Syria

Syria

Rosjanie pojawili się w nowej bazie. Są coraz bliżej starożytnej Palmiry

Rosjanie rozbudowują drugą bazę lotniczą w Syrii - podaje syryjska opozycja oraz kilka zachodnich gazet, powołując się na nieoficjalne informacje. Lotnisko, na którym zaobserwowano Rosjan, mieści się pod miejscowością Szajrat w centralnej części kraju. To najbliższa starożytnemu miastu Palmira duża baza, która jest dostępna dla rosyjskiego wojska. Być może w oparciu o nią Rosjanie będą chcieli przeprowadzić bardzo korzystną propagandową ofensywę, która "wyzwoli" skarby starożytności z rąk fanatyków.

Bundeswehra: mamy wystarczająco dużo samolotów do walki z IS

Inspektor generalny Bundeswehry, generał Volker Wieker zapewnił w czwartek, że niemieckie lotnictwo dysponuje wystarczającą liczbą samolotów, aby wykonać wszystkie zadania w związku z udziałem Niemiec w operacji wojskowej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS).

Burza braw za islamskich "faszystów". Brytyjski parlament za nalotami w Syrii

Brytyjska Izba Gmin wyraziła w środę wieczorem zgodę na rozszerzenie działań zbrojnych przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii. Wniosek został przyjęty po ponad dziesięciogodzinnej debacie, w której głos zabrało ponad 100 posłów, w tym m.in. brytyjski premier David Cameron, lider opozycji Jeremy Corbyn i minister spraw zagranicznych Philip Hammond.

Cameron jest zdeterminowany. Izba Gmin decyduje o nalotach na Syrię

W Izbie Gmin toczy się debata ws. rządowego wniosku o zezwolenie brytyjskiemu lotnictwu na rozszerzenie ataków o cele tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. O głos w dyskusji poprosiło 157 deputowanych, głosowanie zaplanowane jest na późny wieczór. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Rosja: prezydent Turcji i jego rodzina handlują ropą z dżihadystami

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w środę, że ma dowody na to, iż Turcja jest głównym odbiorcą ropy naftowej z terenów opanowanych przez tzw. Państwo Islamskie, a prezydent Recep Tayyip Erdogan i jego rodzina uczestniczą w nielegalnym handlu tym surowcem. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

USA i Turcja wzywają NATO do ataków na IS

USA zwróciły się do sojuszników z NATO, by zintensyfikowali ataki na Państwo Islamskie w Iraku i Syrii - poinformował w środę sekretarz stanu USA John Kerry na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.

"Pięć wielkich mitów o interwencji Rosji w Syrii". Jak Putin manipuluje światową opinią

Władimir Putin stworzył fałszywą narrację o tzw. Państwie Islamskim (IS), aby ukryć prawdziwe cele kryjące się za rosyjską interwencją w Syrii. Używając tej narracji, prezydent Rosji manipuluje dziś społecznością międzynarodową - pisze Hugo Spaulding z Institute For The Study Of War, think-tanku specjalizującego się w analizach wojny w Syrii i Iraku. Spaulding wymienia pięć wielkich mitów na temat rosyjskiej operacji w Syrii.

Syryjski dyktator straszy: wśród uchodźców są terroryści

Wśród syryjskich uchodźców zmierzających do Europy są terroryści - powiedział prezydent Syrii Baszar el-Asad w wywiadzie dla czeskiej telewizji, który stara się siać wśród Europejczyków strach przed imigrantami uciekającymi przed prowadzoną przez niego brutalną wojną domową.

Gorąca linia Moskwa-Waszyngton. Rozmowy o dżihadystach

Szef sztabu generalnego Rosji Walerij Gierasimow i przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford odbyli w poniedziałek rozmowę telefoniczną, w której omówili działania zbrojne skierowane przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS).

"Ósmy brat" z Paryża może być już w Syrii

Francuskie służby wywiadowcze uważają, że Salah Abdeslam, poszukiwany w związku z atakami terrorystycznymi w Paryżu 13 listopada, zbiegł do Syrii - poinformowała w poniedziałek CNN, powołując się na źródła zbliżone do śledztwa i sił antyterrorystycznych.

Gallup: niemal połowa Syryjczyków chciałaby opuścić kraj, gdyby mogła

Ponad cztery miliony Syryjczyków uciekły z kraju od 2011 roku, gdy rozpoczęła się wojna domowa. Kolejne miliony musiały opuścić swoje domy, choć nie udało im się wyjechać z Syrii. Po niemal pięciu latach wojny 46 proc. Syryjczyków chce wyjechać z kraju przy pierwszej nadarzającej się okazji - wynika z badania opinii, sporządzonego przez Insytut Gallupa. Co najmniej 43 proc. Syryjczyków zakłada, że w ciągu 12 miesięcy opuści miejsce, w którym obecnie przebywa.