Terroryzm

Terroryzm

Co najmniej 10 osób zginęło, a 46 zostało rannych w serii eksplozji, do których doszło w poniedziałek w kilku miastach w Iraku - poinformowała agencja Reutera, powołując się na policję. Agencja AFP pisze o 12 zabitych, w tym trzech policjantach.

Międzynarodowa organizacja prawników Reprieve ustaliła, jak sfinansowano i przeprowadzono tajną amerykańską misję przewiezienia dwóch domniemanych terrorystów z Tajlandii do - jak pisze - tajnego więzienia w pobliżu Starych Kiejkut 5 grudnia 2002 r.

Lada dzień Amerykanie rozpoczną wiosenną pacyfikację "polskiej" prowincji Ghazni i będzie to najpewniej ostatnia wielka operacja amerykańskich wojsk przed 2014 r., gdy zachodnie wojska mają zostać wycofane z Afganistanu.

Pełnomocnik domniemanego więźnia CIA Abu Zubaidy, amerykański prawnik prof. Joseph Margulies, chwali Polskę za to, że jako pierwsze państwo na świecie postawiła zarzuty swemu wysokiemu urzędnikowi w sprawie domniemanych więzień CIA.

Rozpoczęte w niedzielę walki z rebeliantami w Kabulu po 18 godzinach ustały - poinformowały w poniedziałek afgański rząd i policja. W sumie zabito w nich 32 bojowników i schwytano jednego. Zginęło też trzech żołnierzy armii afgańskiej, a 10 zostało rannych.

Afgańscy talibowie poinformowali, że skoordynowane niedzielne ataki w Kabulu i innych regionach kraju to początek wiosennej ofensywy przeciw siłom rządowym i międzynarodowej koalicji. Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych.

Największa porażka polskich oddziałów specjalnych w Afganistanie. Dwóch zakładników zostało zabitych przez talibów, bo stacjonujący w Ghazni pułk z Lublińca wysłany do ich odbicia… trafił w niewłaściwe miejsce. GROM został w bazie. – To jakby operację serca zlecić ortopedzie, gdy kardiolog jest w pokoju obok – podsumowują rozmówcy dziennikarzy śledczych TVN. Winą obciążają Dowództwo Wojsk Specjalnych, na którego czele stoi generał brygady Piotr Patalong. Dowództwo nie komentuje sprawy.