się do dymisji.

Do 2014 r. osiem tysięcy amerykańskich marines i ok. 9 tys. członków ich rodzin będzie musiało opuścić japońską wyspę Okinawa. Amerykańska baza na wyspie, która istnieje od końca II wojny światowej, od lat jest przedmiotem sporu między Japonią a USA.