Terroryzm

Terroryzm

O zorganizowanie poniedziałkowego zamachu bombowego w Wołgogradzie, na południu Rosji, podejrzewany jest pochodzący z regionu moskiewskiego ekstremista islamski Dmitrij Sokołow - informują media w Rosji, powołując się na źródła w organach ścigania. Władimir Putin ostrzegł, przed "wrogimi siłami", które wykorzystując religię chcą osłabić Rosję.

Brytyjska policja ostrzegła znanych przedstawicieli tamtejszej społeczności muzułmańskiej, że mogą być w niebezpieczeństwie. Powód? Zostali wymienieni jako wrogowie na nagraniu zamieszczonym w internecie przez radykalne ugrupowanie Al-Szabab.

Siły zbrojne USA przeprowadziły operacje militarne w Somalii i Libii. Jedna z nich miała związek z atakiem terrorystycznym w Kenii, celem drugiej było pojmanie wyższego dowódcy Al-Kaidy, Anasa al-Libiego. - USA nigdy nie zaprzestaną wysiłków, aby odpowiedzialni za akty terroru zapłacili za swe czyny - zadeklarował szef dyplomacji USA.

Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQIM) wyznaczyła Algierczyka Saida Abu Mughatila na następcę dotychczasowego przywódcy organizacji Abu Zeida. Poprzedni przywódca AQIM zginął w Mali w walkach z wojskami francuskimi.

Zamach w Nairobi był planowany przez ponad rok przez spiskowców, którzy wynajmowali sklep w centrum handlowym Westgate - podały cytowane przez CNN kenijskie władze. MSW podało również, że w areszcie przetrzymywanych jest ośmiu podejrzanych o uczestnictwo w zamachu, trzech podejrzanych zostało zwolnionych. W ataku terrorystów zginęły co najmniej 72 osoby, a kilkaset zostało rannych.

Kenijskie służby przeszukują gruzy centrum handlowego w Nairobi, zaatakowanego w sobotę przez somalijskich terrorystów. Ci ostatni twierdzą, że władze kenijskie "są odpowiedzialne za śmierć 137 zakładników". Do tej pory władze mówiły o blisko 70 ofiarach ataku terrorystów, zastrzegając, że liczba ta może wzrosnąć.

Chociaż organizacja terrorystyczna Al-Szabab temu zaprzecza, światowe media spekulują, że wśród terrorystów, którzy dokonali ataku na centrum handlowe w Nairobi, była, jak się uważa, Brytyjka. Być może to Samantha Lewthwaite - "Biała Wdowa" po zamachowcy samobójcy z londyńskiego metra z lipca 2005 roku. Co o niej wiadomo?

Organizacja terrorystyczna Al-Szabab "kategorycznie zaprzeczyła", by w ataku na centrum handlowym w Nairobi brała udział jakakolwiek kobieta. Brytyjska prasa przytacza jednak zeznania jednej z pracownic centrum Westgate, która wspomina "bladoskórą" napastniczkę, która do niej strzelała, co podsyca spekulacje, że w ataku brała udział słynna Biała Wdowa" z Wielkiej Brytanii.