Ukraina

Ukraina

Sługa Narodu prowadzi w głosowaniu na listy partyjne i zwycięża w okręgach jednomandatowych - podała agencja Interfax-Ukraina. Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego może utworzyć pierwszą w historii tego kraju jednopartyjną większość parlamentarną.

W ukraińskim Donbasie w nocy z soboty na niedzielę wszedł w życie "chlebny rozejm". Ustalony przez grupę kontaktową ds. uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy zakaz bezterminowy zakaz otwierania ognia. W niedzielę rano w wybuchu miny zginęło dwóch wojskowych.

Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu zwyciężyła w niedzielnych przedterminowych wyborach do parlamentu - wynika z badań exit poll. By rządzić, będzie musiała jednak stworzyć koalicję. "Sztab Zełenskiego tanio skóry nie sprzeda, czyli będzie negocjował z innymi deputowanymi z okręgów jednomandatowych, aby samodzielnie utworzyć rząd" - ocenia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie startują 22 partie. Szanse na pokonanie 5-procentowego progu wyborczego - według sondaży - ma pięć ugrupowań. Kim są ich przywódcy, jaki jest ich program i jak zamierzają układać relacje z Rosją?

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał w piątek 11 ambasadorów swojego kraju, w tym szefa placówki w Stanach Zjednoczonych Wałerija Czałego. Biuro szefa państwa jeszcze w ubiegłym tygodniu zapowiadało zmiany w korpusie dyplomatycznym.

Aleksander Temerko, były potentat rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, a obecnie hojny darczyńca brytyjskiej Partii Konserwatywnej, w rozmowach z dziennikarką Catherine Belton pokazał nieznaną dotąd twarz. Ukraiński biznesmen, który do tej pory uchodził za przeciwnika brexitu i zagorzałego krytyka rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, wyraził poparcie dla rozwodu Londynu z Brukselą i pozytywnie wypowiadał się o członkach rosyjskiego wywiadu. Jego komentarze zaniepokoiły część brytyjskich deputowanych, którzy obawiają się rosyjskiej ingerencji w procesy demokratyczne w Zjednoczonym Królestwie.

Trójstronna grupa kontaktowa do spraw konfliktu na wschodzie Ukrainy uzgodniła wymianę 277 osób, więzionych przez władze w Kijowie oraz separatystów prorosyjskich w Donbasie - oświadczył ukraiński dyplomata Roman Bezsmertny. W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w Petersburgu z prorosyjskim politykiem ukraińskim Wiktorem Medwedczukiem.

Mieszkańcy ukraińskiego Donbasu mogą ubiegać się o rosyjskie obywatelstwo w "trybie uproszczonym". Prezydent Władimir Putin podpisał w tej sprawie dekret. W odpowiedzi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał obywatelstwo ukraińskie cudzoziemcom, którzy walczyli z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Są wśród nich także obywatele Rosji.

Specjalna Misja Monitoringowa (SMM) OBWE na Ukrainie poinformowała w środę o śmierci polskiego obserwatora tej organizacji. Stacjonujący w Kramatorsku w Donbasie pułkownik Czesław Kącki zmarł z przyczyn naturalnych - przekazano.

17 lipca 2014 roku 298 osób lecących z Holandii samolotem linii Malaysia Airlines zginęło od rosyjskiego pocisku rakietowego Buk. Do tragedii doszło nad Donbasem, na terenach kontrolowanych przez wspieranych przez Moskwę separatystów. W śledztwie ustalono, że maszynę zaatakowali właśnie oni.

Sąd apelacyjny w Holandii we wtorek odroczył decyzję w sprawie złotych artefaktów z Krymu. W 2016 roku miejscowy sąd administracyjny orzekł, że ich kolekcja - wypożyczona holenderskiemu muzeum w czasie, gdy Rosja zaanektowała ten półwysep - musi powrócić na Ukrainę.