Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

"Celem obecnej władzy jest trzymanie Polski na najniższym poziomie integracji"

Nie podzielam poglądu, że ambicją czy zamiarem Jarosława Kaczyńskiego jest wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej. Natomiast uważam, że celem obecnej władzy jest trzymanie Polski na najniższym poziomie integracji europejskiej. Dlatego, żeby płynęły pieniądze, ale żeby nie stosować się do różnych wartości i rozwiązań prawnych - powiedział Leszek Miller w "Faktach po Faktach".

Tryb przyspieszony, rozprawa w lutym. Unijny trybunał podał Polsce termin

Polski rząd otrzymał informację o dacie rozprawy w sprawie pytań prejudycjalnych, jakie Sąd Najwyższy przesłał 2 sierpnia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu. Termin wyznaczono na luty przyszłego roku roku 
- dowiedziała się TVN24. TSUE przyjął dla tej sprawy tryb przyspieszony.

RPO chce wiedzieć, kto i dlaczego chciał przesłuchań sędziów. Pisze o efekcie mrożącym

Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał sędziowskich rzeczników dyscyplinarnych w wysłanych do nich pismach o powody wezwania na przesłuchania w ostatnich dniach pięciorga sędziów, a także o podmiot, który zainicjował czynności w sprawie. Wskazuje, że przesłuchania mogą prowadzić do wywołania tak zwanego efektu mrożącego, polegającego na "zniechęceniu tych oraz innych sędziów do udziału w przyszłości w debacie publicznej na temat reform ustawodawczych dotykających sądownictwa".

"Faszyzm nie jest zjawiskiem historycznym, ale stanem umysłu"

Tutaj nie ma miejsca na jakieś delikatne słowa, tylko trzeba powiedzieć coś bardzo wyraźnego. Tego typu wypowiedzi są symptomem tak zwanego faszystowskiego stylu myślenia - mówił w "Kropce nad i" profesor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Matczak. W ten sposób skomentował słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o "ojkofobii sędziów".

Szef nowej KRS: zarzuca nam się zbytnie zbliżenie do władzy, a to nie KRS zrobiła ten krok

Pierwszym prezesem Sądu Najwyższego była profesor Gersdorf, ale po wydaniu przez prezydenta decyzji stwierdzającej jej przejście w stan spoczynku, ta funkcja nie jest obsadzona - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 przewodniczący nowej KRS Leszek Mazur. Jak podkreślał, przejście w stan spoczynku zostało określone w ustawie. - Nie mamy do czynienia z łamaniem reguł. Tylko z doprecyzowaniem ogólnego zapisu konstytucji, który mówi tylko o kadencji - ocenił.

Sędziowie: nowa KRS w pięć miesięcy zniszczyła dorobek poprzednich rad sądownictwa

Sześć uchwał Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie zostało w czwartek opublikowanych na stronie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Między innymi wezwano w nich członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa do wstrzymania się od podejmowania uchwał, a także wezwano 15 powołanych przez Sejm sędziów KRS do złożenia mandatów.

"Żaden kraj w Unii nie mówi, że Polska postępuje praworządnie. Jesteście sami"

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zawiesiła w poniedziałek polską - wybraną przez polityków - Krajową Radę Sądownictwa. Powodem jest "niespełnianie wymogów o niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej". W wywiadzie dla "Czarno na białym" prezes ENCJ Kees Sterk przyznaje, że nie miał żadnych wątpliwości, podejmując tę decyzję. Jak dodaje, nikt w Unii Europejskiej nie uważa, że polski rząd działa praworządnie.

List dziekanów wydziałów prawa. "Niepewność, chaos i anarchia"

Dziesięciu dziekanów wydziałów prawa uczelni publicznych napisało list otwarty, w którym skrytykowali zmiany w sądownictwie forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość. Wskazali na "brak poszanowania zasad państwa prawnego i wartości leżących u podstaw demokratycznego porządku prawnego" ze strony rządzących.

"Sami się wypychamy na margines Unii Europejskiej"

Zostaniemy wypchnięci z Unii przez bezmyślne działanie polskiego rządu - mówił Sławomir Neumann z PO, komentując we wtorek zawieszenie członkostwa nowej KRS w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). - To bardzo poważny sygnał, ostrzeżenie dla rządzących - przestrzegał Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej. Politycy Prawa i Sprawiedliwości z kolei umniejszają znaczenie ENCJ i zapowiadają, że zmiany wprowadzane do wymiaru sprawiedliwości będą kontynuowane.

"Doprowadziliście do sytuacji, za którą my, Polacy, musimy się wstydzić"

Nie jest tak, że to jest organizacja, która ma decydujący czy wiążący głos w sprawach sądownictwa - ocenił w "Faktach po Faktach", były rzecznik resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do decyzji Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa o zawieszeniu polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. - To jest kolejny krok wyprowadzania Polski z rodziny demokratycznych państw - stwierdził były minister sprawiedliwości Borys Budka. - Doprowadziliście do sytuacji, za którą my, Polacy, musimy się wstydzić - mówił poseł PO.

"Ja tej decyzji zupełnie nie rozumiem. Uważam ją za złą"

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski komentował we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" fakt zawieszenia nowej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Stwierdził, że według niego była to "decyzja polityczna" i dodał, że nie rozumie jej. - W Polsce powinniśmy sami robić zmiany i decydować o kształcie wymiaru sprawiedliwości, o kształcie ustaw - przekonywał.