Syria

Syria

Putin chce wysłać Miedwiediewa do USA

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zaproponował we wtorek wysłanie premiera Dmitrija Miedwiediewa do Waszyngtonu na rozmowy polityczne ze stroną amerykańską na temat uregulowania konfliktu w Syrii.

Al-Nusra daje miliony za głowę Asada

Szef Frontu Al-Nusra - syryjskiego odgałęzienia Al-Kaidy - Mohamad al-Golani wyznaczył nagrodę 3 mln euro za zabicie prezydenta Syrii Baszara el-Asada oraz 2 mln euro za przywódcę libańskiego Hezbollahu szejka Hasana Nasrallaha - podała we wtorek agencja AFP.

Ambasada Rosji ostrzelana. Ławrow: to akt terroryzmu

Ambasada Rosji w Damaszku została rano ostrzelana dwoma pociskami moździerzowymi w chwili, gdy zaczynała się manifestacja poparcia dla tego kraju za interwencję w Syrii - poinformowała agencja AFP, powołując się na swego fotoreportera. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow nazwał ostrzelanie ambasady aktem terroryzmu.

Kurdowie zapowiadają ofensywę na stolicę Państwa Islamskiego

W ciągu kilku tygodni rozpoczniemy ofensywę skierowaną na główną bazę bojowników Państwa Islamskiego w Rakce, poinformował głównodowodzący sił kurdyjskich wchodzących w skład syryjskiej opozycji. Operacja prawdopodobnie będzie miała wsparcie amerykańskiego lotnictwa.

"Pełzający Afganistan z elementami Libii i Somalii"

Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura poinformował, że tego samego dnia uda się na rozmowy do Moskwy, a potem do Waszyngtonu. Wszczęcie dialogu między władzą i opozycją w Syrii stało się jeszcze pilniejszą kwestią - podkreślił.

Policzyli, ile kosztuje Rosjan wojna w Syrii

Operacja wojskowa rosyjskiego lotnictwa w Syrii pochłonie co najmniej 1 mld euro rocznie, jeśli obecna skala zaangażowania pozostanie bez zmian - podaje tygodnik "Kommiersant-Diengi", powołując się na Ministerstwo Obrony. W operacji uczestniczy 50 samolotów.

Spór w UE o rolę Asada w Syrii. "Były różne głosy"

Trwały pokój w Syrii jest niemożliwy pod obecnym kierownictwem tego kraju - oceniła Unia Euroejska. Z drugiej strony, Unia przyznała jednak, że prezydent Baszar al-Asad może odgrywać rolę w doprowadzeniu do rozmów pokojowych. O takiej roli prezydenta Syrii mówiła wczesniej kanclerz Niemiec, choć sprzeciwiały się temu Londyn i Paryż.

Rosja "wydłuża wojnę w Syrii". Reżim Asada odnosi zwycięstwo po zaciekłych walkach

Szef NATO Jens Stoltenberg oskarżył w poniedziałek Rosję o to, że przyczynia się do wydłużenia konfliktu w Syrii, udzielając poparcia prezydentowi tego kraju Baszarowi el-Asadowi. Wezwał Moskwę, by przyłączyła się do walki z bojownikami z Państwa Islamskiego. Tymczasem grupy prorządowe, w tym siły libańskiego Hezbollahu, zajęły w poniedziałek południową część miejscowości Kafr Nabuda.

Kulisy wizyty w Rosji. Wytknęli Putinowi błędy

Rosyjska interwencja w wojnę w Syrii będzie miała "niebezpieczne konsekwencje" - tak przedstawiciele Arabii Saudyjskiej mieli powiedzieć Władimirowi Putinowi oraz szefowi rosyjskiej dyplomacji Siergiejowi Ławrowowi. Zdaniem Rijadu, wspierany przez Moskwę prezydent Syrii Baszar al-Asad powinien ustąpić.

Francuskie lotnictwo zabija dżihadystów z Francji

Walczący w Syrii dżihadyści z Francji zginęli najprawdopodobniej w atakach francuskich sił powietrznych - poinformowało w poniedziałek rano źródło rządowe w Paryżu, cytowane przez agencję Reutera.

Rosyjskie śmigłowce, syryjskie czołgi. Rebelianci pokazują film z ataku

Syryjskie siły rządowe, wspierane z powietrza przez rosyjskie lotnictwo kontynuują ofensywę na zachodzie kraju w celu m.in. przejęcia kontroli nad główną autostradą łączącą cztery duże miasta - podało w niedzielę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. W sieci pojawiło się nagranie, na którym - jak twierdzą rebelianci - widać rosyjskie śmigłowce atakujące w prowincji Hama.

Złudna potęga nalotów. Bomby nie załatwią sprawy

Jak pokazuje sytuacja na Bliskim Wschodzie, coraz więcej państw traktuje uderzenia z powietrza jako przydatne narzędzie polityki zagranicznej. Bomby zrzucają samoloty mocarstw Zachodu, Rosji i państw arabskich. Nalotami nie da się jednak wygrać wojen i rozwiązać konfliktów. Mają mocno ograniczoną przydatność.

"Podstawowy sprzęt" zamiast szkoleń. Porażka programu Pentagonu

Stany Zjednoczone zdecydowały o wstrzymaniu wartego 500 milionów dolarów programu szkolenia syryjskich bojowników walczący z Państwem Islamskim - oświadczył Pentagon, potwierdzając wcześniejsze doniesienia dziennika "New York Times". USA nadal będą jednak dostarczać broń i sprzęt wojskowy zweryfikowanym grupom rebeliantów.