Japonia

Japonia

Rząd w Tokio nakazał swojej flocie wykonanie niewidzianego od prawie wieku pokazu siły - podaje agencja Reutera. Największy japoński okręt - Izumo - ma wyruszyć w długi rejs, którego nie można zinterpretować inaczej niż jako wyzwanie rzucone pod adresem Chin. Okręt ma spędzić na morzu trzy miesiące, krążąc między innymi po wodach, które Pekin uznaje za swoje.

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest tak poważna, że "w każdej chwili może rozpętać się wojna" - poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA po poniedziałkowych próbach z rakietami balistycznymi. Jak dodano w komunikacie, testy przeprowadzono w ramach ćwiczeń przed potencjalnymi atakami na bazy USA w regionie.

Japoński następca tronu książę Naruhito w czwartek skończył 57 lat. W swoje urodziny oświadczył, że jest gotowy do przejęcia cesarskiego tronu po swoim ojcu Akihito, który zasugerował w sierpniu 2016 roku chęć abdykacji ze względu na wiek i problemy zdrowotne. Jak zapewnił Naruhito, będzie on cesarzem, który "dzieli troski i radości ludzi". Materiał TVN24 BiS.

Nie pokazuj emocji, bądź trochę jak robot, który jedynie ciężko pracuje. Tak w wielu przypadkach wyglądało zawodowe życie wielu Japończyków. Ale to się zmienia. Teraz bowiem są nawet zachęcani, by nie dusić w sobie emocji i...zacząć płakać. A zachęcanie ma miejsce na specjalnych warsztatach, gdzie łzy uczestników są wycierane przez eksperta. Po co to wszystko? Materiał "Faktów z zagranicy" w TVN24 BiS.

W japońskim mieście Osaka beatyfikowany został we wtorek samuraj męczennik Justus Takayama Ukon, żyjący na przełomie XVI i XVII wieku - podało Radio Watykańskie. Był on panem feudalnym, który bronił wiary w okresie prześladowań chrześcijan w swym kraju.

Sekretarz obrony James Mattis potwierdził podczas wizyty w Japonii zobowiązania USA wynikające z traktatu o wzajemnej obronie. Zapewnił, że dotyczą one także wysp, o które Tokio toczy spór z Pekinem. Wcześniej przekonanie o "niezachwianym sojuszu" z USA wyraził także japoński premier Shinzo Abe.

Co masz powiedzieć - wykrzycz. Japończycy, na co dzień stonowani i stateczni, na kilka dni przed dniem ukochanej żony deklarują i obiecują miłość, wierność oraz...wczesne powroty do domu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie robili tego krzycząc ze sceny ustawionej w centrum Tokio. Dzień ukochanej żony obchodzony jest 31 stycznia. Materiał z programu "24 Godziny po południu" w TVN24 BiS.