Wojsko

Wojsko

Najważniejszy nowy myśliwiec stealth "gotowy do wojny"

Amerykańskie lotnictwo ogłosiło wstępną gotowość operacyjną swojego najnowszego myśliwca F-35A. Oznacza to, że można go wysłać do działań bojowych, choć w ograniczonym zakresie. Jak zapowiedzieli Amerykanie, F-35A zostanie szybko wysłany do akcji. W Europie może się pojawić w ciągu 1,5 roku.

Szukają następców rakiet na dyskietki

Amerykańskie wojsko rozpoczęło proces poszukiwania następców wiekowych rakiet międzykontynentalnych Minuteman III i manewrujących ALCM. Firmy zbrojeniowe zostały poproszone o przesłanie wstępnych projektów nowych pocisków przenoszących głowice jądrowe. Oznacza to szansę na zastąpienie rakiet, których technologia wywodzi się z lat 60-tych i do obsługi których nadal wykorzystuje się np. zabytkowe dyskietki.

Armada w jednym kadrze. Mogłaby się z nią równać tylko flota USA

U wybrzeży Hawajów zgromadziła się potężna międzynarodowa armada. Na rozpoczęcie ćwiczeń RIMPAC 2016 uczestniczące w nich okręty ustawiły się w formację i “pozowały” w wielkiej sesji zdjęciowej. Praktycznie tylko Amerykanie byliby w stanie samodzielnie wystawić podobne siły.

Atomowy łowca zderzył się ze statkiem

W Cieśninie Gibraltarskiej doszło do groźnego spotkania atomowego okrętu podwodnego i statku handlowego. HMS Ambush przypadkowo uderzył w dno cywilnej jednostki, kiedy próbował się wynurzyć. Wojsko zapewnia, że statek handlowy nie ucierpiał i nikomu nic się nie stało, ale zdjęcia pokazują istotne uszkodzenia atomowego okrętu.

Rybacy złowili okręt podwodny

Załoga francuskiego trawlera Daytona złapała w swoją sieć wyjątkową zdobycz, długą na 67 metrów stalową "rybę" - portugalski okręt podwodny Tridente. To potencjalnie śmiertelnie niebezpieczne spotkanie dla rybaków, ale nie tym razem.

Superlotniskowiec za 13 mld dolarów i "problemy wieku dziecięcego"

Przyjęcie do służby nowego amerykańskiego lotniskowca atomowego USS Gerald R. Ford zostało ponownie odsunięte w czasie. Tym razem o "mniej więcej półtora miesiąca". Stoczniowcy wykańczający okręt mają się natykać na niespodziewane problemy z różnymi nowymi systemami.

To nie będą zwykłe bataliony. Czym chce nas bronić NATO

Cztery bataliony wojsk NATO pojawią się w Polsce i krajach bałtyckich - to najbardziej wymierna decyzja piątkowych obrad szczytu w Warszawie. Co jednak oznacza? Bataliony nie są dużymi oddziałami, ale te, które chce wystawić NATO, nie będą zwykłymi.

O włos od katastrofy. Pęknięta lina, ranni i samolot muskający fale

Ośmiu marynarzy zostało rannych, w tym jeden bardzo ciężko, dwóch pilotów samolotu E-2C Hawkeye przeżyło najcięższe sekundy swojego życia - to efekt wypadku na amerykańskim lotniskowcu atomowym USS Eisenhower. Doszło do niego w marcu, ale dopiero teraz wiadomo, co właściwe się stało i opublikowano nagranie.

Pływający szpieg Rosji obok Hawajów. Pribałtyka podgląda wielkie manewry

Rosyjski okręt rozpoznawczy pojawił się u wybrzeży Hawajów. Amerykanie przypuszczają, że ma za zadanie szpiegować duże manewry Rim of the Pacific 2016 (RIPMAC 2016), w których obok US Navy bierze udział szereg flot państw leżących nad Pacyfikiem. - To niecodzienna wizyta, bo nie robili tego od dłuższego czasu - powiedział Brayan Clark, analityk i były doradca szefa US Navy.

Nowa ofensywa F-35. Pierwszy taki lot przez Atlantyk

Trzy najnowsze amerykańskie myśliwce F-35 przyleciały z USA do Wielkiej Brytanii. Był to pierwszy lot nad Atlantykiem tych maszyn w wersji B, czyli zdolnej do pionowych startów i lądowań. Samoloty posłużą do wizerunkowej ofensywy podczas wielkich pokazów lotniczych w Farnborough.

Nadzwyczajna obserwacja. Latają dwie "smoczyce” dziennie

- Amerykańskie lotnictwo zwiększyło skalę inwigilacji Korei Północnej po niedawnych udanych testach rakiety balistycznej Musudan - twierdzi południowokoreańska agencja Yonhap. Samoloty zwiadowcze U-2 mają wykonywać nie jeden, ale dwa loty dziennie wzdłuż granic dyktatury, zaglądając za nie przy pomocy radarów.

Torpeda łamie kręgosłup fregaty. Wyjątkowe nagranie dobrej jakości

Tureckie wojsko udostępniło wyjątkowe nagranie z niedawnych ćwiczeń morskich, podczas których użyto ostrej amunicji. Okręt podwodny zatopił torpedą starą fregatę. Na wideo widać, jak eksplozja podwodnego pocisku łamie stępkę celu i powoduje jego całkowite przełamanie się na pół.

Stratofortece zaczęły latać nad Bałtykiem

Liczące sobie ponad pół wieku amerykańskie bombowce B-52 zjawiły się nad Bałtykiem. Słynne maszyny biorą udział w ćwiczeniach Baltops 16 z bazy Fairford w Wielkiej Brytanii. - Dokładnie to samo robilibyśmy w prawdziwej sytuacji wojennej, tak więc ćwiczenie tego czyni nas znacznie bardziej efektywną siłą - stwierdził dowódca jednostki bombowców.

Czarna seria katastrof. Akrobacje skończyły się w stawie

Podczas przygotowań do pokazu słynnego szwajcarskiego zespołu akrobacyjnego Patrouille Suisse doszło do katastrofy. Jeden z myśliwców F-5 zderzył się z innym samolotem i spadł. Pilot zdążył się katapultować i "jak na takie okoliczności, to ma się dobrze".

Amerykański lotniskowiec blisko Syrii. "Prężenie muskułów" wobec Rosji

- To jest demonstracja możliwości. Nie ulega kwestii. Niewątpliwie są tacy, którzy to obserwują i jest to obrazowa demonstracja tego, do czego jesteśmy zdolni - powiedział gazecie "Wall Street Journal" kontradmirał Bret Batchelder, dowódca zespołu lotniskowca USS Harry S. Truman. Wielki okręt wraz z towarzyszącą mu eskortą krąży od kilku dni w pobliżu Syrii i jak mówi wojskowy, ma to między innymi na celu wysłanie sygnału Rosjanom.

Niszczyciele za miliard funtów nie znoszą ciepłej wody

Brytyjskie wojsko po latach niedomówień przyznało, że jego najnowsze niszczyciele typu 45 nie są w stanie przez dłuższy czas działać na ciepłych wodach. Ich systemy napędowe w takich warunkach ulegają przeciążeniu i potrafią całkowicie się wyłączyć, zostawiając okręty nieruchome oraz bez energii elektrycznej.