Iran

Iran

Iran oskarżył lotnictwo Arabii Saudyjskiej o zaatakowanie w nocy ze środy na czwartek irańskiej ambasady w stolicy Jemenu, Sanie. Obecna w Jemenie koalicja wojskowa, w skład której wchodzi Arabia Saudyjska, zapowiedziała zbadanie tych doniesień.

Prezydent USA Barack Obama i iracki premier Hajder al-Abadi odbyli w środę rozmowę telefoniczną, w której wyrazili "obopólne zaniepokojenie" egzekucją szyickiego duchownego Nimra al-Nimra w Arabii Saudyjskiej i atakami na saudyjską ambasadę w Iranie.

Dyplomaci Iranu wyjechali w środę z Arabii Saudyjskiej, która przed kilkoma dniami zerwała stosunki dyplomatyczne z Teheranem po atakach na swe placówki dyplomatyczne w tym kraju - poinformowała oficjalna agencja saudyjska SPA. We wtorek do kraju wrócili dyplomaci saudyjscy.

Bahrajn, bliski sojusznik Arabii Saudyjskiej, ogłosił wstrzymanie ruchu lotniczego z Iranem - podała telewizja Al-Arabija. To kolejny krok zwiększający napięcie w regionie po egzekucji w Arabii Saudyjskiej szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

Rosja usilnie apeluje do Teheranu i Rijadu o powściągliwość i unikanie wszelkich kroków prowadzących do wzrostu napięcia w regionie. Apel zawarto w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu MSZ Rosji w związku z zaostrzeniem się sytuacji w Zatoce Perskiej.

Ostry spór Arabii Saudyjskiej i Iranu w ostatnich dniach zwiększa ryzyko wybuchu wojny pomiędzy tymi bliskowschodnimi mocarstwami. Również zdaniem szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego otwarty konflikt jest możliwy. W przypadku wojny stanęłyby naprzeciwko siebie dwie diametralnie odmienne siły, których potencjał trudno porównać.

Decyzja Rijadu o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Iranem nie sprawi, że egzekucja szyickiego duchownego zostanie zapomniana - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Iranu Husejn Amir Abdollahian. Dyplomata podkreślił, że sobotnia egzekucja szejka Nimra al-Nimra była "wielkim błędem" Arabii Saudyjskiej.

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir ogłosił w niedzielę wieczorem, że jego kraj zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem. Irańscy dyplomaci mają opuścić kraj w ciągu 48 godzin - dodał. Tymczasem telewizja Al-Arabija podała, że saudyjscy dyplomaci zostali ewakuowani z Iranu po ataku na ambasadę i są już w drodze do domu.