astronomia

astronomia

Subiektywne astronomiczne "naj" 2011 roku

Nagroda Nobla z fizyki dla astronomów, kolejne odkrycia planet pozasłonecznych, nowe teleskopy - to jedne z najciekawszych wydarzeń roku 2011 w światowej astronomii.

"Pierwszą gwiazdką" będzie Wenus

Czwarty tydzień grudnia będzie łaskawy dla tych, którzy lubią patrzeć w niebo. Po raz ostatni w tym roku będziemy mogli zobaczyć Księżyc, a na dodatek - w towarzystwie Merkurego. Ponadto w wigilijny wieczór, jako pierwsza gwiazdka, zaświeci nam Wenus.

Dzisiaj spektakl zimowych spadających gwiazd

Już od środy możemy podziwiać pierwsze meteory jednego z najaktywniejszych rojów naszego nieba - Geminidów. Jednak na nocne obserwacje najlepiej będzie wybrać się 13 grudnia. Wtedy bowiem przypada tegoroczne apogeum zimowych spadających gwiazd.

Spadną gwiazdy, zniknie Księżyc

Grudzień obfituje w ciekawe zjawiska astronomiczne. Na nocnym niebie pojawią się dwa duże roje meteorów: Geminidy i Ursydy oraz kometa Garradd. Będzie też całkowite zaćmienie Księżyca, a to wciąż nie wszystkie atrakcje.

Powstała szczegółowa mapa Księżyca. "Jest fenomenalna"

Badacze Księżyca nareszcie są w posiadaniu pierwszej szczegółowej mapy przedstawiającej niemalże całą jego powierzchnię. Stworzenie jej było możliwe dzięki sondzie kosmicznej Lunar Reconaissance Orbiter (LRO), będącej jednocześnie sztucznym satelitą Srebrnego Globu.

Wielki test polskich satelitów. Na żywo także w Internecie!

Astronomowie z Polskiej Akademii Nauk wypuścili w niebo balony, które mają jeden cel - stratosfery. - Szykuje się prawdziwe widowisko - zapowiadał w rozmowie z TVN Meteo Grzegorz Woźniak z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika. Aby uczestniczyć mogli w tym wszyscy zainteresowani, organizatorzy przygotowali transmisję w Internecie.

Mamy pełny Księżyc, będą "spadające gwiazdy"

10 listopada, dokładnie o godzinie 22.36, Księżyc znalazł się w pełni. Zjawisko na bezchmurnym niebie doskonale udało się uchwycić Reporterowi 24. Zobacz zdjęcia i dowiedz się, jakie jeszcze astronomiczne atrakcje czekają na listopadowym niebie.

Gęsta mgła pozwala podglądać Słońce

"Zgniły wyż", który od kilku dni wpływa na pogodę w Polsce, jest winowajcą gęstych mgieł. Kierowcom i pilotom utrudniają one życie, zmuszając do wolniejszej i ostrożniejszej jazdy lub zmiany kursu. Inni, tak jak Reporter 24, wykorzystują mgłę do podglądania Słońca.

Najmłodszy gazowy gigant w historii astronomii

Nową planetę LkCa 15 b, najmłodszą, jaką do tej pory odnaleziono, udało się zaobserwować dzięki badawczemu trikowi pary naukowców. Przy użyciu zdeformowanych luster byli w stanie rozproszyć światło pobliskiej gwiazdy i dzięki temu dostrzec formującą się planetę.

Najszybsze spadające gwiazdy na niebie

Właśnie rozpoczyna się maksimum aktywności Orionidów, jednego z najciekawszych rojów meteorów na naszym niebie. Miłośnicy astronomii będą mogli bez trudu je zaobserwować.

Na Marsie mogło kiedyś być życie

Amerykańcy naukowcy przeprowadzili badania liczącego ponad 4 miliardy lat marsjańskiego meteorytu. Wyniki są zaskakujące. Mars mógł być dawniej planetą bardzo podobną do Ziemi pod względem panujących na jego powierzchni warunków.