Terroryzm

Terroryzm

"Wysyłam moje myśli i modlitwy do Bostonu, moje serce jest z wami wszystkimi" - napisała na Twitterze Britney Spears. Amerykańskie gwiazdy solidaryzują się z rannymi, którzy ucierpieli z powodu eksplozji dwóch ładunków w Bostonie. Trzy osoby zginęły, a co najmniej 141 zostało rannych.

Około 40 więźniów z Guantanamo od kilku miesięcy próbuje prowadzić strajk głodowy. Strażnicy karmią ich jednak przymusowo. - Nigdy nie doświadczyłem takiego bólu, nie życzę nikomu takiego traktowania - stwierdził na łamach dziennika "New York Times" jeden z osadzonych, Samir Naji al Hasan Moqbel.

Strażnicy starli się w sobotę z osadzonymi w więzieniu w amerykańskiej bazie Guantanamo. Do przepychanek doszło, gdy strażnicy próbowali przenieść do pojedynczych cel więźniów, którzy prowadzą protest głodowy.

Walczące w Syrii ugrupowanie dżihadystyczne o nazwie Front al-Nusra przyrzekło lojalność głównemu szefowi Al-Kaidy Ajmanowi al-Zawahiriemu - wynika z nagrania audio, umieszczonego w środę na powiązanych z islamistami stronach internetowych.

Tylko czekają na moment, w którym będą mogli zaatakować. Pomścić braci albo zawalczyć o swoją ojczyznę. Oto wstrząsająca relacja reportera CNN, który dotarł do obozu pakistańskich talibów. Szkolą się, by być gotowymi gdy nadejdzie czas, czyli gdy Afganistan opuszczą już wojska koalicji.

Sulejman Abu Gheith, zięć Osamy bin Ladena, stanie dziś przed nowojorskim sądem. Oskarżony jest o udział w planowaniu ataków na wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku z 11 września 2001 r. i o spisek mający na celu zamordowanie obywateli USA.

Co najmniej 53 Afgańczyków, w tym 34 cywilów i 10 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, zginęło w środę w ataku talibów na sąd w mieście Farah w zachodnim Afganistanie - poinformował zastępca rzecznika afgańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Nadżib Danisz.

Chaled Meszal w poniedziałek ponownie został przywódcą radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas. To polityczny weteran, postrzegany jako kluczowa postać w pojednaniu z umiarkowanym Fatahem. Jego wybór kończy rok tajnych, wewnętrznych głosowań.

Więziony w Guantanamo Abu Zubajda za pośrednictwem międzynarodowej organizacji praw człowieka Interights pozwał Polskę przed Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu pod zarzutem nieprzeprowadzenia należytego śledztwa w jego sprawie.

Al-Kaida w Afryce Północnej wyznaczyła następcę zabitego Abdelhamida Abu Zeida. Nowym dowódcą regionalnym tego odłamu organizacji terrorystycznej został 34-letni Algierczyk Dżamel Okasza - poinformowała w niedzielę algierska telewizja Ennahar.

W walkach z wojskami francuskimi w Mali zginął w lutym jeden z najgroźniejszych dowódców północnoafrykańskiego odłamu Al-Kaidy, Abdelhamid Abu Zeid - potwierdził w sobotę Pałac Elizejski, uznając to za "znaczący krok w walce z terroryzmem w regionie Sahelu".

Al-Kaida oznajmiła, iż ścięła francuskiego zakładnika. Ma to być odwet za interwencję Francji w Mali. O egzekucji poinformowała mauretańska agencja prasowa ANI, powołując się na rzecznika terrorystów. Paryż nie potwierdza informacji.

Dwa ładunki wybuchowe eksplodowały we wtorek wieczorem w Ankarze. Wybuchy nastąpiły przed gmachem ministerstwa sprawiedliwości i siedzibą rządzącej w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Dziesięć osób zginęło, a szesnaście zostało rannych w niedzielę w Basrze na południu Iraku wskutek eksplozji samochodu wyładowanego materiałami wybuchowymi - poinformowała agencja AFP, powołując się na lokalne władze.

Trzej obywatele brytyjscy przyznali w piątek przed londyńskim sądem, że w Pakistanie przygotowywali się do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych w Wielkiej Brytanii. Wyrok zapadnie w kwietniu. Wszyscy trzej zostali aresztowani w lipcu ub. roku we wschodnim Londynie na krótko przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich.