Syria

Syria

"Pełzający Afganistan z elementami Libii i Somalii"

Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura poinformował, że tego samego dnia uda się na rozmowy do Moskwy, a potem do Waszyngtonu. Wszczęcie dialogu między władzą i opozycją w Syrii stało się jeszcze pilniejszą kwestią - podkreślił.

Policzyli, ile kosztuje Rosjan wojna w Syrii

Operacja wojskowa rosyjskiego lotnictwa w Syrii pochłonie co najmniej 1 mld euro rocznie, jeśli obecna skala zaangażowania pozostanie bez zmian - podaje tygodnik "Kommiersant-Diengi", powołując się na Ministerstwo Obrony. W operacji uczestniczy 50 samolotów.

Spór w UE o rolę Asada w Syrii. "Były różne głosy"

Trwały pokój w Syrii jest niemożliwy pod obecnym kierownictwem tego kraju - oceniła Unia Euroejska. Z drugiej strony, Unia przyznała jednak, że prezydent Baszar al-Asad może odgrywać rolę w doprowadzeniu do rozmów pokojowych. O takiej roli prezydenta Syrii mówiła wczesniej kanclerz Niemiec, choć sprzeciwiały się temu Londyn i Paryż.

Rosja "wydłuża wojnę w Syrii". Reżim Asada odnosi zwycięstwo po zaciekłych walkach

Szef NATO Jens Stoltenberg oskarżył w poniedziałek Rosję o to, że przyczynia się do wydłużenia konfliktu w Syrii, udzielając poparcia prezydentowi tego kraju Baszarowi el-Asadowi. Wezwał Moskwę, by przyłączyła się do walki z bojownikami z Państwa Islamskiego. Tymczasem grupy prorządowe, w tym siły libańskiego Hezbollahu, zajęły w poniedziałek południową część miejscowości Kafr Nabuda.

Kulisy wizyty w Rosji. Wytknęli Putinowi błędy

Rosyjska interwencja w wojnę w Syrii będzie miała "niebezpieczne konsekwencje" - tak przedstawiciele Arabii Saudyjskiej mieli powiedzieć Władimirowi Putinowi oraz szefowi rosyjskiej dyplomacji Siergiejowi Ławrowowi. Zdaniem Rijadu, wspierany przez Moskwę prezydent Syrii Baszar al-Asad powinien ustąpić.

Francuskie lotnictwo zabija dżihadystów z Francji

Walczący w Syrii dżihadyści z Francji zginęli najprawdopodobniej w atakach francuskich sił powietrznych - poinformowało w poniedziałek rano źródło rządowe w Paryżu, cytowane przez agencję Reutera.

Rosyjskie śmigłowce, syryjskie czołgi. Rebelianci pokazują film z ataku

Syryjskie siły rządowe, wspierane z powietrza przez rosyjskie lotnictwo kontynuują ofensywę na zachodzie kraju w celu m.in. przejęcia kontroli nad główną autostradą łączącą cztery duże miasta - podało w niedzielę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. W sieci pojawiło się nagranie, na którym - jak twierdzą rebelianci - widać rosyjskie śmigłowce atakujące w prowincji Hama.

Złudna potęga nalotów. Bomby nie załatwią sprawy

Jak pokazuje sytuacja na Bliskim Wschodzie, coraz więcej państw traktuje uderzenia z powietrza jako przydatne narzędzie polityki zagranicznej. Bomby zrzucają samoloty mocarstw Zachodu, Rosji i państw arabskich. Nalotami nie da się jednak wygrać wojen i rozwiązać konfliktów. Mają mocno ograniczoną przydatność.

"Podstawowy sprzęt" zamiast szkoleń. Porażka programu Pentagonu

Stany Zjednoczone zdecydowały o wstrzymaniu wartego 500 milionów dolarów programu szkolenia syryjskich bojowników walczący z Państwem Islamskim - oświadczył Pentagon, potwierdzając wcześniejsze doniesienia dziennika "New York Times". USA nadal będą jednak dostarczać broń i sprzęt wojskowy zweryfikowanym grupom rebeliantów.

Turcy spodziewają się nowej fali uchodźców po atakach Rosjan

Turcja jest zaniepokojona możliwością napływu nowej fali uchodźców z Syrii po rosyjskich atakach lotniczych — oświadczył w piątek rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych, Tanju Bilgic. Według oficjalnych danych Turcja przyjęła już 2,2 mln migrantów z Syrii.

Jak nie dać się ograć Rosji w Syrii. Cztery zalecenia dla USA

USA muszą wreszcie zrozumieć, że rosyjska interwencja w Syrii ma na celu jedynie umocnienie wpływów Moskwy na Bliskim Wschodzie, a następnie podjąć odpowiednie kroki, by móc się Moskwie przeciwstawić - piszą Condoleezza Rice i Robert Gates w "Washington Post". Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Francuzi przeprowadzili drugi nalot na to samo miejsce w Syrii

W nocy z czwartku na piątek Francja przeprowadziła swój drugi nalot wymierzony w dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) w Syrii - poinformował minister obrony Jean-Yves Le Drian. Ocenił też, że celem 80-90 proc. rosyjskich uderzeń w Syrii nie jest IS.

Rosjanie i Syryjczycy zrzucają bomby na cywilów. Nagrania z Chan Szaichun

Agencja Reutera weszła w posiadanie nagrań z Syrii, na których widać efekty bombardowania dokonanego prawdopodobnie przez rosyjskie lotnictwo oraz bombardowanie syryjskich sił powietrznych. Na tym drugim filmie z helikoptera spadają na dzielnicę mieszkalną bomby. Do ataków doszło 8 października, w dniu, w którym siły Baszara el-Asada rozszerzyły ofensywę na północnym wschodzie kraju.