Syria

Syria

NATO zapewnia, że będzie bronić Turcji. "Gotowość do rozmieszczenia sił"

Szef NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że Sojusz stoi w obliczu "konfliktu, niestabilności i braku bezpieczeństwa" z wielu rożnych kierunków, włączając "niepokojącą eskalację rosyjskiej działalności wojskowej" w Syrii. Zapewnił, że NATO "jest gotowe i zdolne do obrony wszystkich swoich sojuszników, w tym Turcji, przed wszelkimi zagrożeniami".

"Od lat łudzimy się naiwnie, że Rosja w pewnym momencie się zadowoli"

- Rosjanie na pewno będą chcieli połączyć swoje zaangażowanie w Syrii z kwestią ukraińską - ocenił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Witold Waszczykowski. Były wiceszef MSZ stwierdził, że decyzja o izolowaniu Rosji lub współdziałaniu z nią w sprawie Syrii to dylemat. - Musimy ją wciągać, mając nadzieję, że czymś się zadowoli - stwierdził. Dodał jednak, że od lat tak się nie dzieje i "okazuje się, iż Rosja ciągle żąda więcej".

Rosja proponuje nieprawdopodobny sojusz

Rosja jest gotowa działać na rzecz nawiązania kontaktów między siłami zbrojnymi Syrii a opozycyjną Wolną Armią Syryjską w celu połączenia wysiłków w walce z Państwem Islamskim i innymi terrorystami - powiedziała rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Turcy znów zirytowani. Tym razem systemami rakietowymi

Rozlokowane w Syrii systemy rakietowe zakłóciły lot patrolowy tureckich samolotów wojskowych - poinformowała armia Turcji. Do incydentu doszło we wtorek, gdy osiem samolotów F-16 wykonywało lot wzdłuż granicy turecko-syryjskiej.

Rosjanie bardzo by chcieli "współpracować". Tylko nikt nie chce

Moskwa, krytykowana przez Zachód za rozpoczęcie nalotów w Syrii, zaproponowała współpracę wojskową. Propozycja spotkała się jednak z odrzuceniem przez Amerykanów i umiarkowanych syryjskich rebeliantów, pojawiły się również podejrzenia o manipulowanie przez Rosjan słowami Francois Hollande’a.

Rosja ostrzelała Syrię rakietami z okrętów na Morzu Kaspijskim

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oznajmił, że Rosja wykorzystuje okręty wojenne Flotylli Kaspijskiej do ataków na pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. Okręty wojenne przypuściły 26 ataków rakietowych na cele IS - poinformował Szojgu podczas spotkania z prezydentem Władimirem Putinem.

Irański generał w Moskwie, strach na Kremlu. Kulisy wspólnej operacji w Syrii

W czasie lipcowej wizyty w Moskwie jeden z najważniejszych irańskich generałów rozwinął przed gospodarzami mapę Syrii i pokazał, jak porażki Baszara el-Asada można, z pomocą Rosjan, zamienić w jego zwycięstwo - pisze agencja Reutera, która dotarła do informacji o genezie obecnej operacji wojskowej Rosji w Syrii. Agencja dodaje, że o wspólnej misji wojskowej Iranu i Rosji na poufnym zebraniu zdecydowali "kilka miesięcy temu" Siergiej Ławrow i ajatollah Ali Chamenei.

Rosjanie znów bombardują, ale nie IS. Ruszyło też natarcie lądowe

Rosyjskie myśliwce od środowego poranka prowadzą intensywne bombardowania w północno-zachodniej Syrii. Atakują cele w miejscach, w których nie walczy Państwo Islamskie - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Organizacja dodaje, że bombardowaniom towarzyszy lądowa ofensywa sił reżimu Asada.

Tak blisko jeszcze nie byli. Rosjanie na radarze F-16

W syryjskiej przestrzeni powietrznej doszło do najbliższego do tej pory spotkania Rosjan i Amerykanów. Pilot F-16 po raz pierwszy od rozpoczęcia operacji na Bliskim Wschodzie zobaczył rosyjski samolot na swoich instrumentach pokładowych - donosi NBC News.