Wizytujący Moskwę wiceszef irańskiej dyplomacji Hosejn Amir-Abdollahian zapewnił, że jego kraj oraz Rosjanie chcą pokoju w Syrii. Coraz więcej głosów na Zachodzie optuje za porozumieniem z tymi dwoma krajami, by zakończyć trwającą od czterech lat wojnę
Prezydent Iranu Hasan Rowhani w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS oznajmił, że Teheran i Waszyngton "podjęły pierwsze kroki", by zmniejszyć wrogość między obu krajami po przełomowym porozumieniu w sprawie irańskiego programu atomowego.
Irańscy eksperci ds. nuklearnych pobrali próbki środowiskowe w ośrodku wojskowym Parczin - powiadomił rzecznik irańskiej agencji energii atomowej. Podczas inspekcji nie było inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
Sekretarz stanu John Kerry mianował w czwartek Stephena Mulla, byłego ambasadora USA w Polsce, głównym koordynatorem ds. wdrażania zawartego w lipcu porozumienia sześciu mocarstw, w tym USA, z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego.
Demokraci w Senacie USA po raz kolejny zablokowali przyjęcie przez republikańską większość rezolucji przeciwko umowie z Teheranem ws. irańskiego programu nuklearnego. W czwartek mija termin, w którym Kongres miał czas na zajęcie stanowiska w tej sprawie.
W składzie kobiecej reprezentacji Iranu na rozpoczynający się w czwartek w Malezji piłkarski Puchar Azji zabraknie pełniącej funkcję kapitana Niloufar Ardalan. Jak podają lokalne media, podczas kłótni mąż zawodniczki zabrał jej paszport.
Demokraci w Senacie po raz drugi zablokowali we wtorek przyjęcie przez republikańską większość rezolucji, by unieważnić porozumienie mocarstw - w tym USA - z Teheranem ws. irańskiego programu nuklearnego.
Demokraci w Senacie zablokowali w czwartek przyjęcie przez republikańską większość rezolucji, by unieważnić porozumienie mocarstw - w tym USA - z Teheranem ws. irańskiego programu nuklearnego. To zwycięstwo dyplomacji - cieszył się prezydent Barack Obama.
Faworyt republikanów w wyścigu prezydenckim Donald Trump nawoływał w środę tłumy aktywistów Tea Party i organizacji proizraelskich, które demonstrowały przed Kapitolem, do sprzeciwu wobec układu z Iranem. Ostrych słów nie szczędził też inny pretendent republikanów do Białego Domu Ted Cruz. Ale umowa ma wystarczające poparcie demokratów w Senacie, by wejść w życie.
Po lipcowym porozumieniu atomowym z sześcioma światowymi mocarstwami Iran nie będzie już prowadził negocjacji z USA na żadne inne tematy - oświadczył irański przywódca duchowo-polityczny Ali Chamenei. Wypowiedź ukazała się w środę na jego stronie internetowej.
Iran jest gotów dyskutować o pokoju w Syrii z każdym państwem - oznajmił prezydent Iranu Hasan Rowhani. Teheran jest aktywnym sponsorem rządu Baszara al-Asada walczącego zarówno z antyrządowymi rebeliantami jak i dżihadystami.
W Teheranie wylądowała pierwsza głowa państwa zachodniego od 11 lat. To prezydent Austrii Heinz Fischer, który przed wizytą zapowiedział, że nie ominie w rozmowie z Irańczykami tematu praw człowieka.
W Iranie nie będzie zgody na zatwierdzenie porozumienia atomowego z sześcioma światowymi mocarstwami, jeśli nie dojdzie do całkowitego zniesienia sankcji gospodarczych wobec Teheranu - oświadczył irański przywódca duchowo-polityczny Ali Chamenei.
Samochody prowadzone w Teheranie przez kobiety niezakrywające w sposób prawidłowy włosów będą konfiskowane - poinformował szef drogowej policji w stolicy Iranu. To samo będzie dotyczyć samochodów jedynie przewożących nieodpowiednio osłonięte pasażerki.
Już 34 senatorów USA poparło porozumienie w sprawie programu nuklearnego Iranu, co daje prezydentowi Barackowi Obamie pewność, że utrzymane zostanie jego weto do odrzucającej to porozumienie rezolucji, którą republikanie mają nadzieję uchwalić w tym miesiącu.
Prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział, że potencjał militarny kraju nie został naruszony przez umowę z mocarstwami w sprawie programu atomowego. To próba przekonania "twardogłowych", że umowa nie oznacza słabości Iranu - pisze agencja Reutera.
Od maja Iran mógł rozbudować część obiektu wojskowego w Parczin, gdzie najpewniej prowadzono eksperymenty związane z bronią atomową - podała agencja Reutera powołując się na poufny raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Baszar el-Asad jest pewien poparcia swoich sojuszników. Prezydent Syrii podkreślał w w wywiadzie telewizyjnym, że jest przekonany, iż ma stałe poparcie swoich głównych międzynarodowych popleczników - Iranu i Rosji.
Grupa irańskich obrońców praw człowieka, aktywistów i artystów zaangażowała się w kampanię lobbingową na rzecz porozumienia atomowego z Teheranem. Mimo że sami są prześladowani przez reżim ajatollahów, apelują w internecie do amerykańskich kongresmenów, by zaaprobowali umowę z Iranem.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oświadczyła, że w przyszłym miesiącu zabraknie jej pieniędzy na monitorowanie realizacji porozumienia nuklearnego z Teheranem.