Terroryzm

Terroryzm

ETA, czyli organizacja terrorystyczna Kraj Basków i Wolność, opublikowała komunikat z wyrazami "prawdziwego ubolewania". Organizacja, która zapowiedziała na 5 maja samorozwiązanie, przyznała, że wśród ponad 850 jej ofiar były również osoby niemające nic wspólnego z dyktaturą generała Franco.

W 2017 roku z Francji wydalono 20 zradykalizowanych cudzoziemców przebywających na terenie kraju nielegalnie - oświadczył francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb, podkreślając, że "nigdy wcześniej nie osiągnięto takiej liczby".

26-letni mężczyzna, który prawdopodobnie działał sam, odpowiada za trzy oddzielne ataki, do jakich doszło w piątek w Carcassonne i Trebes we Francji: atak na żandarmów, brutalną kradzież samochodu i wzięcie zakładników w supermarkecie. MSW tego kraju potwierdziło śmierć czterech osób, w tym napastnika, ale bilans ofiar może wzrosnąć. Zamachowiec został zastrzelony przez policję.

Co najmniej 26 osób zginęło, a 18 zostało rannych w środę w ataku samobójczym w stolicy Afganistanu, Kabulu - poinformował rzecznik MSW tego kraju. Do ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie (IS).

Co najmniej siedem osób zginęło w piątek w zamachu samobójczym w Kabulu. Wśród ofiar śmiertelnych jest policjant - poinformował resort spraw wewnętrznych Afganistanu. Około dziesięciu osób odniosło obrażenia.

Zatrzymany we wtorek we Francji mężczyzna podejrzany o związki z Drissem Oukabirem, domniemanym członkiem komórki odpowiedzialnej za zamachy dżihadystyczne w Barcelonie i Cambrils w 2017 roku, został aresztowany w Paryżu - podały w piątek źródła wymiaru sprawiedliwości.

We Włoszech występuje realne zagrożenie terroryzmem ze strony dżihadystów - podkreślono w opublikowanym we wtorek raporcie włoskich służb specjalnych. Zwróciły one uwagę, że kraj jest obiektem wrogiej działalności propagandowej tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Dwie osoby zginęły, a 75 zostało rannych w następstwie podwójnego zamachu w meczecie w Bengazi na wschodzie Libii - informują lokalne władze. Podały, że do eksplozji doszło podczas piątkowych modłów w niewielkim meczecie w ruchliwej dzielnicy.