W piątek rozpoczyna się ogólnoświatowa akcja liczenia gwiazd. W tym celu tysiące ochotników na całym świecie sprawdzi, ile gwiazd na niebie widać z ich miejsca zamieszkania. Każdy może wziąć udział w akcji.
Coroczne licznie gwiazd powoli zaczyna być tradycją. Od kilku lat organizowane są dwie akcje liczenia gwiazd widocznych na nocnym niebie, w ramach dwóch projektów. Tym razem przyszła pora na Great Word Wide Star Count, czyli Wielkie Ogólnoświatowe Licznie Gwiazd. Akcja wystartuje w piątek 14 października i potrwa do 28 października. Organizatorem akcji jest projekt Windows to the Universe prowadzony przez National Earth Science Teachers Association (NESTA).
Co trzeba zrobić?
Zadanie jest proste - wystarczy w pogodny wieczór wyjść na spacer, znaleźć najciemniejsze miejsce w swojej okolicy i sprawdzić ile gwiazd widać w konstelacji Łabędzia. Materiały instruktażowe i mapki dostępne są w Internecie w kilku językach, w tym po polsku. Należy skorzystać z witryny internetowej projektu. Po powrocie ze spaceru pozostaje wypełnić na stronie internetowej raport ze swoich obserwacji, podając ocenioną przez nas graniczną wielkość gwiazdową oraz współrzędne geograficzne miejsca obserwacji. Te ostatnie można ustalić za pomocą dokładnej mapy topograficznej, programów komputerowych (np. Google Earth) lub odbiornika GPS.
Wyniki wyświetlone na mapie całego globu Wyniki zostaną umieszczone w bazie danych i będą wyświetlane na mapie całego globu. Po zakończeniu będzie można porówna,ć jak sytuacja wygląda na różnych obszarach Ziemi. Zebrane rezultaty posłużą naukowcom nadzorującym projekt do sporządzenia raportu na temat stopnia zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem.
Autor: usa//aq / Źródło: PAP