Terroryzm

Terroryzm

FBI zatrzymało związanego z Al-Kaidą mężczyznę, który planował zamach terrorystyczny w Cleveland w stanie Ohio. Do ataku miało dojść w najbliższą środę, gdy w USA obchodzony będzie Dzień Niepodległości. Mężczyzna usłyszał zarzut wspierania organizacji terrorystycznej.

Marokańczyk, który w sierpniu 2017 roku na rynku w Turku, w południowo-zachodniej Finlandii, zaatakował nożem przechodniów, zabijając dwie osoby i raniąc osiem, został skazany w piątek na dożywocie. Sąd uznał, że Abderrahman Bouanane przeprowadził atak o podłożu terrorystycznym.

Rada Ulemów Afganistanu, czyli najwyższa władza religijna kraju, wydała w poniedziałek fatwę zakazującą ataków samobójczych. Według muzułmańskich uczonych w zakresie prawa i teologii jest ona sprzeczna z prawem islamskim, szariatem. Wychodząc z zebrania, zostali jednak zaatakowani przez zamachowca samobójcę. Zginęło wiele osób.

Piętnaście osób zostało rannych w czwartek wieczorem czasu lokalnego w eksplozji, do której doszło w indyjskiej restauracji w mieście Mississauga w prowincji Ontario na południu Kanady - poinformowała policja. Trzy osoby są w stanie krytycznym. Policja opublikowała zdjęcia dwóch zakapturzonych podejrzanych, poszukiwanych w tej sprawie mężczyzn, którzy - jak sądzą - wysadzili w lokalu ładunek.

W prowincji Kirkuk w Iraku w czwartek późnym wieczorem grupa terrorystów samobójców usiłowała dokonać ataków przy użyciu pasów szahida z materiałami wybuchowymi. Otoczonych przez żołnierzy siedmioro zamachowców wysadziło się w powietrze, ósmy uciekł, ale został namierzony i również się wysadził. Nikt - oprócz terrorystów - nie zginął.

Co najmniej osiem osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych w piątek wieczorem w trzech eksplozjach na trybunach stadionu piłkarskiego w Dżalalabadzie we wschodnim Afganistanie - poinformowały lokalne władze. To drugi w ostatnich pięciu dniach krwawy atak w tym mieście.

Sąd w Prisztinie, stolicy Kosowa, skazał ośmiu mężczyzn za planowanie zamachów terrorystycznych na izraelską drużynę piłki nożnej i jej kibiców w trakcie meczu Albania - Izrael w 2016 roku.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy ocenił w piątek, w dniu oficjalnego zakończenia działalności przez ETA, że dzięki nieprzejednanej postawie Madrytu baskijska organizacja terrorystyczna nie osiągnęła swych celów. - Członkowie ETA nie pozostaną bezkarni - zapewnił.