Ukraina

Ukraina

Merkel przypomina Putinowi o obowiązku Rosji wobec Ukrainy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek prezydentowi Władimirowi Putinowi, że obowiązkiem Rosji jest pomoc w zaprowadzeniu pokoju na Ukrainie. Przywódcy spotkali się w Deauville przy okazji obchodów 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii.

Witalij Kliczko oficjalnie merem Kijowa. "Zero tolerancji dla korupcji"

Lider frakcji parlamentarnej UDAR Witalij Kliczko złożył przysięgę i objął urząd mera Kijowa. Zapowiedział m.in. walkę z korupcją, przejrzysty budżet miasta i przemianowanie ulicy Instytuckiej, na której w lutym zginęło niemal stu aktywistów Majdanu, na ul. Niebiańskiej Sotni.

O Rosji i Ukrainie na szczycie G7. "Być może Putina zaskoczył stopień naszego zjednoczenia"

- Od początku kryzysu na Ukrainie kraje G7 działały wspólnie, zdecydowanie wspierając władze tego kraju i prawo obywateli do wyboru własnej drogi - powiedział David Cameron na wspólnej konferencji z Barackiem Obamą, na której podsumowano czwartkowe rozmowy przywódców G7. - Ostrzegaliśmy też prezydenta Putina, że dalsze działania przeciwko Ukrainie są nie do przyjęcia. I dlatego Rosja nie zasiada z nami na tym szczycie - dodał premier Wielkiej Brytanii.

Ukraińcy zamykają przejścia graniczne

Straż Graniczna Ukrainy poinformowała, że jej funkcjonariusze zamknęli i opuścili trzy przejścia na wschodniej granicy z Rosją z powodu ataków separatystów. Częściowe zamknięcie granicy potępiło rosyjskie MSZ.

Przywódca krymskich Tatarów: Szczerze mówiąc boimy się rozpadu Rosji

Wiemy, że w otoczeniu Putina nie dzieje się dobrze i sankcje dadzą o sobie znać. Prawdopodobnie dojdzie do wewnętrznego buntu. Jednak szczerze mówiąc boimy się rozpadu Rosji – bo jest to mocarstwo jądrowe i następstwa bardzo nas niepokoją - powiedział w wywiadzie dla telewizji Biełsat legendarny przywódca krymskich Tatarów. Dodaje, że Krym może wrócić do Ukrainy tylko jeśli zmienione zostanie kierownictwo Rosji.

Szczyt G7. Co postanowiły gospodarcze potęgi. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Liderzy siedmiu najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata spotkali się się na szczycie G7. Pierwszy raz od 16 lat zabrakło na nim Rosji. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy, jakie ważne dla m.in. dla Ukrainy decyzje podejmą najważniejsi na świecie przywódcy. Sprawdzamy też, czy dojdzie do rozmowy prezydentów Rosji i Ukrainy przy okazji obchodów rocznicy D-Day, a także o czym we Francji będzie rozmawiał Barack Obama.

Na Ukrainie "nie ma kryzysu humanitarnego"

Na Ukrainie nie ma kryzysu humanitarnego, nie ma więc potrzeby, by Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjmowała w tej sprawie rezolucję proponowaną przez Rosję - uważa ambasador Ukrainy przy ONZ Jurij Serhejew.

Poroszenko: plan decentralizacji Ukrainy na wzór modelu polskiego

Petro Poroszenko zapowiedział w Warszawie, że w czasie swojej inauguracji zaplanowanej na 7 czerwca w Kijowie przedstawi plan decentralizacji kraju "wokół modelu polskiego". Prezydent-elekt dodał, że z Polski wyjedzie przekonany o tym, że Ukraina ma "godnych zaufania sojuszników w Unii Europejskiej i na całym świecie".

Barroso: byłbym zadowolony, gdyby Rosja pokazała, że zasługuje na dobre miejsce przy stole

- To, że udział Rosji w tym formacie (G8) został zawieszony to bardzo silny przekaz, mówiący o tym, że mając na uwadze zachowanie Rosji, najbardziej rozwinięte kraje na świecie nie postrzegają jej jako prawowitego członka w tym demokratycznym klubie - powiedział w rozmowie z TVN24 Jose Mauel Barroso, szef Komisji Europejskiej. Wcześniej przed rozpoczęciem szczytu G7 w Brukseli gratulował Polsce 25 lat wolności.

Ukraina: Rosjanie kłamią w sprawie uchodźców

Ukraińska Straż Graniczna zdementowała informacje Rosjan, którzy stwierdzili w środę, że musieli ogłosić stan wyjątkowy w 15 rejonach graniczących z obwodem donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, z powodu dużego napływu uchodźców ze stref trwających tam działań wojennych. Żaden obywatel Ukrainy nie poprosił o status uchodźcy w Rosji - napisano w oświadczeniu pograniczników.

Ukraina na świeczniku, mocne słowa wsparcia. "Dalsze prowokacje to więcej kosztów dla Rosji".

Nie ma wolności bez solidarności, a nasza solidarność jest dziś szczególnie potrzebna narodowi ukraińskiemu - mówił w środę prezydent Bronisław Komorowski na placu Zamkowym w Warszawie. Przywódcy biorący udział w obchodach 25-lecia wolności zgodnie podkreślali solidarność z Ukrainą. Zapewnili o swoim wsparciu i pomocy. - Nasze wolne narody będą stały ramię w ramię, aby dalsze rosyjskie prowokacje oznaczały więcej izolacji i kosztów dla Rosji - mówił Barack Obama.