USA

USA

Bezradni Rosjanie. Nawet gdyby chcieli, nie mogliby zatrzymać tomahawków

Czy Rosjanie w ogóle byli w stanie zatrzymać zachodni atak na Syrię? Jak sami stwierdzili, amerykańskie, brytyjskie i francuskie rakiety nie wleciały w strefy bronione przez ich systemy przeciwlotnicze. Prawda jest taka, że pociski w rodzaju tomahawków strącić jest jednak bardzo trudno, a często pokazywane w sieci fantastyczne możliwości rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400 są znacznie mniejsze, niż chciałaby tego Moskwa. Możliwości Rosjan ogranicza czasami zwykła fizyka.

Z kamerą w jedynej fabryce tomahawków. Lokalizacja jest tajna

Wszystkie pociski Tomahawk produkuje jedna fabryka w Stanach Zjednoczonych. Z kamerą odwiedzili ją dziennikarze CNN, choć ze względów bezpieczeństwa nie mogli jednak ujawnić jej lokalizacji. Rakiety, choć pochodzą z lat 80., są systematycznie unowocześniane i wyjątkowo precyzyjne dzięki naprowadzaniu przez system GPS.

Rekordowe śnieżyce i tornada uderzyły w USA. Są ofiary śmiertelne

W miniony weekend gwałtowna pogoda w centralnej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych przyniosła ogromne spustoszenia. Burze, którym towarzyszył silny wiatr, odebrały życie kilku osobom. Niska temperatura, opady śniegu i oblodzenie sprawiły, że setki tysięcy mieszkańców pozostało bez prądu na kilka dni.

Macron przekonuje, że przekonał Trumpa. Biały Dom stwierdza co innego

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w niedzielę, że przekonał przywódcę USA Donalda Trumpa do utrzymania w Syrii sił amerykańskich. Kilka godzin później w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom amerykański prezydent jednak stwierdził, że nadal chce, aby wojska wróciły do domu tak szybko, jak to możliwe.

Była amerykańska pierwsza dama zrezygnowała z leczenia

Stan zdrowia Barbary Bush, małżonki byłego prezydenta USA George'a Busha, pogorszył się na tyle, że zrezygnowała z pomocy medycznej i poprosiła, by wysiłki lekarzy skupiły się na tym, by nie odczuwała bólu - poinformował rzecznik rodziny.

Spadł do oceanu i przeżył. Z samochodu został wrak

W okolicach San Francisco w Kalifornii jeden z podróżujących wzdłuż wybrzeża kierowców spadł w samochodzie z klifu wprost do oceanu. Wysłano tam specjalny zespół ratowników, a dwóch z nich opuszczono na linach blisko 40 metrów w dół do wraku. Jak się okazało, kierowca przeżył. Udało mu się nawet wydostać i wspiąć wyżej po skałach. Tam czekał na ratowników. Policja przekazała, że jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

"Kłamliwa, oślizła gnida". Trump atakuje byłego szefa FBI

Prezydent USA Donald Trump nazwał w piątek byłego szefa FBI Jamesa Comeya "kłamliwą, oślizłą gnidą", którą miał "wielki zaszczyt zwolnić". Comey, zdymisjonowany w trakcie nadzorowania śledztwa w sprawie Russiagate, promuje w mediach swoją książkę na ten temat.

Pentagon szykuje scenariusze. Tak może wyglądać wojna w Syrii

Amerykanie grożą atakiem na Syrię. Donald Trump deklaruje, że "rakiety nadlecą", choć nie mówi, kiedy to się stanie. Pojawiają się doniesienia o ruchach floty i lotnictwa. Jedno jest pewne: Pentagon ma przygotowane różne scenariusze ataku na Syrię. Problem w tym, że możliwości ma ograniczone. To, co mogłoby się wydarzyć, można już teraz ogólnie przewidzieć.

Biały Dom: Donald Trump nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ataku na Syrię

Prezydent USA Donald Trump spotkał się w czwartek z doradcami do spraw bezpieczeństwa narodowego, jednak nie podjął ostatecznej decyzji o ataku na Syrię - poinformował w komunikacie Biały Dom. Wcześniej minister obrony Jim Mattis, który wystąpił przed komisją sił zbrojnych Izby Reprezentantów, odmówił odpowiedzi na pytania o plany wojskowe sił USA dotyczące Syrii.

Rosjanie ewakuują bazę morską w Syrii

Rosyjskie okręty "dla własnego bezpieczeństwa" opuściły bazę morską w syryjskim porcie Tartus - poinformował szef komisji obrony izby niższej parlamentu Rosji Władimir Szamanow, cytowany przez agencję Interfax.

Senator chce uniemożliwić usunięcie specjalnego prokuratora

Szef senackiej komisji sprawiedliwości, republikanin Chuck Grassley uruchomi głosowanie nad ustawą, która ograniczy możliwość zwolnienia prokuratora specjalnego Roberta Muellera przez prezydenta USA Donalda Trumpa - podaje we wtorek dziennik "The Hill".

"Staniemy u boku rządu Syrii przeciw jakiejkolwiek zagranicznej agresji"

Główny doradca przywódcy Iranu Ali Akbar Welajati oświadczył, że w razie "zagranicznej agresji" na Syrię Teheran stanie u boku Damaszku. Wiceprzewodniczący komisji obrony izby wyższej rosyjskiego parlamentu ostrzegł zaś, że Rosja użyje swych okrętów na Morzu Śródziemnym, by chronić "zasoby rosyjskie" w Syrii. Szef Pentagonu tymczasem oznajmił, że USA oraz ich sojusznicy "nadal oceniają dane wywiadu" dotyczące ataku chemicznego we Wschodniej Gucie.