Wojsko

Wojsko

Producent Patriotów chwali się najnowszym radarem i liczy na umowę z Polską

To najlepsza oferta i czekamy na decyzję polskich władz - zapewniają przedstawiciele koncernu Raytheon. Producent baterii Patriot chwali się najnowszym radarem i liczy na podpisanie umowy jeszcze w tym roku. Polski resort obrony mówi zaś, że jeśli chodzi o system obrony antyrakietowej, to ciągle analizuje wszystkie możliwości. Relacja Marcina Wrony z Massachusetts dla "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

To już na poważnie. F-35 zrzucił bomby

W ramach przygotowań do przyjęcia nowego amerykańskiego myśliwca po raz pierwszy przeprowadzono na nim normalne ćwiczenie z bombardowania. Amerykanie chwalą się "sukcesem", bo muszą udowadniać, iż ich nowy myśliwiec wcale nie jest porażką, jak chciałaby część mediów i ekspertów.

Amerykanie wkraczają do Skandynawii. Duże plany na flance Rosjan

Rosnące wydatki Pentagonu na odstraszanie Rosji powodują, że częstotliwość i skala ćwiczeń wojsk USA w Skandynawii będą wyjątkowe w tym oraz następnym roku - wylicza portal Military Times. Odbędą się między innymi precedensowe manewry w Finlandii, a ćwiczenia Baltops-16 będą jeszcze większe niż poprzednie, które i tak były rekordowe.

Pentagon zdradził wygląd i nazwę nowego bombowca stealth

Pentagon uchylił zasłonę tajemnicy otaczającej program budowy bombowca strategicznego nowej generacji. Ujawniono, że nowa maszyna określana na razie LRS-B, będzie się nazywała B-21. Rozwiano też spekulacje co do jej wyglądu, pokazując prostą grafikę. Nie jest zaskoczeniem, że nowy bombowiec będzie wyglądał znajomo.

Wyścig zbrojeń trwa. Chińczycy mają kolejną fregatę, Australia powiększa armię

Australijski rząd zadecydował o zwiększeniu wydatków na obronność do 2 procent PKB. Jak wyliczają australijskie media, oznacza to, że przez następne 20 lat objętych ogłoszonym właśnie planem obronnym, kraj wyda na bezpieczeństwo bilion dolarów australijskich. Efektem ma być między innymi powiększenie się sił zbrojnych do 62,4 tysiąca ludzi.

NATO 2.0 się kończy. Czas na NATO 3.0

Ambasadorowie reprezentujący przy NATO USA, Wielką Brytanię i Polskę uważają, że hasłem szczytu w Warszawie będzie solidarność krajów członkowskich.

Jegertroppen wdzierają się do ostatniego bastionu męskości

Świetnie strzelają, obserwują i lepiej działają zespołowo – takie wnioski płyną z roku działania pierwszego na świecie oddziału komandosów złożonego wyłącznie z kobiet. W zachodnich wojskach padają ostatnie bastiony męskości. Budzi to niemałe kontrowersje.

Polskie F-16 trafią nad Syrię? Niektórzy się boją

Wojna w Syrii zaczyna w rosnącym stopniu stawać się problemem Polski. Z jednej strony jesteśmy w grupie państw, które obawiają się i nie chcą przyjmować uchodźców. Z drugiej strony mamy zaangażować się w koalicję przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, ściągając na siebie uwagę potencjalnych terrorystów na krótko przed organizacją dwóch dużych międzynarodowych imprez. Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

Latające guźce zostaną zabytkami. A-10 będą służyły pół wieku

Pentagon zrezygnował z kontrowersyjnej decyzji o wycofaniu ze służby samolotów szturmowych A-10 Thunderbolt II. Wojsko chciało się ich pozbyć, ale ostro oponował Kongres. Ostatecznie szalę na korzyść latających weteranów przechyliło skierowanie ich do walki z dżihadystami. Teraz Pentagon zakłada, że A-10 będą latać do 2022 roku, czyli 50. lat po pierwszym locie.

Polacy przed kwalifikacją wojskową. "To ważny dzień dla tych młodych mężczyzn i ich rodzin"

W poniedziałek rozpoczyna się tegoroczna kwalifikacja wojskowa, która jest następczynią poboru. Ok. 240 tys. osób, przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 1997 r., do 29 kwietnia będzie miało obowiązek stawienia się przed komisjami lekarskimi. - Szacujemy ludzki potencjał, ktorym dysponujemy na wypadek wyższej konieczności. Młody człowiek powinien spokojnie przybyć przed oblicze komisji i załatwić wzystkie formalności - wyjaśniał w rozmowie we "Wstajesz i wiesz" płk Tomasz Szulejko, rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Delegacja z MON leci do Waszyngtonu

Do Waszyngtonu udaje się delegacja z ministerstwa obrony. Wiceministrowie Bartosz Kownacki i Tomasz Szatkowski mają rozmawiać z urzędnikami Pentagonu oraz przedstawicielami przemysłu obronnego.

Macierewicz chce finansować organizacje proobrone. "Odbudowa ducha żołnierskiego"

- Resort obrony musi wspierać organizacje proobronne także finansowo – powiedział minister Antoni Macierewicz, który obserwował szkolenie członków tych organizacji w 1. Brygadzie Pancernej w warszawskiej Wesołej. Szef MON podkreślił, że przykładają się one do odbudowy "ducha proobronnego" i "ducha żołnierskiego" w społeczeństwie.

Jakie wojska NATO w Polsce? "Jest duża rozpiętość"

Chodzi o to, żeby przez obecność wojsk NATO w Polsce dać poczucie bezpieczeństwa i komfortu flance wschodniej oraz dać sygnał, że jakiekolwiek działanie spotka się z odpowiedzią - powiedział w programie "Horyzont" w TVN24 szef MSZ Witold Waszczykowski. Dodał, że istnieje duża rozpiętość dotycząca rodzaju obecności wojsk NATO.