Terroryzm

Terroryzm

W Brukseli spotykają się w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Będą rozmawiali o zagrożeniu terroryzmem na kontynencie po ostatnich atakach we Francji. Mają też poświęcić więcej czasu niż w ostatnich miesiącach konfliktowi na Ukrainie i relacjom UE-Rosja. Zwłaszcza, że separatyści zaczęli zabijać w atakach nie tylko ukraińskich żołnierzy, ale i cywilów, a przed kilkoma dniami wyciekł z Brukseli dokument sugerujący rozpoczęcie rozmów o normalizacji stosunków z Rosją.

Belgijska prokuratura zwróciła się w niedzielę do Grecji o ekstradycję jednej z osób zatrzymanych w sobotę w Atenach; wniosek złożyła w ramach śledztwa ws. komórki terrorystycznej w Belgii, która została rozbita w operacji sił specjalnych trzy dni wcześniej.

Co najmniej cztery osoby zostały zatrzymano w sobotę w Atenach w ramach śledztwa ws. komórki terrorystycznej w Belgii, która została rozbita podczas przeprowadzonej w czwartek operacji sił specjalnych - poinformowały greckie źródła policyjne.

Terroryzm to plaga Francji, a zamachy są stałym elementem francuskiej historii najnowszej. Najczęściej sprawcami są sami Francuzi, albo obywatele ich byłych kolonii. Aktywność zamachowców przychodzi falami w kolejnych dekadach. Ostatnia skończyła się w latach 90. i jest możliwe, że właśnie rozpoczyna się kolejna.

Rząd hiszpański przyjął w piątek nowy akt prawny regulujący postępowanie w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa narodowego wskutek ataków terrorystycznych, katastrof naturalnych i innych wydarzeń. Przewiduje on ogłaszanie "stanu alarmowego" i "stanu wyjątkowego".

W instytucjach Unii Europejskiej zwiększono w piątek środki bezpieczeństwa, a w Komisji Europejskiej podniesiono poziom alarmu bezpieczeństwa do drugiego w czterostopniowej skali. Mimo to KE uspokaja, że nie ma informacji o zagrożeniu atakiem terrorystycznym.

Niemiecka policja w piątek rano w Berlinie zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o wspieranie dżihadystów z Syrii. Jeden z nich mianował się "emirem" dzielnicy Tiergarten. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin doszło do serii akcji antyterrorystycznych w kilku krajach zachodniej Europy.

Algierscy żołnierze znaleźli pozbawione głowy ciało francuskiego turysty Herve Gourdela - podaje francuski portal 20minutes.fr. Mężczyzna został ścięty przez dżihadystów we wrześniu.

Muzułmanie są "pierwszymi ofiarami fanatyzmu, fundamentalizmu i nietolerancji" - powiedział prezydent Francji Francois Hollande, występując w Instytucie Świata Arabskiego w Paryżu. Zapowiedział także, że Francja będzie chronić wszystkie religie. Tymczasem kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w Bundestagu, że czas najwyższy, by muzułmanie należacy m.in. do niemieckiego społeczeństwa wyraźnie odcięli się od terroryzmu.

Opublikowane przez Państwo Islamskie nagranie, na którym długowłosy chłopiec zabija dwóch mężczyzn przedstawianych jako agenci FSB, jest prawdopodobnie fałszywką i powstało na potrzeby propagandy - pisze rosyjski dziennik "Kommiersant". Agenci mieli zostać straceni w Syrii za zbieranie informacji o dżihadystach i pomagać armii Baszara el-Asada.

We Francji 54 osoby zostały zatrzymane za stawanie w obronie terroryzmu lub jego gloryfikowanie od czasu dżihadystowskich ataków, w których w ubiegłym tygodniu zginęło 17 osób - poinformowała w środę paryska prokuratura.