Terroryzm

Terroryzm

Nie ma pracy, nie ma opieki medycznej i nie wie jak zapewnić przyszłość swojej rodzinie, a jeszcze dwa lata temu był jednym z kilkunastu najcenniejszych żołnierzy USA. Komandos, który twierdzi, że zabił Osamę bin Ladena, jest rozgoryczony władzami USA. Jego zdaniem, kazano mu się "pier..." i zostawiono samego.

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trafiła kolejna skarga na Polskę, złożona przez podejrzanego o terroryzm. Palestyńczyk Abu Zubaida twierdzi, że był przetrzymywany w więzieniu CIA w Polsce i skarży się na polski wymiar sprawiedliwości.

Francuski kontrwywiad zatrzymał w okolicach Paryża czterech domniemanych dżihadystów. Mężczyźni mieli chcieć udać się do Afryki i dołączyć do islamskich bojówek. Francuskie służby są w stanie podwyższonej gotowości, po tym jak Al-Kaida Islamskiego Maghrebu zapowiedziała "odwet" za ofensywę Francuzów przeciw islamskim radykałom w Mali.

Zamachowcy przebrani w mundury policyjne zaatakowali w niedzielę rano kwaterę główną policji w Kirkuku na północy Iraku. Pierwsze doniesienia o zabitych są niejednoznaczne: różne źródła mówią o co najmniej 15 lub nawet ponad 30 ofiarach śmiertelnych.

Ofensywa francuskiego wojska w północnym Mali w ostatnich dniach nabrała zawrotnego tempa. W ciągu 48 godzin zajęto dwa największe miasta pozostające w rękach rebeliantów, Gao i Timbuktu, odległe od siebie o setki kilometrów. Na to drugie zeskoczyli francuscy spadochroniarze.

Jedenastu jemeńskich żołnierzy zginęło w poniedziałek w wyniku samobójczego zamachu. Do ataku doszło po tym, jak armia podjęła atak na bastion Al-Kaidy, w wyniku fiaska rozmów na temat uwolnienia trojga zachodnich zakładników - podały miejscowe władze i okoliczni mieszkańcy.

Brytyjska policja zatrzymała dwóch mężczyzn, podejrzanych o branie udziału w "Muzułmańskich patrolach". Grupki samozwańczych stróżów prawa szariatu napastowały ludzi na ulicach londyńskiej dzielnicy Whitechapel, między innymi za "gejowski" ubiór. "Inicjatywę" potępili miejscowi przywódcy muzułmańscy.

- Co najmniej 17 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych we wtorek w trzech eksplozjach bomb w Bagdadzie i okolicach, w tym w ataku zamachowca samobójcy w pobliżu bazy wojskowej - poinformowała iracka policja i pracownicy szpitali.

Ponad 30 osób zginęło w poniedziałek wieczorem w miejscowości Salmija, w centrum Syrii, w zamachu dokonanym za pomocą samochodu-pułapki - poinformowało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.