Wojsko

Wojsko

Największy okręt świata ruszył o własnych siłach. Nagranie pierwszych prób

Amerykański lotniskowiec atomowy USS Gerald R. Ford wyruszył na próby morskie. Po raz pierwszy porusza się o własnych siłach, dzięki energii z dwóch reaktorów atomowych. To ważny etap trwającej już 12 lat budowy największego i najdroższego okrętu wojennego w historii świata. Nie idzie ona łatwo. Były szef US Navy nazwał ją "modelowym przykładem tego, jak nie budować okrętów".

Unieważnienie unieważnionego unieważnienia. Tak wyglądają zakupy dla wojska

Marynarka Wojenna miała dostać sześć nowoczesnych holowników. Jeszcze w 2016 roku wybrano stocznię, która ma je zbudować. Potem zaczęły się problemy. Teraz wszystko wskazuje na to, że holowników na razie nie będzie. Wojsko właśnie unieważniło postępowanie, unieważniając swoją wcześniejszą decyzję o rezygnacji z unieważnienia. Na tym się nie skończy.

Przełomowe działo wojska USA. Nowe nagranie

Amerykańskie wojsko nie zwalnia prac nad rewolucyjną bronią - działem elektromagnetycznym. Ujawniono nagranie, na którym widać testy jego nowego wariantu na poligonie. Amerykanie mają nadzieje dopracować tę broń w ciągu dekady. Jeśli im się to uda, zyskają wielką przewagę nad innymi państwami.

"Każdy widzi, że Bundeswehra potrzebuje inwestycji"

Kanclerz Angela Merkel zapewniła w poniedziałek po spotkaniu w Berlinie z premierami Czech i Słowacji, Bohuslavem Sobotką i Robertem Fico, że w jej rządzie panuje zgoda co do konieczności podwyższenia wydatków na wojsko. Zaapelowała o solidarność w kwestii imigrantów.

Amerykanie zadowoleni z polskiej decyzji w sprawie systemu Patriot

Stany Zjednoczone cieszą się polskiej decyzji o zainwestowaniu w system obrony rakietowej Patriot - oświadczył ambasador USA w Polsce Paul Jones. W piątek Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wysłaniu zaktualizowanego zapytania ofertowego w sprawie zestawów obrony powietrznej.

Czołgowa roszada Macierewicza. Leopardy w Warszawie

W internecie pojawiły się zdjęcia pociągu wyładowanego czołgami Leopard 2A5 jadącego przez Warszawę. To maszyny z lubuskiego Żagania przenoszone do Wesołej w ramach kontrowersyjnej roszady zarządzonej przez Antoniego Macierewicza. - Potwierdzam. Dotarł do nas pierwszy transport - powiedział tvn24.pl kapitan Zbigniew Gierczak, rzecznik prasowy 1. Brygady Pancernej.

Przed spotkaniem Duda-Macierewicz. Protokół rozbieżności w sprawie wojska

Jak postępuje wdrażanie w życie postanowień szczytu NATO w Warszawie, co z nowym systemem dowodzenia i modernizacją polskiego wojska oraz jaki jest jego bieżący stan - to mają być główne tematy podczas dzisiejszych rozmów Antoniego Macierewicza i Andrzeja Duda. Zorganizowała je Kancelaria Prezydenta, ponieważ głowa państwa miała być niezadowolona z odpowiedzi na listy wysłane do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Drugie podejście do kluczowego zakupu. MON chce zapłacić znacznie mniej

Antoni Macierewicz ogłosił ponowne wysłanie do USA zapytania w sprawie sprzedania Polsce nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej Patriot. To najważniejszy program modernizacji polskiego wojska, nazywany Wisła. Poprzednio o wysłaniu zapytania mówiono jesienią 2016 roku,. Teraz Polska chce zapłacić znacznie mniej - 30 miliardów złotych zamiast wcześniejszych szacowanych niemal 60 miliardów.

Dziecko Berlina i Paryża w cieniu NATO. Z czego zrezygnował Macierewicz?

Eurokorpus nie należy do najlepiej znanych instytucji europejskich. Co więcej, istnieje głównie na papierze. Co więc oznacza decyzja MON o rezygnacji z większego zaangażowania się w tą organizację? Z punktu widzenia militarnego - niewiele. Jest to jednak sygnał polityczny pod adresem Francji i Niemiec, niezależnie od tego, czy jego wysłanie było zamiarem MON. Jest też nie po drodze z niedawnymi deklaracjami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który sugerował wzmocnienie europejskich sił obronnych.

Dowodził lotnictwem pięć miesięcy i jedzie do USA. "Absurdalne marnotrawstwo"

Jeden z najbardziej doświadczonych polskich lotników, generał Cezary Wiśniewski, dopiero co został dowódcą Sił Powietrznych, a już jest wysyłany do Waszyngtonu, aby reprezentować polskie wojsko. Po mniej niż pół roku na obecnym stanowisku. To kolejna odsłona karuzeli stanowisk w MON, która wyszła na jaw przy okazji sporu na linii Antoni Macierewicz - prezydent Andrzej Duda. - Absurdalne marnotrawstwo - twierdzi były szef MON Tomasz Siemoniak.

Generał Skrzypczak: powoli stajemy się armią-muzeum

Czołgi T-72 są czołgami przeszłości. To nie są czołgi na współczesne pole walki. Te czołgi ze swoją armatą kalibru 125 mm są już nieskuteczne w konfrontacji z czołgami rosyjskimi - powiedział w "Faktach po Faktach" były Dowódca Wojsk Lądowych generał Waldemar Skrzypczak. - Komu zależy na tym, żeby dywizja straciła swoją miażdżącą zdolność uderzeniową, dając jej czołgi T-72? - pytał.

Używane australijskie fregaty dla marynarki? "Decyzja jeszcze w tym roku"

Australijczycy naciskają na nas, gdyż muszą podjąć decyzję co zrobić ze swoimi jednostkami - powiedział w Szczecinie przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej poseł PiS Michał Jach. - Decyzja dotycząca zakupu dwóch używanych australijskich fregat dla Marynarki Wojennej na pewno zostanie podjęta jeszcze w tym roku, raczej szybciej niż później - wyjaśnił.