Terroryzm

Terroryzm

Porwali żołnierzy ONZ. Żądają skreślenia z listy organizacji terrorystycznych

Islamscy bojownicy z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra, którzy w ubiegłym tygodniu porwali na syryjskich Wzgórzach Golan ponad 40 żołnierzy wojskowej misji obserwacyjnej ONZ z Fidżi, ogłosili, że zwolnią przetrzymywanych, jeśli ich ugrupowanie zostanie skreślone z listy organizacji terrorystycznych. Bojownicy domagają się też wypłacenia odszkodowań rodzinom zabitych bojowników.

"Po stronie dżihadystów mogą też walczyć Polacy"

- Należy szacować, że po stronie dżihadystów walczy nawet kilka tysięcy obywateli brytyjskich, francuskich i z innych krajów Europy Zachodniej. Mogą się tam również znaleźć Polacy - mówił w TVN24 Biznes i Świat Adam Rapacki, były wiceminister spraw wewnętrznych.

Izrael nie może zniszczyć Hamasu, bo "jego miejsce zastąpi coś gorszego"

Izrael nie może zniszczyć Hamasu, bo jeżeli to zrobi, jego struktury w Strefie Gazy zastąpią wkrótce islamiści z o wiele bardziej radykalnych ugrupowań podobnych do Państwa Islamskiego, które kontroluje dużą część Iraku - stwierdził jeden z najważniejszych ludzi w Pentagonie, gen. Michael Flynn, szef Agencji Wywiadu Wojskowego (DIA) w Pentagonie.

Norwegia w stanie gotowości. Zamachowcy mieli ruszyć z Syrii

- Islamistyczni bojownicy, którzy planują zamachy na Zachodzie, opuścili już Syrię i najpewniej są w drodze do Norwegii - poinformowała norweska policja. Drugi dzień z rzędu na norweskich lotniskach i dworcach kolejowych rozmieszczono dodatkowe siły.

Francja chce zatrzymać w kraju potencjalnych dżihadystów

Francja planuje wprowadzenie zakazu wyjazdu z kraju swoim obywatelom podejrzanym o związki z dżihadystami i radykalnymi ugrupowaniami islamskimi. Nowa ustawa, której projekt przedstawiono w środę, ma na celu wzmocnienie ustawodawstwa antyterrorystycznego.

Smartfony Apple i Samsunga, laptopy i buty. Zaostrzone kontrole na lotniskach

Zaostrzone kontrole pasażerów samolotów lecących do USA to efekt informacji wywiadu USA, według których radykałowie pod sztandarami Al-Kaidy z Jemenu i Syrii połączyli siły w dziedzinie konstruowania bomb. Jest groźba, iż stworzyli nowe, znacznie trudniejsze do wykrycia ładunki. Jak przestrzegają Brytyjczycy, wzmocnione kontrole staną się normą.

"Prawa ręka Osamy". Radykał oczyszczony z zarzutu terroryzmu

Jordański sąd oczyścił w czwartek islamskiego duchownego Abu Katadę z zarzutu działalności terrorystycznej, która doprowadziła w 1998 roku do próby zamachu na amerykańską szkołę w Ammanie. Radykał pozostanie w więzieniu w związku z oskarżeniem w innej sprawie.

Niesiona sukcesami ISIL przyciąga innych radykałów. Wolą ją od Al-Kaidy

Dżihadyści z organizacji Al-Nusra, dotychczasowego oficjalnego "przedstawiciela" Al-Kaidy w syryjskiej wojnie domowej, zadeklarowali lojalność ISIL, czyli organizacji skutecznie gromiącej właśnie irackie wojsko. Ironią losu jest to, że ta druga organizacja jest oficjalnie "wyklęta" przez Al-Kaidę.

Dwaj włoscy księża i kanadyjska zakonnica uwolnieni w Kamerunie

Dwaj włoscy księża i kanadyjska zakonnica, porwani na początku kwietnia przez bojowników islamistycznego Boko Haram na północy Kamerunu, zostali uwolnieni - poinformował minister łączności Kamerunu Bakary Issa Tchiroma. Informację tę potwierdził także Watykan.

Hiszpania: aresztowano sześć osób podejrzanych o terroryzm

Hiszpańska policja aresztowała sześciu mężczyzn pod zarzutem rekrutowania i wysłania 26 radykalnych islamskich bojowników dla ugrupowań terrorystycznych w Syrii, Libii i Mali. Rozbita grupa mogła stanowić "poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego".

Boko Haram znów zaatakowało. Dziesiątki ofiar

Islamiści z ugrupowania Boko Haram dokonali dwóch ataków na północnym wschodzie kraju, zabijając co najmniej 54 osoby - podała AP. Reuters pisze o 25 zabitych w ataku Boko Haram na bazę nigeryjskiej armii i posterunek policji w Buni Yadi.