Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Mucha: nowelizacja nie budziła wątpliwości natury konstytucyjnej

Jestem przekonany, że rozwiązania, które są zawarte w tej ustawie, są trafne i są elementem szerzej rozumianej reformy - powiedział w "Tak jest" Paweł Mucha, wiceszef kancelarii prezydenta. Prezydent Andrzej Duda w czwartek podpisał nowelizację szeregu ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości, zawierającą między innymi nowe przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym.

"Presja ma sens". Protesty w obronie sądów w wielu miastach Polski

Wrocław, Kraków, Szczecin, Białystok, Lublin czy Warszawa - to tylko niektóre polskie miasta, w których we wtorkowy wieczór zgromadziły się demonstracje przeciw zmianom w polskim sądownictwie. Skandowano hasła: "Presja ma sens", "Wolne sądy", "Wolność, równość, demokracja". W Warszawie manifestację zorganizowano w parku Rydza-Śmigłego koło parlamentu, skąd obradujący w sali plenarnej senatorowie mogli słyszeć okrzyki tłumu.

"Być może było to za daleko idące". Karczewski tłumaczy swoją wypowiedź o "świrach"

Proszę pani, barierki, żeby świry tam się nie dostawały i żeby nie szkodziły - takimi słowami marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił się w sobotę w Gdyni do jednej z uczestniczek spotkania, która pytała o zapory ustawione przed Sejmem. W rozmowie z TVN24 przyznał, że "być może było to za daleko idące", ale jak podkreślił, kiedy PiS było w opozycji, "nie trzeba było takich kordonów policji, bo nie atakowaliśmy". - Nasi zwolennicy nigdy nie chcieli się przedostać do parlamentu - zaznaczył.

Sejm głosami PiS uchwalił zmiany w Sądzie Najwyższym

Sejm uchwalił w piątek przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Chodzi między innymi o zmiany procedur wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie.

Zmiany w obsadzaniu stanowisk w Sądzie Najwyższym. Nowe pomysły PiS w Sejmie

Sejm zajmie się projektem Prawa i Sprawiedliwości zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem zmian w Prawie o prokuraturze, ustawie o Sądzie Najwyższym oraz ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz rządowym projektem ustawy o Polskim Instytucie Ekonomicznym - zadecydowali w środę posłowie. Sejm nie rozpatrzy zmian w Regulaminie izby.

Nowy pomysł PiS na Sąd Najwyższy. "Trzeba szybko zrzucić jakiegoś spadochroniarza"

Politycy chyba nie znaleźli wśród sędziów nikogo, kto chciałby przyjąć tę maskę czy szatę uzurpatora, który będzie chciał podać się za pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Wykonywane są pewne nerwowe ruchy, żeby przyspieszyć możliwość powołania kogoś, kto się nim obwieści - komentował w TVN24 propozycję PiS dotyczącą zmian w sposobie wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustita"

Rzecznik Sądu Najwyższego: prezes Gersdorf będzie wypłacane wynagrodzenie

Prezes Józef Iwulski, który kieruje pracami Sądu Najwyższego podjął już decyzję, że będzie wypłacał wynagrodzenie sędzi Małgorzacie Gersdorf. Tak, jak każdemu innemu pracownikowi świadczącemu pracę, czy korzystającemu z urlopu - powiedział w środę rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.

Łętowska: mamy wojnę na interpretacje

W ostatnich dwóch latach dokonała się korupcja procesu legislacyjnego. Dochodzi do naruszeń procedury przez nagłe wrzutki legislacyjne na różnych etapach pracy. To dezorientuje ludzi i ekspertów - mówiła w piątek prof. Ewa Łętowska, sędzia Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, podczas gali Naczelnej Rady Adwokackiej.

Profesor Gersdorf "planuje udać się na urlop"

Sędzia Małgorzata Gersdorf planuje udać się na urlop od przyszłego tygodnia - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego. Jak dodał, "należy rozumieć", że w tym tygodniu Gersdorf będzie w pracy.

Mucha: Decyzje są w rękach prezydenta. Nie będą zapadały dzisiaj ani jutro

W środę nie mamy już pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jak dodał, decyzje w sprawie powierzenia kierowania Sądem Najwyższym do czasu powołania pierwszego prezesa "potencjalnie są w rękach prezydenta". - Nie są natomiast to decyzje, które będą zapadały dzisiaj czy jutro - podkreślił.

"Pani pierwsza prezes jest pierwszą prezes"

Stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego ma kadencyjność określoną w konstytucji. I ta kadencyjność nie podlega dyskusji i zmianom ustawowym - oświadczyła w środę na konferencji prasowej Małgorzata Gersdorf. Józef Iwulski, który ma zastępować ją na czas nieobecności, podkreślił, że zgodnie z uchwałą przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego Gersdorf pozostaje pierwszą prezes SN.

Sędziowie idą do Strasburga. Pierwsze skargi na działania ministra Ziobry

Dwoje byłych wiceprezesów sądu w Kielcach złożyło skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Nie zgadzają się z tym, że bez podania przyczyny zostali usunięci z pełnionych funkcji przez ministra sprawiedliwości. To pierwsze takie indywidualne skargi sędziów na działania Zbigniewa Ziobry. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Kaczyński ustawił naród na kolizyjnym kursie z Unią Europejską"

Jeżeli Polska nie będzie zmuszona zapłacić wysokiej ceny za swoje działania, prądy rozmontowujące demokrację w państwach Unii dodatkowo przybiorą na sile - ocenia amerykański "New York Times". Zagraniczne media szeroko komentują spór wokół polskiego systemu sądownictwa i wejście w życie kontrowersyjnej ustawy o Sądzie Najwyższym. #PisząoPolsce