Syria

Syria

Turcy spodziewają się nowej fali uchodźców po atakach Rosjan

Turcja jest zaniepokojona możliwością napływu nowej fali uchodźców z Syrii po rosyjskich atakach lotniczych — oświadczył w piątek rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych, Tanju Bilgic. Według oficjalnych danych Turcja przyjęła już 2,2 mln migrantów z Syrii.

Jak nie dać się ograć Rosji w Syrii. Cztery zalecenia dla USA

USA muszą wreszcie zrozumieć, że rosyjska interwencja w Syrii ma na celu jedynie umocnienie wpływów Moskwy na Bliskim Wschodzie, a następnie podjąć odpowiednie kroki, by móc się Moskwie przeciwstawić - piszą Condoleezza Rice i Robert Gates w "Washington Post". Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Francuzi przeprowadzili drugi nalot na to samo miejsce w Syrii

W nocy z czwartku na piątek Francja przeprowadziła swój drugi nalot wymierzony w dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) w Syrii - poinformował minister obrony Jean-Yves Le Drian. Ocenił też, że celem 80-90 proc. rosyjskich uderzeń w Syrii nie jest IS.

Rosjanie i Syryjczycy zrzucają bomby na cywilów. Nagrania z Chan Szaichun

Agencja Reutera weszła w posiadanie nagrań z Syrii, na których widać efekty bombardowania dokonanego prawdopodobnie przez rosyjskie lotnictwo oraz bombardowanie syryjskich sił powietrznych. Na tym drugim filmie z helikoptera spadają na dzielnicę mieszkalną bomby. Do ataków doszło 8 października, w dniu, w którym siły Baszara el-Asada rozszerzyły ofensywę na północnym wschodzie kraju.

Rosyjskie bomby w Syrii spadły na "trzy placówki medyczne"

Pozarządowa organizacja Physicians for Human Rights zajmująca się ratowaniem ofiar konfliktów zbrojnych twierdzi, że rosyjskie bomby w czasie kilku rosyjskich nalotów w Syrii spadły na "trzy placówki medyczne". Jeżeli okaże się to prawdą, Rosji grozi oskarżenie o popełnienie zbrodni wojennych - komentuje sprawę brytyjski "Independent" opisujący sprawę.

Kolejny blamaż amerykańskiego wywiadu. "Biały Dom zaskoczony agresywnością Rosji"

- Wysocy rangą kongresmeni rozpoczęli badanie ewentualnych niedociągnięć wywiadu w kontekście rosyjskiej interwencji w Syrii - twierdzi agencja Reutera, powołując się na swoje źródła. W Waszyngtonie ma panować niezadowolenie, że służby nie ostrzegły zawczasu, iż rosyjska akcja będzie miała taką skalę. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

"Wielki atak" w Syrii. Rosjanie chcą odepchnąć rebeliantów od wybrzeża

Syryjska armia razem ze sprzymierzonymi milicjami rozpoczęła ofensywę przeciwko rebeliantom na równinie Al-Ghab. Wojska Baszara el-Asada wspiera z powietrza rosyjskie lotnictwo - informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, a Damaszek potwierdza: rozpoczęliśmy wielki atak. Moskwa oświadczyła ze swojej strony, że w nocy ze środy na czwartek jej okręty z Morza Kaspijskiego przeprowadziły ponownie ataki rakietowe na cele Państwa Islamskiego w Syrii.

NATO zapewnia, że będzie bronić Turcji. "Gotowość do rozmieszczenia sił"

Szef NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że Sojusz stoi w obliczu "konfliktu, niestabilności i braku bezpieczeństwa" z wielu rożnych kierunków, włączając "niepokojącą eskalację rosyjskiej działalności wojskowej" w Syrii. Zapewnił, że NATO "jest gotowe i zdolne do obrony wszystkich swoich sojuszników, w tym Turcji, przed wszelkimi zagrożeniami".