Ukraina

Ukraina

Kilka tysięcy osób przyszło w poniedziałek wieczorem przed siedzibę ustępującego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, by podziękować mu za pięć lat pracy na stanowisku głowy państwa. Żaden ukraiński prezydent nie był jeszcze żegnany w taki sposób.

Rosja respektuje wybór obywateli Ukrainy wyrażony w głosowaniu na prezydenta - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jednocześnie stwierdził, że prawomocność wyborów stanęła pod znakiem zapytania, gdy prawa głosu nie przyznano Ukraińcom żyjącym w Rosji. Dodał również, że "zbyt wczesne jest mówienie o gratulacjach prezydenta" Władimira Putina dla zwycięzcy wyborów na Ukrainie, Wołodymyra Zełenskiego.

Od zwycięzcy wyborów prezydenckich na Ukrainie Wołodymyra Zełenskiego nie należy oczekiwać radykalnej poprawy stosunków ukraińsko-rosyjskich - ocenił w komentarzu w niedzielę wieczorem jeden z głównych rosyjskich dzienników "Wiedomosti".

Wołodymyr Zełenski, komik i showman, nie jest dla Ukraińców postacią nieznaną, bo go "od lat znają i lubią" - zauważył Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. – Ale nigdy nie sprawdzał się jako polityk. To symboliczne zwycięstwo wielkiej tęsknoty za zmianą - tak ekspert skomentował sondażowe wyniki II tury wyborów prezydenckich na Ukrainie, według których Zełenski zdecydowanie wygrał z Petrem Poroszenką.

Na Ukrainie rozpoczęła się w niedzielę II tura wyborów prezydenckich, w której o najwyższe stanowisko w państwie ubiegają się showman Wołodymyr Zełenski i urzędujący prezydent Petro Poroszenko.

Na Stadionie Olimpijskim w Kijowie odbyła się w piątek wieczorem debata kandydatów na prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski wystąpił jako pierwszy i oświadczył, że sam głosował na Petra Poroszenkę w poprzednich wyborach, lecz się wtedy pomylił. Urzędujący prezydent odpowiedział, że jego kontrkandydat jest opakowaniem, w którym ukrywa się Moskwa.

Rosja chciałaby, aby przyszły prezydent Ukrainy "spojrzał w inny sposób" na perspektywy relacji z Moskwą, a także, by "całkowicie wykluczał jakiekolwiek siłowe metody" uregulowania sytuacji w Donbasie - oświadczył w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. O prezydenturę walczą na Ukrainie Petro Poroszenko i Wołodymyr Zełenski. Na niedzielę zaplanowana jest II tura wyborów.

Nie podoba mi się, gdy kampania wyborcza na Ukrainie przypomina nieme kino - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W niedzielę jego rywal Wołodymyr Zełenski nie przybył na debatę przed II turą wyborów prezydenckich. - Niestety, mój oponent znów się schował. Gdzie jest? Nie ma go. Wołodymyrze, nie bójcie się, otwórzcie się na dyskusję z ukraińskim narodem - apelował do swojego rywala Poroszenko.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się w piątek w Berlinie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, którego 21 kwietnia czeka walka o reelekcję w drugiej turze wyborów. Merkel zapewniła, że niezależnie od wyników, RFN nadal będzie wspierać Ukrainę. W Paryżu faworyt wyborów Wołodymyr Zełenski został przyjęty przez Emmanuela Macrona.

W drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie spotkają się urzędujący prezydent Petro Poroszenko oraz komik Wołodymyr Zełenski. Obaj szykują się do zaciętej walki. Poroszenko zapowiedział, że zamierza zaostrzyć kampanię, by swego przeciwnika "pokonać przez nokaut". Tymczasem Zełenski już planuje, czym zajmie się w pierwszej kolejności po ewentualnym zwycięstwie.