USA

USA

"Nie mogę oddychać". Ostatnie słowa George'a Floyda nad pięcioma miastami

Proszę, nie mogę oddychać! Boli mnie brzuch, boli mnie szyja, wszystko mnie boli! Oni mnie zabiją! - krzyczał George Floyd, gdy policjant z Minneapolis dusił go kolanem. Ostatnie słowa czarnoskórego 46-latka stały się hasłem ogólnonarodowych protestów w USA przeciwko rasizmowi i brutalności policji. W sobotę za sprawą artysty Jammiego Holmesa słowa wypowiedziane przez mężczyznę tuż przed śmiercią, pojawiły się na niebie nad kilkoma amerykańskimi miastami. 

Biden apeluje o "prawdziwą reformę policji". "Walczymy o duszę tego narodu"

Nadszedł moment, by nasz naród raz na zawsze uporał się z systemowym rasizmem i rosnącymi nierównościami ekonomicznymi - oświadczył we wtorek w Filadelfii były wiceprezydent USA i rywal Donalda Trumpa w listopadowych wyborach Joe Biden. Wezwał Kongres do podjęcia jeszcze w tym miesiącu stanowczych działań mających na celu "prawdziwą reformę policji".

Chwalili Chiny, wiedząc, że ukrywały informacje o wirusie. "To zdecydowanie podważa wiarygodność WHO"

Można było ocalić więcej ludzkich żyć, gdyby Chiny i Światowa Organizacja Zdrowia działały szybciej - twierdzi profesor Ali Mokdad z waszyngtońskiego instytutu IHME. Jak wynika z nagrań z wewnętrznych spotkań WHO, do których dotarła agencja AP, Organizacja chwaliła ChRL za transparentność i współpracę w walce z pandemią, mimo że Pekin znacznie opóźnił ujawnienie informacji o koronawirusie.

Szef unijnej dyplomacji o śmierci Floyda: to było nadużycie władzy

Potępiamy przemoc i rasizm w każdej postaci - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na konferencji w Brukseli, odnosząc się do śmierci George'a Floyda. Afroamerykanin zmarł po policyjnej interwencji w Minneapolis. Wydarzenie to wywołało falę protestów w wielu miastach USA.

"Ten łagodny olbrzym ma teraz skrzydła". Media: po odbyciu wyroku za napad odmienił swe życie

- Gdyby zobaczył płonące Minneapolis, to by go zniszczyło. Kochał to miasto - powiedziała partnerka George'a Floyda, którego śmierć spowodowała falę protestów w USA. Znajomi wspominają go jako "łagodnego olbrzyma", choć według cytowanych przez media dokumentów odbył karę więzienia za napad. Po wyjściu na wolność miał jednak odmienić swoje życie i wypowiadał się przeciwko przemocy z użyciem broni.

"Nasz kolejny cel to Mars. Ludzkość będzie przekraczać kolejne granice"

00:23

Ponad 20 godzin po starcie z Przylądka Canaveral na Florydzie astronauci Bob Behnken i Doug Hurley opuścili kapsułę Dragon i weszli na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Tam ciepło powitali ich koledzy po fachu - Amerykanin Chris Cassidy oraz Rosjanie Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner. - Cały świat oglądał tę misję. Jesteśmy dumni ze wszystkiego, co robicie dla naszego kraju i za inspirowanie świata - powiedział szef NASA Jim Bridenstine z centrali w Houston.