Wojsko

Wojsko

Amerykanie na kolanach i z rękami na głowach. Tak wyglądał incydent na Zatoce Perskiej

Irańczycy opublikowali nagrania pokazujące przebieg krótkiego zatrzymania dwóch amerykańskich łodzi patrolowych i ich załóg. Choć początek był napięty i dziesięciu Amerykanów trzymano pod bronią, to później mieli być traktowani dobrze. Cały incydent skończył się szybko i wyjątkowo polubownie w porównaniu do podobnych, które miały miejsce wcześniej.

Seria pomyłek albo akcja wywiadu. Rakieta US Army wysłana na Kubę

Rakieta przeciwpancerna Hellfire należąca do amerykańskiego wojska w wyniku serii dziwnych zbiegów okoliczności została wysłana do Hawany - ustalił dziennik "Wall Street Journal". Amerykanie mają od ponad roku starać się ją odzyskać, ale jak na razie bez efektu. Jednocześnie pracują nad ustaleniem, czy całe zajście było akcją wywiadu, czy raczej pomyłką.

Pierwsze prace latem. Inżynierowie US Army o tarczy w Redzikowie

Główny kontrakt na budowę systemu tarczy antyrakietowej w Redzikowie zostanie najpewniej przyznany jeszcze w lutym - poinformował Korpus Inżynierów US Army, który ma koordynować prace. Początek budowy ma mieć miejsce latem. Dwa główne kontrakty na budowę bazy mogą być warte nawet 300 mln dolarów.

"Wszystko jest zdewastowane". Największa powódź od 70 lat na Wyspach Brytyjskich

Podczas świąt w Wielkiej Brytanii doszło do wielkiej powodzi. W hrabstwie Yorkshire jest ona największa od 70 lat. - Czekamy na pomoc - apelują mieszkańcy. Zniszczona została także starówka w miejscowości York. Straty w całym kraju sięgają blisko półtora miliarda funtów (około 8 miliardów złotych), a lokalni synoptycy ostrzegają, że zbliża się kolejny atak nawałnic.

Wiceszef MON: minister ma prawo odwołać przedstawicieli CEK NATO

Szef MON w ramach swoich ustawowych kompetencji ma prawo powołać i odwołać przedstawicieli Polski w Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO - powiedział we wtorek w Sejmie wiceminister obrony Bartosz Kownacki. Zaznaczył, że oficerowie powinni wykonywać rozkazy przełożonych.

Miliardy na obronność, pobudzenie gospodarki i promocję eksportu. Morawiecki podaje liczby

W najbliższych 6-8 latach planujemy wydać 120-130 mld zł na politykę obronną - mówi wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Chciałbym, żeby jak największa część tych środków została (...) wykorzystana dla budowy różnych gałęzi polskiego przemysłu obronnego - powiedział. Wicepremier zapowiedział również, że rząd PiS zechce pobudzić aktywność gospodarczą, wykorzystując 240 mld złotych kapitału zgromadzonego przez firmy.

Bombowiec USA przeleciał za blisko Chińczyków. Protest i śledztwo

Amerykański bombowiec strategiczny B-52 wykonujący rutynowy lot nad Morzem Południowochińskim mógł naruszyć przestrzeń powietrzną uznaną za własną przez Chiny. - Prawdopodobnie nadto zbliżył się do jednej ze sztucznych wysp – poinformował dziennik "Wall Street Journal". Pekin oskarżył w sobotę USA o "poważną prowokację wojskową" w związku z naruszeniem przez amerykański bombowiec B-52 ich przestrzeni powietrznej. W wydanym przez resort obrony Chin oświadczeniu oceniono, że USA z rozmysłem eskalują napięcie w regionie.

Rosyjska zbrojeniówka na sterydach. Skokowy wzrost sprzedaży

Ogólne wyniki światowego przemysłu zbrojeniowego spadają, ale na tym tle wyraźnie odcinają się firmy rosyjskie. Ich sprzedaż wzrosła o 48,4 procent, licząc rok do roku - podał Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) po podliczeniu danych za 2014 rok i porównaniu ich z tymi z roku 2013. Na drugim krańcu skali znajduje się zbrojeniówka ukraińska, która otrzymała potężny cios i jej sprzedaż zmniejszyła się o ponad połowę.

Futurystyczny niszczyciel kapitana Kirka wyruszył w pierwszy rejs

Najnowocześniejszy amerykański okręt po raz pierwszy wypłynął z portu. Przyszły niszczyciel USS Zumwalt rozpoczął próby morskie pod dowództwem swego kapitana Jamesa Kirka. Futurystyczna jednostka to inwestycja US Navy budząca ogromne kontrowersje. Głównie z uwagi na horrendalny koszt.

Siemoniak o broni nuklearnej: sposób prowadzenia tej sprawy, to gorzej niż zbrodnia

Fatalnie to wszystko rozegrano. Nie widać w tym taktyki, widać chaos i niekompetencję - powiedział w "Jeden na jeden" Tomasz Siemoniak. Były szef MON komentował w ten sposób trwającą dyskusję wokół planów pojawienia się w Polsce broni nuklearnej. Jego zdaniem debata ta nie pozostanie bez wpływu na wynik przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie.

Nie mógł wylądować F-16, katapultował się do morza

Duńskie wojsko opublikowało bardzo rzadkie nagrania pokazujące jak wygląda ucieczka z uszkodzonego, skazanego na rozbicie myśliwca. Nagrane wydarzenie miało miejsce pod koniec października. Pilot F-16 musiał katapultować się ze swojego samolotu, ponieważ nie mógł nim bezpiecznie wylądować i kończyło się paliwo.

"Duch serca" szykowany do pierwszego lotu. Japonia chce gonić Chiny

Na początku przyszłego roku odbędzie się pierwszy lot eksperymentalnego japońskiego samolotu ATD-X - oznajmił Hirofumi Doi, szef programu budowy maszyny. Samolot, nazywany też Shinshin, czyli "duch serca", ma być odpowiedzią na rozwijane przez Chińczyków i Rosjan maszyny piątej generacji. Prace są mocno opóźnione, ale jak zapewniają Japończycy, do 2019 roku ATD-X będzie gotowy i przetestowany.

Kontrakty na miliardy w rękach Macierewicza. Amerykanie chcą rozmawiać

Antoni Macierewicz ogłasza, że poprzednie władze okłamały obywateli w sprawie zakupu śmigłowców i broni przeciwlotniczej. Miały być kontrakty, ale ich nie ma. Tak naprawdę nikt jednak nigdy nie mówił, że kontrakty zostały podpisane. Trwają negocjacje i to od postawy nowego rządu będzie zależał ich ostateczny wynik. Materiał "Faktów" TVN.