Ukraina

Ukraina

Wałęsa: gdyby Putin pojawił się w Polsce, miałby wojnę, którą by przegrał

- Europa nie ma jasnego, silnego przywództwa wobec wielkiego zagrożenia. Putin wywołał wojnę z całym rozwiniętym światem. Złamał porozumienia, układy, gwarancje. Świat nie może na to pozwolić. Jeżeli coś takiego się łamie, to pozostaje tylko siła - powiedział w magazynie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Lech Wałęsa. Były prezydent stwierdził, że widząc politykę Rosji "należy się dozbrajać, bo zagrożenie jest duże", a Polska jest bezpieczna w strukturach Zachodu. Gdyby jednak Putin spróbował pojawić się w Polsce, "miałby wojnę, którą by przegrał" - ocenił.

Sawczenko wznowiła głodówkę

Ukraińska lotniczka przebywająca w areszcie w Moskwie, Nadija Sawczenko, wznowiła głodówkę - poinformował w poniedziałek jej adwokat Mark Fejgin. Jak wyjaśnił, Sawczenko domaga się, by zmieniono zastosowany wobec niej środek zapobiegawczy w postaci aresztu.

Donbas, Naddniestrze, Sumy. Gdzie uderzą Rosjanie?

Prorosyjscy separatyści mogą uderzyć w innych regionach kraju - ostrzegają ukraińscy analitycy. - Komunikaty rebeliantów, dotyczące ewentualnej ofensywy w Donbasie, mają na celu szerzenie paniki i demoralizowania żołnierzy - mówi portalowi Inforesist Ołeksandr Musijenko, szef ukraińskiego Centrum Badań Wojskowo-Prawnych. Amerykański senator John McCain prognozuje zaś, że "Rosja uderzy w obwodzie odeskim, z kierunku separatystycznego Naddniestrza".

Rok po aneksji Krymu. "To była spontaniczna reakcja bardzo zdenerwowanego człowieka"

U nas jest takie przekonanie, że to wszystko było zaplanowane. Otóż nie. Tak naprawdę to była spontaniczna reakcja bardzo zdenerwowanego człowieka, któremu walił się pewien plan - powiedział o aneksji Krymu we "Wstajesz i wiesz" były charge d'affairs RP w Rosji Wiktor Ross. Rok temu na półwyspie odbyło się "referendum", w którego wyniku został on anektowany przez Moskwę.

MSZ odpowiada Putinowi. "Element wojny propagandowo-informacyjnej"

- W doniesieniach, że bojownicy Majdanu byli szkoleni w Polsce nie ma ziarna prawdy - oznajmił rzecznik polskiego MSZ. To reakcja na twierdzenia Władimira Putina, zawarte w filmie dokumentalnym "Krym. Droga do ojczyzny". Według Marcina Wojciechowskiego, słowa rosyjskiego prezydenta to "wyłącznie element wojny propagandowo-informacyjnej".

Rok temu Krym "zdecydował o powrocie do Rosji"

Rok temu, 16 marca 2014 r., na Krymie odbyło się referendum, które posłużyło za formalny pretekst do oderwania półwyspu od Ukrainy i przyłączenia go do Rosji. Zachód i Kijów potępiają aneksję jako złamanie prawa międzynarodowego, Moskwa przedstawia ją jako sprawiedliwość dziejową.

Tusk za przedłużeniem sankcji wobec Rosji. "Potrzebna jest presja"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział w poniedziałek wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung", że będzie zabiegał o przedłużenie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Zaapelował o pomoc dla Grecji, gdyż jej wyjście z eurolandu byłoby "katastrofą".

"Die Welt": ponad stu Niemców walczy za Noworosję

Ponad stu obywateli Niemiec przyłączyło się do rosyjskich separatystów - twierdzi gazeta „Die Welt”. Kilku miało zginąć, między innymi podczas walk pod Debalcewem. Niemieccy eksperci wzywają do zaostrzenia prawa tak, aby było możliwe ich ukaranie na podobnych zasadach, jak osób jadących walczyć u boku dżihadystów.

Ukraina dostała pomocowe miliardy. Teraz czas na reformy

Ukraina otrzymała pierwszą transzę kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wynoszącą 5 mld dolarów. Te pieniądze mogą pomóc ukraińskiemu rządowi utrzymać władzę, gdy będzie wprowadzać w życie radykalne reformy. Jednak - jak pisze Reuters - najtrudniejsze dopiero się zaczyna.

Polski dziennikarz zatrzymany na Krymie

Polski dziennikarz został zatrzymany w sobotę na okupowanym przez Rosję Krymie przez tzw. rosyjską samoobronę, która następnie przekazała go w ręce policji. Do zatrzymania doszło podczas wywiadu z ukraińskimi aktywistami w Symferopolu. Po krótkim czasie został zwolniony.