Ukraina

Ukraina

Na zaanektowanym przez Rosję Krymie rosyjskie służby specjalne zatrzymały w poniedziałek rano osiem osób podczas masowych przeszukiwań w domach i mieszkaniach proukraińskich działaczy społeczności tatarskiej.

Kilka tysięcy osób, głównie weteranów, zebrało się w Kijowie pod siedzibą administracji prezydenta Ukrainy, aby demonstrować pod hasłem: "Powstrzymać kapitulację". Demonstranci obawiają się, że Wołodymyr Zełenski dąży do wycofania się z walk o okupowane przez separatystów części Donbasu.

"Nie ma zagrożenia dla ludzi po wylaniu się środków chemicznych do rzeki Roś" - zapewnił w poniedziałek premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman. Do zdarzenia doszło dzień wcześniej w obwodzie winnickim w środkowej części kraju. Do rzeki wpadł samochód, w którym złodzieje przewozili kradzione środki chwastobójcze i grzybobójcze.

Przed wyznaczonymi na lipiec wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi partie polityczne Ukrainy przeprowadziły zjazdy, na których ogłosiły listy najważniejszych kandydatów oraz swoje programy wyborcze. W niedzielę w Kijowie odbył się między innymi zjazd partii nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu oraz zjazd Europejskiej Solidarności jego poprzednika, byłego szefa państwa Petra Poroszenki.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się w środę w Brukseli, by rozmawiać o sytuacji geopolitycznej Ukrainy, w tym o zagrożeniach dla bezpieczeństwa tego kraju. - Ukraina może liczyć na Unię Europejską - podkreślił Tusk po rozmowach. - Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy - dodał.

We wtorek na Ukrainie odbyły się protesty przeciwko kierownictwu ministerstwa spraw wewnętrznych. Manifestujący żądali obiektywnego śledztwa w sprawie śmierci pięciolatka, postrzelonego przez dwóch policjantów. Pijani funkcjonariusze bawili się bronią i ranili dziecko. Policja twierdziła początkowo, że chłopiec się pośliznął i uderzył głową o kamień.

Ukraina będzie wypełniała swoje zobowiązania międzynarodowe i kontynuowała współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym – oświadczył prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski, który spotkał się we wtorek w Brukseli z wiceszefem Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem.

Ukraińscy aktywiści obalili w Charkowie popiersie marszałka i bohatera Związku Radzieckiego Gieorgija Żukowa. Akcja była odpowiedzią na zjazd prorosyjskiej partii startującej w przedterminowych wyborach do parlamentu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek z aktywistami oraz rodzinami ukraińskich jeńców i przetrzymywanych przez Rosję więźniów politycznych. Omawiane były przyszłe działania rządu Ukrainy na rzecz uwolnienia uwięzionych.

Gruzińska prokuratura kontynuuje formalne zabiegi o doprowadzenie do ekstradycji z Ukrainy byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, skazanego przez gruziński sąd na sześć lat więzienia pod zarzutem nadużycia władzy i prześladowania opozycji.