Syria

Syria

"Wiele wskazuje na to, że z Syrii ruszyła nowa fala uchodźców"

Istnieją realne przesłanki, by stwierdzić, że z Syrii wyruszyła nowa fala uchodźców - powiedział w czwartek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, oceniając sytuację u południowego sąsiada. Prezydent uważa, że jest to wina Rosjan i sił Baszara el-Asada, które rozpoczęły w ub. tygodniu ofensywę lądową.

Lekarze w Syrii alarmują: szpitale celami rosyjskich nalotów. Rosja: to kłamstwa

Od rozpoczęcia niespełna miesiąc temu ofensywy Rosji w Syrii co najmniej trzy szpitale zostały zbombardowane przez lotnictwo Federacji Rosyjskiej. We wtorek rosyjskie bomby spadły na szpital w prowincji Idlib, zabijając 13 osób - pisze w czwartek "The Guardian". Rosyjskie MSZ kilka godzin później uznało te informacje za "kłamstwa".

"Kommiersant" o wizycie Asada: Putin podbija stawkę

Rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii towarzyszy bezprecedensowa ofensywa dyplomatyczna - pisze w czwartek "Kommiersant", komentując wizytę w Moskwie syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Zdaniem gazety wizyta "podbija stawkę" w relacjach Rosji z Zachodem.

Ponad 80 proc. celów Rosjan nie należy do Państwa Islamskiego

Rosja nie atakuje dżihadystów, tylko wspiera ofensywę wojsk Asada - dowodzi agencja Reutera, powołując się na analizę danych rosyjskiego resortu obrony, z której wynika, że prawie 80 proc. deklarowanych przez Rosję celów nalotów w Syrii nie należy do tzw. Państwa Islamskiego.

Rosja chce rozmawiać o Syrii w kwartecie

Szefowie dyplomacji Rosji i USA: Siergiej Ławrow i John Kerry mają się spotkać w piątek w Wiedniu ze swymi odpowiednikami z Arabii Saudyjskiej i Turcji: Adilem ad-Dżubeirem i Feridunem Sinirlioglu, aby omówić sytuację w Syrii - oświadczyło rosyjskie MSZ.

Rosja: dżihadyści chcą połączyć siły przeciwko Asadowi

Dowódcy tzw. Państwa Islamskiego i syryjskiego odłamu Al-Kaidy rozmawiają o możliwości wspólnej walki przeciwko wojskom Baszara al-Asada - poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Moskwa konsekwentnie wspiera syryjski reżim, od kilku tygodni bombardując syryjskie ugrupowania rebelianckie.

Turcja nie zmienia zdania: Asad musi odejść

Premier Turcji Ahmet Davutoglu powiedział w środę, że transformacja w Syrii musi koniecznie wiązać się z ustąpieniem prezydenta Baszara el-Asada, który według Ankary stracił wraz ze swym rządem legitymację do dalszego kierowania krajem.

Kreml ujawnia: Asad był wczoraj w Moskwie

Prezydent Syrii Baszar el-Asad pojawił się we wtorek w stolicy Rosji. W czasie wizyty spotkał się z Władimirem Putinem - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Asad wyraził "ogromną wdzięczność" Putinowi. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Reuters: pierwsi zabici Rosjanie w Syrii. Moskwa: nie ma żadnych strat

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło we wtorek, że "nie ma żadnych strat wśród żołnierzy sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Syrii". To odpowiedź na informacje agencji Reutera, która podała, że w prowincji Latakia w Syrii zginęło co najmniej trzech Rosjan walczących u boku syryjskich sił rządowych.

Kurdowie "otworzą przedstawicielstwo w Moskwie"

Ugrupowanie syryjskich Kurdów Partia Unia Demokratyczna (PYD) chce otworzyć przedstawicielstwo w Rosji, co może wywołać ostrą reakcję Turcji i jeszcze bardziej zepsuć napięte stosunki między Moskwą a Ankarą - pisze rosyjski dziennik "Kommiersant".

Rosjanie bombardują w Syrii. "45 ofiar, w tym cywile"

Co najmniej 45 ludzi, w tym cywile i dowódca rebeliantów, zginęło w atakach rosyjskiego lotnictwa na kontrolowane przez opozycję obszary w prowincji Latakia, na północnym zachodzie Syrii - poinformowało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Rebelianci dostali amerykańską broń, ale reżim nie odpuszcza. 35 tys. ludzi zmuszonych do ucieczki

Rebelianci walczący z armią syryjską i jej sojusznikami w okolicach Aleppo oznajmili, że otrzymali od państw przeciwnych rządom prezydenta Baszara el-Asada nowe dostawy przeciwpancernych pocisków kierowanych (TOW) produkcji amerykańskiej. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) podało tymczasem, że 35 tys. ludzi zostało zmuszonych w ostatnich dniach do ucieczki z okolic syryjskiego miasta Aleppo, gdzie trwa ofensywa syryjskich wojsk reżimowych.

"Skarbiec zagłady" otwarty. Zobacz, co kryje

Wojna w Syrii to główny powód kryzysu imigracyjnego w Europie. Ale ten konflikt ma także mniej oczywisty skutek. Po raz pierwszy trzeba było otworzyć tak zwany "skarbiec zagłady". Specjalny bank, w którym przetrzymuje się zamrożone nasiona między innymi zbóż, który znajduje się na dalekiej północy Norwegii. W przyszłości te zbiory mogą być kluczowe dla przetrwania ludzkości. Część z tych nasion złożyli w depozycie kilka lat temu Syryjczycy. Ale ich skarbiec, znajdujący się w Aleppo został zniszczony. Teraz próbują go odbudować w Libanie.