Japonia

Japonia

Japonia na dwóch frontach. Rosja i Chiny męczą jak za zimnej wojny

Aż 944 razy od 31 marca 2014 r. do 31 marca 2015 r. Rosjanie i Chińczycy poderwali japońskie myśliwce, zbliżając się niebezpiecznie blisko przestrzeni powietrznej Japonii. To największa liczba od 30 lat - poinformowały Japońskie Siły Samoobrony, dodając, że nigdy w historii, poza rokiem 1984 r., Japończycy nie byli tak męczeni przez sąsiadów.

W Japonii morze wyrzuciło na brzeg 150 delfinów

Na północno-wschodnim wybrzeżu Japonii, w okolicach Hokoty, plażowiczów spotkała przedziwna niespodzianka. Grupa 150 delfinów grubogłowych leżała na plaży na odcinku o długości 10 kilometrów.

Chiny potępiają nowe japońskie podręczniki

Pekin potępił Tokio za zaaprobowanie podręczników szkolnych, w których potwierdza się japońską suwerenność nad spornymi wyspami na Morzu Wschodniochińskim i pomniejsza - zdaniem strony chińskiej - odpowiedzialność Japonii za drugą wojnę światową.

Wyścig lotniskowców. Czy Azja szykuje się do wojny?

Do służby w azjatyckich marynarkach wojennych wchodzą kolejne potężne okręty. Co potrafią nowoczesne lotniskowce, śmigłowcowce i duże okręty desantowe? Czy trwający wyścig w ich budowie oznacza, że Daleki Wschód szykuje się do wojny na morzu?

Wojna o miss w Japonii. Bo jest za mało japońska

Ciężko jest być Miss Universe Japonii. Na zwycięską Arianę Miyamoto niemal natychmiast spadła fala krytyki. Że nie ma w pełni japońskich korzeni, że nie wygląda jak Japonka, że powinna oddać koronę i nie powinna reprezentować Japonii. Wszystko dlatego, że ojciec Ariany jest Afroamerykaninem i kobieta nie jest czystej krwi Japonką.

Chiny boją się amerykańskiej 7. Floty. Coraz bliżej morskiego sojuszu USA i Japonii

Już wkrótce amerykańskie okręty wojenne 7. Floty stacjonującej na zachodnim Pacyfiku będą mogły się pojawiać niedaleko wybrzeży Chin. Dostęp do regionu otworzy Amerykanom przewidywana na maj zmiana japońskiej konstytucji. Ma w niej zostać umieszczony zapis o możliwości stosowania "obrony kolektywnej" jej terytorium. Tokio chce w ten sposób zewrzeć szregi z Waszyngtonem i przeciwstawić się Chinom - zwraca uwagę agencja Reutera.

Chińskie okręty znów na wodach Japonii

Trzy statki chińskiej straży wybrzeża wpłynęły rano na japońskie wody terytorialne wokół spornych wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała japońska straż wybrzeża. To już dziewiąty taki incydent od początku roku.

Pierwszy raz od trzech lat. Pekin, Tokio i Seul przy jednym stole

Ministrowie spraw zagranicznych Japonii, Chin i Korei Południowej spotkali się w sobotę po raz pierwszy od prawie trzech lat, by rozmawiać o poprawie współpracy w regionie i wznowieniu trójstronnych szczytów, które w ostatnich latach nie odbywały się z powodu historycznych i terytorialnych sporów między krajami.

Burza ogniowa, 100 tys. ofiar. Nalot gorszy od bomb atomowych

Premier Japonii wziął udział w obchodach 70. rocznicy najtragiczniejszego bombardowania w historii. W amerykańskim nalocie na Tokio zginęło ok. 100 tys. osób i spłonęło 250 tys. budynków, więcej niż w późniejszym ataku atomowym na Hiroszimę i Nagasaki.

Były premier Japonii poleciał na Krym

Były premier Japonii Yukyo Hatoyama wbrew woli obecnego rządu japońskiego udał się we wtorek na Krym, by - jak zapowiadał - przyjrzeć się sytuacji i ocenić, czy aneksja tego półwyspu przez Rosję była usprawiedliwiona - poinformowała agencja Kyodo.

400 pościgów w przestworzach. Japończycy gonią Chińczyków

Od marca 2014 roku aż 400 razy japońskie myśliwce z bazy Naha na Okinawie były zmuszone do interwencji w związku z aktywnością samolotów chińskiej armii w okolicach wysepek Senkaku na Morzu Wschodniochińskim. Spór o te wyspy w ostatnich latach najbardziej zaognił relacje Pekinu i Tokio.