Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Chiny ostrzegają USA: Nie naciskajcie. Inaczej "wojna jest nieunikniona"

- Jeśli sprawą zasadniczą dla Amerykanów jest zmuszenie Chin do zaprzestania prac, to wojna na Morzu Południowochińskim jest nieunikniona - napisała chińska gazeta rządowa „The Global Times”. Oznajmiono, że Chiny nie cofną się i nie przestaną budować sztucznych wysp, które wywołują ostre spory z sąsiadami i USA.

Amerykanie chcą zamienić bazę w Redzikowie w fortecę. Obroni północną Polskę?

Uchwalając budżet wojska USA na 2016 rok, członkowie Izby Reprezentantów Kongresu USA "polecili" Pentagonowi rozpoczęcie prac nad zmodyfikowaniem lądowych baterii antyrakietowych systemu AEGIS Ashore. Mają one zyskać zdolność do obrony przed samolotami i rakietami manewrującymi. Jedna z takich baterii ma stanąć w Redzikowie w 2018 roku, co oznaczałoby pojawienie się na północy Polski nieoczekiwanej silnej fortecy przeciwlotniczej.

Iskrzy w Azji. "Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie próbował powstrzymywać US Navy"

Waszyngton broni swojej praktyki wykonywania lotów zwiadowczych blisko budowanych przez wojsko Chin sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim. Podczas ostatniego z nich chińscy wojskowi wzywali Amerykanów do usunięcia się, ale ci nie usłuchali. - Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie próbował powstrzymywać US Navy od działania. To nie byłby dobry pomysł - stwierdził dyplomata USA.

Waszyngton przyciąga Tunezję

Prezydent Barack Obama oświadczył, iż zamierza nadać Tunezji status ważnego sojusznika USA spoza NATO, co jest wyrazem uznania dla demokratycznych przemian w tym państwie po arabskiej wiośnie z 2011 roku.

Obama optymistą. Upadek Ramadi to tylko "taktyczna komplikacja"

Zajęcie irackiego miasta Ramadi przez dżihadystów z Państwa Islamskiego to "taktyczna komplikacja", ale "nie uważam, byśmy przegrywali walkę z IS" w Iraku i Syrii - ocenił prezydent USA Barack Obama w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla "The Atlantic".

Chiny "próbują wytyczyć na nowo granice morskie"

Roszczenia terytorialne Chin do niezamieszkanych wysp na Morzu Południowochińskim zagrażają wolności i stabilności, a także niosą ryzyko prowokowania napięć, które mogą nawet doprowadzić do konfliktu - zadeklarował przedstawiciel władz USA.

Determinacja Chin "twarda jak skała". Trudna wizyta Kerry'ego w Pekinie

- Relacje Chin ze Stanami Zjednoczonymi pozostają stabilne - powiedział prezydent Xi Jinping. Amerykański sekretarz stanu John Kerry przyleciał do Pekinu w czasie, gdy spór terytorialny na Morzu Południowochińskim doprowadził do napięć w relacjach pomiędzy dwoma światowymi mocarstwami.

Chłód na linii USA-Izrael. Obama popiera Państwo Palestyńskie

Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że rozwiązanie polegające na istnieniu dwóch państw - Izraela i Palestyny - "ma absolutnie żywotne znaczenie" dla bezpieczeństwa Izraela. Uznaniu suwerennego Państwa Palestyńskiego konsekwentnie sprzeciwia się sojusznik USA - Izrael, jednak w ostatnich miesiącach ich stosunki dwustronne uległy pogorszeniu.

Arabowie mogą ruszyć na drogę atomowych zbrojeń. "Nie możemy siedzieć bezczynnie"

Dążenie do ugody z Iranem w sprawie jego programu jądrowego oznacza poważne problemy dla dotychczasowych sojuszników USA na Bliskim Wschodzie. Burzy się nie tylko Izrael, ale też państwa arabskie z Arabią Saudyjską na czele. Ich przywódcy przyznają nieoficjalnie, że jeśli pozwoli się Iranowi zachować istotną część jego programu, to oni sami uruchomią własne, aby dorównać Irańczykom.

Zamieszanie z bombowcami. Amerykanie "się przejęzyczyli"

W ciągu 24 godzin Pentagon i władze Australii dokonały niecodziennych dyplomatycznych manewrów. Najpierw wysoki rangą urzędnik USA oznajmił, że wojsko planuje umieścić na terytorium swojego sojusznika bombowce strategiczne B-1, które miałyby stanowić przeciwwagę dla ekspansji Chin. W reakcji władze Australii szybko oznajmiły, że Amerykanin "przejęzyczył się", a Pentagon przeprosił.

Amerykanie i Kubańczycy będą rozmawiać o otwarciu ambasad

Negocjatorzy z ramienia USA i Kuby maja odbyć w przyszłym tygodniu nową rundę rozmów. Tematem będzie ponowne otwarcie ambasad, zamkniętych w 1961 roku po zerwaniu stosunków - podała agencja Reuters, powołując się na przedstawiciela Departamentu Stanu USA.