Ukraina

Ukraina

Merkel: Rosja jest solidnym dostawcą gazu

Kanclerz Angela Merkel podkreśliła w sobotę w cotygodniowym internetowym przesłaniu do obywateli, że warunkiem niemieckich inwestycji na Ukrainie jest ograniczenie dominacji oligarchów i walka z korupcją. W piątek do Berlina przyjedzie ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Merkel oceniła też, że dostawy rosyjskiego gazu do zachodniej Europy nie są zagrożone.

"Premier" z Doniecka: odejdę, jeśli odejdzie Poroszenko

"Premier" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej oświadczył, że jest gotowy unieważnić wyniki nieuznawanych w Kijowie wyborów z 2 listopada zeszłego roku. Stawia jednak warunek. - Najpierw władze Ukrainy powinny anulować wyniki wyborów prezydenckich i parlamentarnych - ogłosił Aleksandr Zacharczenko.

Nie chcieli zostać wysłani do Donbasu. Usłyszeli wyroki

Sąd w Majkopie (stolica Adygei, autonomicznej republiki w składzie Federacji Rosyjskiej) wymierzył kary od 10 miesięcy do półtora roku więzienia pięciu wojskowym, którzy opuścili poligon w obwodzie rostowskim przy granicy z Ukrainą w obawie, że zostaną wysłani do Donbasu. Rodziny żołnierzy zamierzają odwołać się od wyroku. O sprawie jeszcze w sierpniu informowała arabska telewizja Al-Dżazira.

Donieccy rebelianci przyznają: Kreml ustanowił nadzorców. Dlatego jest rozejm

- Rozejm w Donbasie jest przestrzegany, bo Rosja przejęła kontrolę nad oddziałami rebeliantów - powiedział w rozmowie z rosyjskim portalem Lenta "sekretarz rady bezpieczeństwa" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Chodakowski. Twierdzi on, że "Rosja przęjęła odpowiedzialność za zachowanie separatystów na wschodzie Ukrainy".

"Chciał kupić podzespoły do S-300". Rosjanie skazali Ukraińca

73-letni emerytowany dyrektor ukraińskiego przedsiębiorstwa państwowego Znamia został w środę skazany przez sąd w Moskwie na sześć lat więzienia za szpiegostwo. Według oskarżenia chciał on kupić w Rosji tajne podzespoły do rosyjskich wyrzutni rakiet przeciwlotniczych S-300.

"Rosja chce uniknąć odpowiedzialności i robi to w dość oryginalny sposób"

Po opublikowaniu raportu holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa w sprawie katastrofy malezyjskiego boeinga w obwodzie donieckim ukraińskie media informują o "rozwianych wątpliwościach", sposobie na osądzenie Rosji, a także o tym, że władze na Kremlu nie przedstawiają własnej wersji wydarzeń, a "wypełniają przestrzeń informacyjną równoległymi informacjami".

Wstrząsające pięć minut. Zobacz, jak zestrzelono MH17

Wyprodukowany w Rosji pocisk ziemia-powietrze Buk zestrzelił latem 2014 roku samolot linii Malaysia Airlines, który leciał nad wschodnią Ukrainą - poinformował w opublikowanym we wtorek raporcie na temat katastrofy holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV). Holendrzy zamieścili w internecie materiał wideo, w którym rekonstruują przebieg lotu i zestrzelenie MH17 oraz przedstawiają wnioski ze swego dochodzenia. Więcej o raporcie w Faktach z zagranicy w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Płonący wieżowiec w Doniecku. Ostrzelano siedzibę lidera separatystów

W Doniecku w wyniku ostrzału pocisk trafił w wieżowiec w dzielnicy kijowskiej, znajdującej się tuż obok zniszczonego lotniska. W ostrzelanym budynku mieściła sie baza jednego z separatystów - Giwiego, lidera ugrupowania "Somalie". Rebelianci oskarżyli o dokonanie ostrzałów siły zbrojne Ukrainy. W wybuchu i pożarze zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.

"Trzypiętrowy pałac, prywatna cerkiew i jezioro". Oto posiadłość prezydenta Ukrainy

"Stokrotnie, a może nawet 200-krotnie mniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko płaci za dzierżawę ziemi pod Kijowem" - twierdzi deputowany partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko Igor Łucenko. Deputowany opublikował też nagranie posiadłości z lotu ptaka. "Posiadłość prezydenta to trzypiętrowy pałac, pensjonat, prywatna cerkiew i jezioro" - komentują ukraińskie media.

"Złap Kozaka-rozbójnika". Sądne dni dla przeciwników Zacharczenki

"Sąd Najwyższy Donieckiej Republiki Ludowej przystąpił do rozpatrywania głośnych spraw dotyczących przestępstw popełnianych przez zbuntowanych rebeliantów" - informują źródła donieckich separatystów. Na ławie oskarżonych zasiedli także Kozacy skonfliktowani z władzami republiki. "Porachunki między terrorystycznymi ugrupowaniami w Doniecku trwają" - napisał na portalu społecznościowym Wiaczesław Abroskin, szef ukraińskiego MSW w obwodzie donieckim.

Rosja może oddać Sawczenko Ukrainie, ale najpierw wyrok

Rosja gotowa będzie rozmawiać o przekazaniu ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko stronie ukraińskiej dla odbycia kary na terytorium Ukrainy po ogłoszeniu wyroku - oświadczył w piątek minister sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Aleksandr Konowałow.

NATO szkoli Ukraińców. Zobacz manewry pod Lwowem

Na Ukrainie w ostatnich tygodniach ucichły walki. Obie strony wycofały ciężki sprzęt, separatyści odwołali wybory samorządowe. Teraz ukraińskie siły ratunkowe ministerstwa do spraw nadzwyczajnych uczą się od ekspertów NATO jak zwalczać zagrożenia z czasu pokoju. Wśród nich katastrofy górnicze, eksplozje niebezpiecznych materiałów czy zagrożenie chemiczne i biochemiczne. Nowością jest test systemu telemedycyny. Umożliwia on lekarzom satelitarny kontakt ze specjalistami z całego świata i konsultacje najcięższych przypadków.

Rosjanin skazany za szpiegostwo na rzecz Ukrainy

Na 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze skazał sąd w Briańsku 58-letniego Rosjanina za szpiegowanie na rzecz Ukrainy - poinformowała służba prasowa sądu. Wiktor Szur został skazany jeszcze w środę za zdradę stanu i szpiegostwo.