Iran

Iran

Sekretarz stanu John Kerry mianował w czwartek Stephena Mulla, byłego ambasadora USA w Polsce, głównym koordynatorem ds. wdrażania zawartego w lipcu porozumienia sześciu mocarstw, w tym USA, z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Demokraci w Senacie USA po raz kolejny zablokowali przyjęcie przez republikańską większość rezolucji przeciwko umowie z Teheranem ws. irańskiego programu nuklearnego. W czwartek mija termin, w którym Kongres miał czas na zajęcie stanowiska w tej sprawie.

W składzie kobiecej reprezentacji Iranu na rozpoczynający się w czwartek w Malezji piłkarski Puchar Azji zabraknie pełniącej funkcję kapitana Niloufar Ardalan. Jak podają lokalne media, podczas kłótni mąż zawodniczki zabrał jej paszport.

Faworyt republikanów w wyścigu prezydenckim Donald Trump nawoływał w środę tłumy aktywistów Tea Party i organizacji proizraelskich, które demonstrowały przed Kapitolem, do sprzeciwu wobec układu z Iranem. Ostrych słów nie szczędził też inny pretendent republikanów do Białego Domu Ted Cruz. Ale umowa ma wystarczające poparcie demokratów w Senacie, by wejść w życie.

Iran jest gotów dyskutować o pokoju w Syrii z każdym państwem - oznajmił prezydent Iranu Hasan Rowhani. Teheran jest aktywnym sponsorem rządu Baszara al-Asada walczącego zarówno z antyrządowymi rebeliantami jak i dżihadystami.

W Iranie nie będzie zgody na zatwierdzenie porozumienia atomowego z sześcioma światowymi mocarstwami, jeśli nie dojdzie do całkowitego zniesienia sankcji gospodarczych wobec Teheranu - oświadczył irański przywódca duchowo-polityczny Ali Chamenei.

Samochody prowadzone w Teheranie przez kobiety niezakrywające w sposób prawidłowy włosów będą konfiskowane - poinformował szef drogowej policji w stolicy Iranu. To samo będzie dotyczyć samochodów jedynie przewożących nieodpowiednio osłonięte pasażerki.

Już 34 senatorów USA poparło porozumienie w sprawie programu nuklearnego Iranu, co daje prezydentowi Barackowi Obamie pewność, że utrzymane zostanie jego weto do odrzucającej to porozumienie rezolucji, którą republikanie mają nadzieję uchwalić w tym miesiącu.