Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Nowe rozdanie w rządzie. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

W poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat będziemy śledzić informacje w sprawie zmian w polskim rządzie. Powiemy o planach wojskowych Stanów Zjednoczonych w Europie Wschodniej. Ponadto, poinformujemy o najnowszych przypadkach wirusowego schorzenia dróg oddechowych (MERS). Przyjrzymy się także wyborom prezydenckim za Oceanem oraz największym na świecie targom lotniczym odbywającym się w Paryżu.

Zachód może pchnąć Serbię w ramiona Rosji. Stawia warunki nie do spełnienia

Czerwiec i lipiec to moment, który może mieć kolosalne znaczenie dla przyszłości Bałkanów. Premier Serbii Aleksandar Vuczić wrócił w ubiegłym tygodniu z Waszyngtonu, a za dwa tygodnie przyjmie w Belgradzie Angelę Merkel. Źródła dyplomatyczne bliskie rozmowom w Waszyngtonie i przygotowujące wizytę kanclerz Niemiec mówią, że Belgradowi przedstawiono dwa warunki dalszej integracji z Zachodem, a dojdzie jeszcze kolejny. Problem w tym, że jeden z nich jest prawie niewykonalny, a drugi i trzeci na pewno nie zostanie spełniony. Zachód ryzykuje tym samym utratę Serbii na rzecz Rosji.

Amerykanie bliżej decyzji o rozmieszczeniu sprzętu w Europie Środkowo-Wschodniej

Pentagon rozważa rozmieszczenie w kilku krajach bałtyckich i Europy Wschodniej czołgi, pojazdy bojowe oraz inne ciężkie uzbrojenie dla nawet pięciu tysięcy żołnierzy - informuje "New York Times". Jak wyjaśniają w rozmowie z amerykańskim dziennikiem pragnący zachować anonimowość urzędnicy, krok ten miałby powstrzymać ryzyko ewentualnej agresji ze strony Rosji.

Chcą uniknąć starcia na morzu. "Produktywne" spotkanie admirałów z Rosji i USA

Przedstawiciele sił morskich USA i Rosji spotkali się po raz pierwszy od początku kryzysu na Ukrainie - poinformował dowódca amerykańskich sił morskich w Europie, wiceadmirał James Foggo. Celem spotkania było przedyskutowanie - w obliczu niebezpiecznych incydentów, do których dochodziło w ostatnich tygodniach - metod uniknięcia przypadkowego starcia na morzu lub w powietrzu.

USA nie chcą wysłać Polsce raportu o więzieniach CIA

Stany Zjednoczone ignorują wniosek Polski o przekazanie pełnej wersji raportu Senatu w sprawie działań CIA - donosi agencja Reutera. O udostępnienie dokumentu wystąpiła krakowska Prokuratura Apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce.

Waszyngton zniesie wizy dla Polaków jeszcze w tej kadencji? "Chciałbym wygrać ten zakład"

- To się Polakom należy - powiedział o zniesieniu wiz ambasador RP w USA Ryszard Schnepf w rozmowie z Karoliną Hytrek-Prosiecką. Jak dodał "nawet dane statystyczne za ubiegły rok wskazują, że ilość odmów gwałtownie spadła do 6,4 proc. Świadczy to o dobrej tendencji". Ambasador przyznał, że jego ambicją jest żeby sprawa zakończyła się jeszcze za prezydentury Baracka Obamy. - Założyłem się nawet o to i chciałbym wygrać zakład - zdradził Schnepf. W rozmowie ponadto poruszono temat m.in. wyborów prezydenckich, zmiany ambasadora USA w Polsce oraz umowy handlowej TIPP.

Pentagon chce kupić silniki od "kolesi Putina"

Po aneksji Krymu przez Rosję Kongres USA zakazał kupowania kolejnych rosyjskich silników rakietowych wykorzystywanych w wojskowych misjach kosmicznych. Pentagon chce ten zakaz rozluźnić, czemu sprzeciwia się szef senackiej komisji sił zbrojnych John McCain.

Jeb Bush z wizytą w Warszawie. Spotkał się z Komorowskim i Dudą

Były gubernator Florydy i pretendent do fotela w Białym Domu Jeb Bush przebywa z wizytą w Warszawie. Spotkał się po kolei z marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim, szefem MSZ Grzegorzem Schetyną, prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydentem elektem Andrzejem Dudą. Rano Bush zwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas rozmów Bush zadeklarował, że USA muszą "zwiększyć swoją obecność wojskową w Europie Wschodniej".

Kerry wraca do zdrowia po złamaniu nogi

"Czuję się dobrze tydzień po operacji" - zapewnił na Twitterze amerykański sekretarz stanu John Kerry. Szef amerykańskiej dyplomacji złamał kość udową i dochodzi do siebie w klinice w Bostonie.

Obama wymienia ambasadora w Polsce. Następca Mulla z doświadczeniem z Azji i Europy

„Prezydent Obama wczoraj mianował mojego następcę” - taki krótki wpis pojawił się we wtorek nad ranem na Twitterze ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Stephena D. Mulla. Oznacza to, że z Warszawą i Polską pożegna się jedna ze z pewnością najbardziej barwnych osobistości w świecie dyplomacji nad Wisłą. Mulla zastąpi Paul Jones, były ambasador USA w Malezji oraz pierwszy zastępca Wiktorii Nuland, asystent sekretarza stanu USA.

Wietnam wzmacnia współpracę wojskową z USA. Boi się Chin

Stany Zjednoczone i Wietnam porozumiały się w sprawie zacieśnienia współpracy obronnej, przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa morskiego. Wydaniem wspólnego oświadczenia w tej sprawie zakończyła się wizyta sekretarza obrony USA Ashtona Cartera w Hanoi.