USA

USA

Historyczny moment. Trump na północnokoreańskiej ziemi

Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkali się w niedzielę we wsi Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej na granicy pomiędzy Koreami. Podali sobie dłonie po czym przywódca reżimu w Pjongjangu zaprosił gestem Donalda Trumpa na północnokoreańską stronę granicy. Stał się on tym samym pierwszym w historii prezydentem USA, który to zrobił.

"Oczy Turcji są zwrócone na proces dostawy S-400"

Nie ma żadnych komplikacji w realizacji umowy z Rosją w sprawie zakupu S-400 - oświadczył w kuluarach szczytu G20 w japońskiej Osace prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Z kolei prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że "USA szukają odpowiedzi na tę transakcję". - Niewątpliwie stanowi to problem – podkreślił Trump.

Trump: mógłbym spotkać się z Kimem na granicy

Donald Trump powiedział w sobotę podczas szczytu G20, że chętnie spotkałby się w ten weekend z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei. Amerykański prezydent po zakończeniu szczytu w japońskiej Osace wybiera się do Seulu.

Jak podać sobie ręce we trójkę? Trump zaproponował "żółwika"

Trwa szczyt G20 w japońskiej Osace, który dla wielu przywódców jest okazją do kuluarowych rozmów. W trójstronnym spotkaniu udział wzięli premier Japonii, premier Indii oraz prezydent Stanów Zjednoczonych. Donald Trump jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu w trakcie powitań i pozowania do zdjęć musiał wykazać się inicjatywą i kreatywnością.

Kuluarowe rozmowy i zaniepokojenie Iranem. Rusza szczyt G20 w Osace

W kuluarach szczytu G20 w Osace światowi przywódcy wyrażali w piątek zaniepokojenie w związku z Iranem, który może wkrótce złamać zasady umowy nuklearnej z 2015 roku. Prezydent USA Donald Trump oświadczył jednak, że "nie ma presji czasu" w tej sprawie. W piątek rozpoczyna się dwudniowy szczyt G20 w Osace.

Błaszczak: reakcje państw NATO na porozumienie Polska-USA pozytywne

Reakcje państw sojuszniczych na podpisane w czerwcu w Waszyngtonie polsko-amerykańskie porozumienie są pozytywne - mówił dziennikarzom w Brukseli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który na spotkaniu NATO poinformował o szczegółach umowy. - Obecność wojsk Stanów Zjednoczonych wzmacnia NATO - dodał.

Pjongjang czeka na nowe kroki Amerykanów. "Waszyngton nie ma wiele czasu"

USA powinny przed końcem bieżącego roku wysunąć nowe propozycje i doprowadzić w ten sposób do wznowienia rozmów na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - oświadczyło w czwartek północnokoreańskie MSZ. Wezwało też Seul do zaprzestania prób odgrywania pośrednika w kontaktach z Waszyngtonem.

Putin w piątek, Xi Jinping w sobotę. Napięty kalendarz Trumpa

Prezydent USA Donald Trump w kuluarach szczytu G20 w sobotę spotka się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem - poinformował w środę Biały Dom. Dzień wcześniej Trump spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podczas pobytu w Osace prezydent USA odbędzie łącznie dziewięć dwustronnych spotkań ze światowymi przywódcami.

Iran kontra USA. Spór na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ

Podczas środowej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ doszło do zderzenia poglądów na temat wcielania w życie postanowień porozumienia o irańskim programie nuklearnym. - Lekkomyślne zachowanie Iranu nie może być ignorowane w imię zachowania porozumienia, które nie odcina całkowicie drogi Iranu do broni nuklearnej - argumentował przedstawiciel USA, Jonathan Cohen. - Porozumienia przestrzega tylko jedna strona - stwierdził ambasador Iranu przy ONZ Madżid Tacht-Rawanczi.

Trump: nie będzie spotkania z Kimem

Tuż po szczycie G20 w japońskiej Osace nie dojdzie do spotkania Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Poinformował o tym w środę prezydent USA, udając się do Azji. - Mogę z nim porozmawiać, ale w innej formie - powiedział Trump. Wcześniej prezydent Korei Południowej Mun Dze In przekazał, że USA i Korea Północna prowadzą "zakulisowe rozmowy" w sprawie trzeciego dwustronnego szczytu przywódców, a w procesie pokojowym osiągany jest "stabilny postęp".