Błędem dyplomacji państw zachodnich jest próba planowania przyszłości Syrii bez obecnego prezydenta Baszara el-Asada - stwierdził na forum ONZ w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Szef irańskiej dyplomacji dał także do zrouzmienia, że Iran powinien być zapraszany na wszelkie rozmowy dotyczące zakończenia wojny w Syrii.
Syryjska opozycja i grupy aktywistów poinformowały w środę o kolejnym, najprawdopodobniej chemicznym ataku w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii. Jedna organizacja podała na Twitterze, że wskutek ataku udusiło się ok. 12 osób.
Bojownicy kurdyjscy, peszmergowie, których udział w obronie Kobane miał decydujące znaczenie w odparciu sił Państwa Islamskiego oblegających to kurdyjskie miasto w Syrii, po 6 miesiącach powrócili do północnego Iraku.
Salma Hayek spotkała się z dziećmi, które uciekły z pogrążonej w wojnie domowej Syrii. Aktorka stara się zwrócić uwagę na kryzys humanitarny syryjskich dzieci i rodzin, który pogłębia się od początku konfliktu w 2011 roku.
Co najmniej 2154 osoby zamordowali w Syrii bojownicy Państwa Islamskiego od czerwca 2014 roku, kiedy ogłosili powstanie kalifatu - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Tymczasem wojska rządowe tracą kolejne tereny i szukają pomocy w Iranie.
Prezydent Syrii Baszar el-Asad oskarżył Turcję o udzielanie ugrupowaniom islamistycznym decydującej pomocy, dzięki której zajęły Idlib i inne miasta północno-zachodniej Syrii.
Niemieccy dżihadyści uczestniczą w torturowaniu zakładników przetrzymywanych w więzieniach Państwa Islamskiego - podał w czwartek dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na zeznania 27-letniego Niemca, który do połowy zeszłego roku sam był więźniem islamistów.
Trwająca ponad cztery lata wojna w Syrii, rozpoczęta rewoltą w marcu 2011 roku przeciwko rządom prezydenta Baszara el-Asada, pochłonęła życie ponad 220 tys. ludzi - podała w czwartek organizacja pozarządowa Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Zgromadzone dowody "wyraźnie wskazują" na to, że w marcu syryjskie siły rządowe użyły toksycznych substancji chemicznych w kilku atakach bombowych na północnym zachodzie Syrii - wynika z opublikowanego we wtorek raportu organizacji Human Rights Watch (HRW).
Tureckie władze wydaliły we wtorek dziewięcioro brytyjskich obywateli, którzy próbowali wyjechać do Syrii i najwyraźniej przyłączyć się tam do dżihadystycznej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie (IS) - poinformowała agencja Anatolia.
W ataku lotniczym syryjskich sił rządowych na szkołę w Aleppo na północy Syrii zginęło dziewięć osób, w tym pięcioro dzieci - poinformowało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Rada Bezpieczeństwa ONZ zażądała od władz w Syrii, aby wpuściły organizacje humanitarne i pomocowe do obozu dla uchodźców w Jarmuk w celu bezpiecznej ewakuacji stamtąd tysięcy potrzebujących, głównie Palestyńczyków. Obóz oblegany jest przez Państwo Islamskie.
Ok. 300 kurdyjskich cywilów zostało uprowadzonych przez islamistycznych rebeliantów w drodze do Aleppo na północy Syrii - poinformowały źródła kurdyjskie. Po kilkudziesięciu godzinach porwani zostali uwolnieni.
Mieszkanka Filadelfii została aresztowana za próbę udzielenia materialnej pomocy Państwu Islamskiemu oraz udania się do Syrii, by zostać "męczennicą" u boku dżihadystów - poinformowało amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.
W szeregi dżihadystycznych organizacji działających m.in. w Syrii i Iraku wstąpiło ponad 25 tys. bojowników z zagranicy - wynika z omówionego przez BBC raportu ONZ. Eksperci podkreślają, że kraje te stały się "szkołą dla ekstremistów".
W wyniku toczonych w środę walk z siłami rządowymi rebelianci należący do umiarkowanego nurtu syryjskiej opozycji przejęli kontrolę nad strategicznym przejściem granicznym Nasib z Jordanią - podali rebelianci oraz źródło w siłach bezpieczeństwa Syrii.
Ministerstwo spraw wewnętrznych Jordanii poinformowało o tymczasowym zamknięciu strategicznego przejścia granicznego Nasib z Syrią w związku z walkami syryjskich sił rządowych i rebeliantów w okolicy.
Dżihadyści z Państwa Islamskiego przejęli kontrolę nad dużą częścią obozu Jarmuk na przedmieściach Damaszku - poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadków. W obozie znajduje się 18 tys. uchodźców. Powiązany z Al-Kaidą islamistyczny Front al-Nusra wprowadził tymczasem prawo szariatu w mieście Idlib.