Terroryzm

Terroryzm

W instytucjach Unii Europejskiej zwiększono w piątek środki bezpieczeństwa, a w Komisji Europejskiej podniesiono poziom alarmu bezpieczeństwa do drugiego w czterostopniowej skali. Mimo to KE uspokaja, że nie ma informacji o zagrożeniu atakiem terrorystycznym.

Niemiecka policja w piątek rano w Berlinie zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o wspieranie dżihadystów z Syrii. Jeden z nich mianował się "emirem" dzielnicy Tiergarten. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin doszło do serii akcji antyterrorystycznych w kilku krajach zachodniej Europy.

Algierscy żołnierze znaleźli pozbawione głowy ciało francuskiego turysty Herve Gourdela - podaje francuski portal 20minutes.fr. Mężczyzna został ścięty przez dżihadystów we wrześniu.

Muzułmanie są "pierwszymi ofiarami fanatyzmu, fundamentalizmu i nietolerancji" - powiedział prezydent Francji Francois Hollande, występując w Instytucie Świata Arabskiego w Paryżu. Zapowiedział także, że Francja będzie chronić wszystkie religie. Tymczasem kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w Bundestagu, że czas najwyższy, by muzułmanie należacy m.in. do niemieckiego społeczeństwa wyraźnie odcięli się od terroryzmu.

Opublikowane przez Państwo Islamskie nagranie, na którym długowłosy chłopiec zabija dwóch mężczyzn przedstawianych jako agenci FSB, jest prawdopodobnie fałszywką i powstało na potrzeby propagandy - pisze rosyjski dziennik "Kommiersant". Agenci mieli zostać straceni w Syrii za zbieranie informacji o dżihadystach i pomagać armii Baszara el-Asada.

We Francji 54 osoby zostały zatrzymane za stawanie w obronie terroryzmu lub jego gloryfikowanie od czasu dżihadystowskich ataków, w których w ubiegłym tygodniu zginęło 17 osób - poinformowała w środę paryska prokuratura.

Śledczy są zdania, że organizacji CyberKalifat, która w poniedziałek włamała się na konta CENTCOM-u, przewodzi 20-letni Brytyjczyk Junaid Hussain - ustalili dziennikarze agencji Reutera. Zdolny haker, który brawurowymi atakami wsławił się już wieku kilkunastu lat, miał przenieść się jakiś czas temu do Syrii i stamtąd rekrutować innych utalentowanych informatyków do walki w szeregach cyberdżihadystów.

Wielka Brytania zablokuje aplikacje mobilne, które szyfrują wymieniane komunikaty, przez co nie są one możliwe do przechwycenia przez służby - zapowiedział w poniedziałek David Cameron. Jego deklaracja ma związek z atakami terrorystycznymi w Paryżu. Brytyjskie media twierdzą, że chodzi o m.in. dwie popularne aplikacje Snapchat i WhatsApp, których używanie - jak zadeklarował premier - mogłoby stać się na Wyspach niemożliwe.

Osobiście nie uważam, że to rani kogokolwiek, nawet jakby to był Mahomet - powiedział w magazynie "Świat" w telewizji TVN24 Biznes i Świat Adham Abd el Aal, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, komentując okładkę środowego wydania tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo". Magazyn, który przed laty wydrukował karykaturę proroka islamu, 7 stycznia stał się celem ataku terrorystycznego islamistów. Zginęło w nim 12 osób, w tym rysowników.

Pięć krajów współtworzących największą, dzielącą się informacjami wywiadowczymi grupę państw na świecie - USA, Kanada, Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia - wyznaczyło na 22 stycznia spotkanie, na którym zostanie omówiona kwestia walki z terroryzmem. - To poważna sprawa - zdradził kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego.