astronomia

astronomia

Rusza wielka akcja liczenia gwiazd

W piątek rozpoczyna się ogólnoświatowa akcja liczenia gwiazd. W tym celu tysiące ochotników na całym świecie sprawdzi, ile gwiazd na niebie widać z ich miejsca zamieszkania. Każdy może wziąć udział w akcji.

NASA sama tworzy kręgi w zbożu

Z okazji 50 rocznicy pierwszego lotu załogowego w kosmos, NASA stworzyła kręgi na polach kukurydzy. Nawiązując do słynnych figur w zbożu, które mają być dziełem pozaziemskich cywilizacji, agencja przekornie narysowała historię astronomii.

Spadająca gwiazda na tle lśniącej zorzy

Kulminacja aktywności roju Drakonidów i świeżo zainaugurowany deszcz Orionidów niezwykle hojnie obdarzyły miłośników podziwiania nieba w Szwecji. Zobacz niezwykłe zdjęcie nocnego widowiska.

Deszcz spadających gwiazd na niebie

W nocy będziemy mieć szansę zobaczyć niezwykle aktywny rój meteorów zwanych Drakonidami. W ciągu godziny będziemy mogli zaobserwować nawet 800 spadających gwiazd. Jednak w obserwacji może zaszkodzić pogoda: pochmurne niebo i chłód.

800 spadających gwiazd na godzinę

Jowisz, rój Drakonidów, mgławica zajmująca na niebie powierzchnię sześciu Księżyców - to tylko niektóre z atrakcji do zobaczenia na październikowym niebie. - Teraz noce są dłuższe, więc warunki do obserwacji są lepsze - powiedział Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik w rozmowie z portalem TVN Meteo.

Na niebie ujrzycie Urana. I nie tylko

- Planeta Uran zbliża się do opozycji ze Słońcem, więc właśnie teraz najłatwiej dostrzec ją na niebie - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Słońce, Ziemia i Uran ustawią się w jednej linii dokładnie 27 września, ale już teraz warto zacząć przygotowania do obserwacji. Potem równie dobra okazja trafi się za rok.

Dwa słońca, dwa zachody. Naukowcy znaleźli taką planetę

Planeta z dwoma słońcami? To widok znajomy wszystkim miłośnikom "Gwiezdnych wojen" George'a Lucasa. Po raz pierwszy udało się potwierdzić, że takie zjawisko istnieje naprawdę. Kiedy dzień na planecie Kepler-16b dobiega końca, przychodzi czas na podwójny zachód słońca - podało "Science".

NASA wraca na Księżyc

Rakieta Delta II wyniosła w sobotę w przestrzeń kosmiczną dwie sondy księżycowe - Grail-A i Grail-B - poinformowała NASA. Ich zadaniem będzie m.in. dokładny pomiar księżycowej grawitacji.

 Oba Graale (ang. Grail - Gravity Recovery and Interior Laboratory) - każdy wielkości pralki - dotrą do satelity Ziemi dopiero za cztery miesiące.

Jak przygotować się do oglądania zorzy polarnej?

Między 8 a 10 września, dzięki wybuchom na Słońcu, będziemy mieli szansę zobaczyć w Polsce zorzę polarną. W związku z tym, że to zjawisko w naszym kraju nie jest częstym zjawiskiem, warto wieczorem udać się na obserwację nieba. Udzielamy Wam kilka rad, jak najlepiej przygotować się na nocne "łowy" zorzy.

Tej nocy zobaczysz Neptuna

W nocy będziemy mieli szansę na obserwacją najbardziej odległej planety Układu Słonecznego, Neptuna. Ciało niebieskie właśnie zakończyło swoją pierwszą podróż dookoła Słońca od czasów jego odkrycia w 1846 roku i w poniedziałek dokładnie o 23:26 znajdzie się w opozycji wobec niego. Będzie więc jasno świeciło jego odbitym światłem.

Nasłuchują Słońca, przewidują burze magnetyczne

Naukowcy odkryli metodę, dzięki której z dwudniowym wyprzedzeniem można przewidzieć pojawienie się plam słonecznych na Słońcu. Dzięki temu także na Ziemi z wyprzedzeniem będziemy w stanie ustrzec się przed negatywnym wpływem wybuchów wewnątrz gwiazdy.

Posłuchaj, jak brzmią spadające gwiazdy

W Polsce 12 sierpnia można było obejrzeć największy rój Perseidów. Niestety pogoda nie dopisała, więc nie wszyscy amatorzy astronomii i pięknych widoków mogli zobaczyć "spadające gwiazdy". Dzięki US Air Force możemy za to usłyszeć, jak niesamowicie brzmią.

Perfekcyjna pełnia i... samolot

W nocy z soboty na niedzielę obserwowaliśmy wyjątkową pełnię Księżyca. Satelita znalazł się dokładnie na przeciwko Słońca już o 20:57, a jego bardzo jasna, okrągła tarcza była widoczna całą noc. Reporterowi 24 udało się sfotografować nie tylko niezwykłą pełnię, ale też samolot na jej tle.

Udało Wam się zobaczyć Perseidy?

Sierpniowe niebo dostarcza nam moc atrakcji. Za nami pierwsza noc, podczas której miejsce miało maksimum roju Perseidów. I choć pogoda nie dopisała, niektórym udało się zobaczyć, a nawet zrobić zdjęcie meteorom.

Jest super jasny i bardzo stary

Kwazar o nazwie Ulas został odkryty przez europejskich astronomów. Jest zasilany przez czarną dziurę o masie dwa miliardy razy większej od Słońca. To najjaśniejszy obiekt odkryty dotąd we Wszechświecie, odległy od nas o niemal 13 miliardów lat świetlnych. Rewelację opublikuje 30 czerwca prestiżowe czasopismo "Nature".

30 czerwca wprowadzono sekundę przestępną

32 lata temu czas na Ziemi zaczął być korygowany o sekundę przestępną. Dodawana jest czasem w czerwcu lub w grudniu na postawie obserwacji astronomicznych po to, aby zsynchronizować doby z nieco opóźniającym się ruchem obrotowym Ziemi.

Asteroida minęła Ziemię o włos

Asteroida o włos minęła w nocy naszą planetę. Najbliżej była Atlantyku - znajdowała się jedynie 12 tys. km od jego tafli. To zaledwie trzydziesta część odległości dzielącej Ziemię od Księżyca.