astronomia

astronomia

Przełom w szukaniu życia pozaziemskiego

Kosmiczny Teleskop Spitzera wykrył światło emanujące z planety klasy super-Ziemia położonej poza naszym układem słonecznym. Choć nie nadaje się ona do zamieszkania, to badanie jest historycznym krokiem w kierunku poszukiwania śladów życia na innych planetach. Odkrycia dokonano za pomocą urządzenia, które wymyślono w czasach, kiedy o istnieniu "super-Ziem" nikt jeszcze nie miał pojęcia.

Astronauci też oglądali Super Księżyc

Nawet obserwowany z Ziemi, w sobotnią noc był zauważalnie większy niż zwykle. Oglądany orbity naszej planety wyglądał jeszcze bardziej spektakularnie. W sobotę czarowi Super Księżyca poddali się także astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zamiast Bruce'a Willisa rój mikrosatelitów

Choć na razie nic nie zapowiada, żeby w najbliższej przyszłości naszej planecie miało zagrozić niszczące zderzenie z asteroidą, naukowcy nie przestają szukać sposobu obrony przed takim zagrożeniem. Nowy pomysł mają młodzi brytyjscy inżynierowie. Ewentualną asteroidę, która znalazłaby się na kursie kolizyjnym z Ziemią, chcą zbombardować rojem satelitów wielkości paznokcia.

Umierająca gwiazda chowa się w kokonie

Wielowarstwowy mglisty kokon przypominający cebulę i przeświecające przez niego promienie - taki piękny widok oznacza jeden z ostatnich etapów życia gwiazdy. Mgławica protoplanetarna to trudne do zaobserwowania, a tym samym wciąż dość tajemnicze zjawisko kosmiczne. Dzięki teleskopowi Hubble'a możemy je obserwować na przykładzie Egg Nebula (Mgławicy Jajko).

"Jeśli się wpatrzymy uważnie, to zobaczymy coś zabawnego"

Srebrny Glob, Czerwona Planeta i błękitnobiały Regulus spotkają się w poniedziałkowy wieczór na niebie. Żeby dojrzeć te jasne obiekty, nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta, tym bardziej że obserwacjom powinno sprzyjać bezchmurne w większości kraju niebo. O koniunkcji, a także o tym, co łączy na niebie lwa z żelazkiem, opowiada szefowa planetarium stołecznego Centrum Nauki Kopernik, Weronika Śliwa.

Multimedialna i mobilna astronomia w Olsztynie

Olsztyńskie planetarium wraca po remoncie wzbogacone o multimedialne wyposażenie, energooszczędną iluminację i infokioski. Dzięki tym ostatnim odwiedzający będą mieli dostęp do baz wiedzy z geografii, fizyki i astronomii. To nie koniec atrakcji: w trasę po regionie rusza przenośne planetarium, które odwiedzi miejscowości letniskowe, a potem szkoły.

Pół roku na orbicie i powrót na kazachski step

Po niespełna połowie roku trójka astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) szczęśliwie powróciła na Ziemię. Lądowanie odbyło się zgodnie z planem na kazachskim stepie, na północ od miasta Arkałyk.

Meteor wielkości minivana spalił się nad Kalifornią

Wielkość dużego samochodu mógł mieć meteor, który rozświetlił niebo nad zachodnim wybrzeżem USA. Jasna kula światła przecinająca ze wschodu na zachód niebo nad Kalifornią była widziana w niedzielę nad ranem. Zdaniem naukowców, możliwość obserwacji takiego zjawiska to prawdziwy rarytas.

Spektakularny wyrzut ze Słońca. NASA zarejestrowała wybuch

"Piękny, efektowny wybuch" - tak NASA określiła erupcję na Słońcu, do której doszło w poniedziałek. W jej wyniku doszło do koronalnego wyrzutu masy. Obłok rozgrzanych cząsteczek został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną. Towarzyszący całemu procesowi rozbłysk został zarejestrowany przez specjalny pojazd kosmiczny obserwujący naszą gwiazdę.

Saturn tak blisko, że będzie widać pierścienie

Dzisiejszej nocy Saturn znajdzie się w opozycji, co stwarza bardzo dobre warunki do jego obserwacji, przynajmniej w niektórych regionach Polski - tam, gdzie chmury nie zasłonią nieba. Szykujcie teleskopy i aparaty - czekamy na Wasze zdjęcia!

Miliard gwiazd w zasięgu jednego kliknięcia

Miliard gwiazd w zasięgu wzroku. To możliwe dzięki kolosalnej pracy wykonanej przez naukowców z Edynburga. Na skutek zastosowania teleskopów na podczerwień stworzyli rzeczywisty obraz Drogi Mlecznej i udostępnili go Internautom. Teraz każdy może podejrzeć dowolny fragment tej galaktyki.

Zbudują wielkie "ucho" do słuchania kosmosu

W ciągu nadchodzącej dekady ludzkość ma się dorobić nowego wielkiego "ucha", którym będzie mogła lepiej się wsłuchać w dźwięki kosmosu. Prace koncepcyjne nad SKA Telescope już trwają.

Zapasy dotarły do ISS. Udane cumowanie 22-tonowego kolosa

Bezzałogowy europejski statek zaopatrzeniowy z prawie siedmioma tonami ładunku w środę zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Operacja dokowania 22-tonowego pojazdu przebiegła automatycznie i nie wymagała żadnej interwencji astronautów przebywających na pokładzie ISS.

Znów nie udało się rozświetlić nieba nad Stanami

Znów nie udało się wystrzelić pięciu rakiet NASA, które miały rozświetlić niebo nad wschodnim wybrzeżem USA. Amerykanie chcą w ten sposób zbadać tajemniczy prąd powietrza płynący w jonosferze. Start przekładano już trzy razy. Kolejna próba - nie wcześniej niż nocą we wtorek 20 marca.

Najjaśniejsze spotkanie na marcowym niebie

Trwa jedno z najbardziej niezwykłych tegorocznych zjawisk na niebie. We wtorek wieczorem Jowisz i Wenus zbliżyły się do siebie na niewielką odległość trzech stopni. Od wczoraj dwie najjaśniejsze planety nie zdążyły się jeszcze od siebie oddalić. Na Kontakt Meteo dostaliśmy zdjęcia internautów z tego astronomicznego spotkania.

Wybuch na słońcu, eksplozje barw na północnym niebie

Burza magnetyczna po wyjątkowo silnym wybuchu na Słońcu, do którego doszło 6 marca, nie spowodowała większych zakłóceń i problemów na Ziemi. W niektórych rejonach dostarczyła za to spektakularnych widoków. Zorze polarne można było podziwiać w krajach skandynawskich i północnych stanach USA.