Ukraina

Ukraina

"Tutaj panuje otwarty terror". Rok po zajęciu Krymu Tatarzy żyją w strachu

Gdy rok temu uzbrojeni ludzie zajęli parlament Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu, nikt nie przypuszczał, że zapoczątkują rosyjską okupację półwyspu, a Tatarzy ze zdumieniem patrzyli, jak ukraińskie wojsko nie stawia oporu wobec Rosjan - mówi w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Refat Czubarow. Rosja zakazała przewodniczącemu Medżlisu, organu samorządu Tatarów krymskich, wjazdu na półwysep.

Zdrajcy w ukraińskiej armii. "Poroszenko musi się ich pozbyć"

Prezydent Petro Poroszenko musi pozbyć się z wojska prorosyjskich dowódców, którzy celowo wydają niewłaściwe rozkazy - powiedział w "Faktach po Faktach" gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych. Zgodził się z nim były szef WSI gen. Marek Dukaczewski, który stwierdził, że ukraińskie struktury wojskowe są silnie zinfiltrowane przez rosyjski wywiad.

List otwarty do Putina: proszę nie hańbić siebie i Rosji

"Tłumy ludzi w zachodnich stolicach będą witać pana obraźliwymi okrzykami i rzucać w Pana cuchnącymi przedmiotami. Proszę nie hańbić po raz kolejny siebie i Rosji" - napisał w liście otwartym do prezydenta Rosji Władimira Putina pisarz Władimir Wojnowicz. Autor domaga się uwolnienia z aresztu ukraińskiej nawigatorki Nadii Sawczenko.

"Wycofaliśmy 90 proc. ciężkiej artylerii". Ultimatum dla Ukraińców

Kijów musi rozpocząć wycofywanie ciężkiej artylerii do godz. 19 czasu moskiewskiego w piątek - oświadczył samozwańczy lider Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr Zacharczenko. Zapowiedział, że jeżeli Ukraińcy nie rozpoczną odwrotu z linii frontu, separatyści wrócą na swoje pozycje zdobyte do 12 lutego.

Ukraińska armia: drugi dzień bez poległych w Donbasie

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poinformował, że minęła druga z rzędu doba, podczas której nie zginął w Donbasie na wschodzie kraju żaden ukraiński żołnierz. Z kolei sztab prasowy operacji antyterrorystycznej (ATO) podał, że do starć z separatystami doszło pod Mariupolem. Żołnierze mieli odpowiedzieć ogniem i zabić co najmniej 20 z nich.

Rzezie na Wołyniu "częścią wojny w Donbasie". Rosja chce skłócić Polskę i Ukrainę?

- Nie możemy bać się rozmawiać o wydarzeniach na Wołyniu z 1943 roku. Tylko tak możemy przeciwstawić się próbom gry politycznej tą tragedią - mówił w środę podczas debaty "Pamięć. Pojednanie. Przyszłość" ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. - Temat Wołynia, tego, co Ukraińcy zrobili Polakom, pojawia się ostatnio regularnie w rosyjskiej telewizji, jest wykorzystywany do budowania złowrogiego obrazu Ukraińców - zwrócił z kolei uwagę Igor Isajew, dziennikarz redakcji ukraińskiej Polskiego Radia.

Brytyjczycy zapewniają, że nie będą walczyć. „Zadania ściśle zdefiniowane”

Minister obrony Wielkiej Brytanii zapewniał w parlamencie, że żołnierze wysłani na Ukrainę na pewno nie będą robić nic innego poza szkoleniem Ukraińców. Przepytywany przez parlamentarzystów Michael Fallon podkreślał, że zadania misji są „ściśle zdefiniowane” i w żadnym wypadku wojskowi „przypadkiem” nie zawędrują na front.

Separatyści koncentrują siły pod Mariupolem. "Ofensywy na miasto nie będzie. Są zbyt słabi"

Liczba ataków separatystów na pozycje ukraińskie w Donbasie spada, jednak rebelianci nadał łamią porozumienia rozejmowe z Mińska. Przegrupowują oddziały wzdłuż całej linii frontu, ostrzeliwują pozycje wojsk ukraińskich i nacierają w kierunku Mariupola. - Ofensywy na miasto nie bedzie. Oddziały rebeliantów są zbyt słabe - informuje Obrona Mariupola. Minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak zapowiada, że wycofanie ciężkiego sprzętu wojsk ukraińskich nastąpi po całkowitym wstrzymaniu ognia.