Wojsko

Wojsko

Przed spotkaniem Duda-Macierewicz. Protokół rozbieżności w sprawie wojska

Jak postępuje wdrażanie w życie postanowień szczytu NATO w Warszawie, co z nowym systemem dowodzenia i modernizacją polskiego wojska oraz jaki jest jego bieżący stan - to mają być główne tematy podczas dzisiejszych rozmów Antoniego Macierewicza i Andrzeja Duda. Zorganizowała je Kancelaria Prezydenta, ponieważ głowa państwa miała być niezadowolona z odpowiedzi na listy wysłane do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Drugie podejście do kluczowego zakupu. MON chce zapłacić znacznie mniej

Antoni Macierewicz ogłosił ponowne wysłanie do USA zapytania w sprawie sprzedania Polsce nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej Patriot. To najważniejszy program modernizacji polskiego wojska, nazywany Wisła. Poprzednio o wysłaniu zapytania mówiono jesienią 2016 roku,. Teraz Polska chce zapłacić znacznie mniej - 30 miliardów złotych zamiast wcześniejszych szacowanych niemal 60 miliardów.

Dziecko Berlina i Paryża w cieniu NATO. Z czego zrezygnował Macierewicz?

Eurokorpus nie należy do najlepiej znanych instytucji europejskich. Co więcej, istnieje głównie na papierze. Co więc oznacza decyzja MON o rezygnacji z większego zaangażowania się w tą organizację? Z punktu widzenia militarnego - niewiele. Jest to jednak sygnał polityczny pod adresem Francji i Niemiec, niezależnie od tego, czy jego wysłanie było zamiarem MON. Jest też nie po drodze z niedawnymi deklaracjami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który sugerował wzmocnienie europejskich sił obronnych.

Dowodził lotnictwem pięć miesięcy i jedzie do USA. "Absurdalne marnotrawstwo"

Jeden z najbardziej doświadczonych polskich lotników, generał Cezary Wiśniewski, dopiero co został dowódcą Sił Powietrznych, a już jest wysyłany do Waszyngtonu, aby reprezentować polskie wojsko. Po mniej niż pół roku na obecnym stanowisku. To kolejna odsłona karuzeli stanowisk w MON, która wyszła na jaw przy okazji sporu na linii Antoni Macierewicz - prezydent Andrzej Duda. - Absurdalne marnotrawstwo - twierdzi były szef MON Tomasz Siemoniak.

Generał Skrzypczak: powoli stajemy się armią-muzeum

Czołgi T-72 są czołgami przeszłości. To nie są czołgi na współczesne pole walki. Te czołgi ze swoją armatą kalibru 125 mm są już nieskuteczne w konfrontacji z czołgami rosyjskimi - powiedział w "Faktach po Faktach" były Dowódca Wojsk Lądowych generał Waldemar Skrzypczak. - Komu zależy na tym, żeby dywizja straciła swoją miażdżącą zdolność uderzeniową, dając jej czołgi T-72? - pytał.

Używane australijskie fregaty dla marynarki? "Decyzja jeszcze w tym roku"

Australijczycy naciskają na nas, gdyż muszą podjąć decyzję co zrobić ze swoimi jednostkami - powiedział w Szczecinie przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej poseł PiS Michał Jach. - Decyzja dotycząca zakupu dwóch używanych australijskich fregat dla Marynarki Wojennej na pewno zostanie podjęta jeszcze w tym roku, raczej szybciej niż później - wyjaśnił.

Są oferty na śmigłowce. "Po kilkanaście tysięcy stron"

Są oferty od firm, które chcą sprzedać polskiemu wojsku śmigłowce w ramach nowego przetargu. Jak poinformował MON, rozpoczęła się analiza dokumentów liczących po kilkanaście tysięcy stron. Nie podano jednak żadnych szczegółów, zasłaniając się niejawnością postępowania.

Odcięty od tego, za co odpowiada? "Prezydent nie wypełnia swoich obowiązków w pełni"

Zgodnie z konstytucją to prezydent Andrzej Duda jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. Obserwując jednak, co dzieje się w polskiej armii, trudno nie odnieść wrażenia, że główną i jedyną osobą decydującą w niej o wszystkim jest minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Zdaniem byłych oficerów, których reporterzy "Czarno na białym" poprosili o ocenę relacji ministra i prezydenta, ostatnie listy Andrzeja Dudy niewiele tu zmieniają.

Zamiast nowych okrętów używane z Australii? Nowy pomysł na polską flotę

Prace nad zbudowaniem nowych okrętów dla powoli dogorywającej marynarki wojennej są nieustannie odsuwane w czasie. Coraz głośniej mówi się natomiast o kupieniu kolejnych używanych, które mniejszym kosztem pozwolą załatać dramatyczne braki. Jak powiedział w Sejmie przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa Narodowego, są prowadzone "zaawansowane prace" nad kupieniem dwóch australijskich fregat typu Adelaide.

Macierewicz obiecywał śmigłowce. Najnowsze informacje z MON zaskakują

Przez miesiące minister obrony deklarował, że już lada dzień polskie wojsko dostanie dwa śmigłowce do "szkolenia i ćwiczeń". Początkowo miały być do końca 2016 roku, potem na początku lutego, a ostatnio - w marcu. Teraz MON przyznał, że nie są prowadzone żadne negocjacje w sprawie śmigłowców poza ogłoszonym w lutym przetargiem. To może oznaczać, że nie będzie maszyn zapowiadanych przez Macierewicza.

"Scena jak z 'Gwiezdnych wojen'". Wojsko na zaśnieżonym pustkowiu

Amerykańska piechota morska ćwiczy w najbardziej nieprzyjaznej części Norwegii, tuż przy rosyjskiej granicy. Region Finnmark to niemal bezludne i zaśnieżone pustkowie, które przywodzi Amerykanom na myśl sceny z filmu "Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje", gdzie pojawia się lodowa planeta Hoth. W przypadku prawdziwej wojny w tych skrajnie nieprzyjaznych warunkach może się toczyć bitwa z Rosjanami.

Prezydent "nie ma przekonania", czy Macierewicz powinien odejść

Andrzej Duda chce, by najbardziej drażliwe i wątpliwe kwestie zostały jak najszybciej wyjaśnione - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odniósł się w ten sposób do korespondencji prezydenta i ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza.

Widowiskowy test najnowszej polskiej broni

Na mazurskim poligonie Orzysz odbyły się ważne próby najnowocześniejszej polskiej artylerii - armatohaubic Krab. Z dwóch maszyn wystrzelono łącznie 34 pociski. Jeśli obserwujący próby wojskowi specjaliści stwierdzą, że wszystko poszło zgodnie z planem, nowoczesne Kraby będą mogły już normalnie służyć w wojsku.

"Rewolucyjne nowe technologie". Po cichu zwiększono siłę głowic termojądrowych

- Wzrost potencjału jest zdumiewający. Siła niszcząca amerykańskich rakiet strategicznych została zwiększona około trzech razy - twierdzi Hans Kristensen, jeden z najbardziej znanych amerykańskich ekspertów od broni jądrowej. Jego zdaniem był to nieodpowiedzialny ruch, bo zdestabilizował równowagę arsenałów mocarstw i zwiększył ryzyko kataklizmu. Wszystko przez niepozorną część nazwaną MC4700. To zapalnik, który uczynił głowice termojądrowe znacznie bardziej celnymi.